Dnevni.ba - PRELOADER

Pomoćni sastav policije ne vrijeđa vitalni interes Bošnjaka

10 Ruj 2025


Pomoćni sastav policije ne vrijeđa vitalni interes Bošnjaka
Ustavni sud RS

Zakonom o izmjeni i dopunama Zakona RS-a o policiji i unutarnjim poslovima, koji predviđa uvođenje pomoćnog sastava policije, nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, utvrdilo je Vijeće Ustavnog suda Republike Srpske za zaštitu vitalnog interesa. 

- Imajući u vidu temeljni prigovor da osporeni zakon mijenja organizaciju javne vlasti bez jamstava proporcionalne zastupljenosti konstitutivnih naroda, Vijeće je ocijenilo da je osnovnim tekstom Zakona RS-a o policiji i unutarnjim poslovima već propisano načelo nacionalne zastupljenosti kao obvezno, odnosno da struktura policijskih službenika treba odražavati nacionalnu strukturu stanovništva prema posljednjem popisu. To podrazumijeva i pripadnike pomoćnog sastava policije, te ovo načelo nije bilo potrebno ponovno naglašavati i u tekstu osporenog zakona, stoji u obrazloženju odluke Ustavnog suda RS-a.

Kako se napominje, u Zakonu, usvojenom početkom srpnja 2025. po hitnom postupku, se navodi da Ministarstvo može uspostaviti pomoćni sastav policije u slučajevima kada treba nadoknaditi veliki broj policijskih službenika za obavljanje određenih policijskih poslova, kao i da se izbor pripadnika pomoćnog sastava policije vrši putem javnog natječaja dok uvjete za postupak prijavljivanja i odabir kandidata propisuje Vlada podzakonskim aktom.

Kako je propisano, o angažiranju pomoćnog sastava policije odlučuje resorni ministar, na prijedlog direktora policije.

Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a na ovaj je Zakon uložio veto.

 

Vijesti


Vijeće ministara odobrilo sredstva za pomoć zaposlenima u institucijama BiH: Svi će dobiti 1.000 KM

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donijelo je Odluku o odobrav...

1 h 50 min

Narodna skupština RS usvojila drugi rebalans budžeta i dozvolila Vladi dodatno zaduženje

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Drugi rebalans Budžeta Republike Srps...

2 h 51 min

Vlada FBiH će pomoći poplavljenim područjima u Bugojnu

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar i ministar poljoprivrede, vodoprivr...

4 h 1 min