Dnevni.ba - PRELOADER

Portugalska vlada pala nakon 11 mjeseci, traju dogovori o novim izborima

12 Ožu 2025


Portugalska vlada pala nakon 11 mjeseci, traju dogovori o novim izborima
Portugal

Portugalski predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa u srijedu je počeo konzultacije sa stranačkim čelnicima o tome kako nastaviti nakon pada manjinske vlade desnog centra pri glasanju o povjerenju.

Portugalski parlament izglasao je u utorak nepovjerenje vladi, srušivši je s vlasti nakon samo 11 mjeseci, što će vjerojatno dovesti do prijevremenih izbora, trećih u nešto više od tri godine u toj zemlji, javlja HINA.

Glasanje o povjerenju vladi zatražio je premijer Luis Montenegro u četvrtak nakon što je oporba dovela u pitanje njegov integritet zbog poslovanja konzultantske tvrtke koju je osnovao, a koju sada vode njegovi sinovi. Tvrtka ima ugovore s privatnim poduzećima. Montenegro niječe sve optužbe.

Predsjednik je prvi sastanak održao upravo s Montenegrom, čelnikom konzervativnog Demokratskog saveza (AD), a uslijedili su među ostalima sastanci s oporbenim čelnikom Pedrom Nunom Santosom iz Socijalističke stranke (PS), te s Andréom Venturom iz desničarske populističke Chege.

Predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa trebao bi raspustiti parlament i sazvati nove izbore nakon konzultacija. Oni bi se mogli održati 11. ili 18 svibnja.

Vijesti iz svijeta


Amazon gradi AI centar koji bi ispuštao 33 milijuna tona CO2 godišnje

AMAZON Web Services planira izgraditi golemi podatkovni centar za umjetnu inteligenciju koji bi, ...

3 min

Mađarska dobila novog predsjednika: Magyarova stranka izabrala bivšeg predsjednika Vrhovnog suda

Ovo je simboličan korak u nastojanju premijera Pétera Magyara da demontira uporišta moći koja je ...

9 min

Zašto je Europa sve toplija? UN izdvojio ključne razloge

RAZDOBLJA ekstremnih vrućina postaju sve češća, intenzivnija i dugotrajnija kako klimatske...

20 min