Dnevni.ba - PRELOADER

Pozorište i Kazalište posvađali HDZ i SDA

01 Lip 2023


<strong>Pozorište i Kazalište posvađali HDZ i SDA</strong>

Izmjene i dopune proračuna zbog prihoda od vinjeta, nabave kanti za otpatke i drvenih štandova, izgradnje vrtića u naselju Centar dva, rekonstrukcija Ulice Blajburških žrtava, eksproprijacija i izgradnja Treće osnovne škole, bile su najvažnije točke dnevnog reda 33. sjednice Gradskog vijeća Mostara, održane jučer.

Raspravljano je i o izmjenama i dopunama Regulacijskog plana Središnja zona rekonstrukcija - Faza dva, te poslovna zona Miljkovići, a predstavljena su i izvješća kulturnih ustanova Grada, socijalnih i zdravstvenih, te Sportskog saveza za prošlu godinu.

Mnogo polemike vođeno je oko Ulice braće Fejića. Stanje u ovoj ulici gradonačelnik Mario Kordić usporedio je sa srednjim vijekom kad je u pitanju regulacija prometa budući da građani svjesno uništavaju barijere koje bi onemogućile prolazak automobila u ulicu. Adela Gosto iz Prve mostarske partije smatra kako treba stati ukraj ovome problemu.

- Svuda u svijetu ljudi vode brigu o zaštićenim zonama, samo je kod nas javašluk, kazala je i dodala kako bi trebalo uvrstiti u pješačku zonu i Ulicu Salke Šestića u kojoj se nalazi Četvrta osnovna škola što je i prihvaćeno. Opskrba Ulica je slijepa ulica, ali u njoj se odvija dvosmjerni promet. Struka je, kako je rekla, ustanovila da je ugrožena sigurnost djece te kako bi se njome trebala kretati samo vozila samo s posebnim dozvolama kao i u Ulici braće Fejića.

Problem u Fejićevoj

Slaven Bevanda je konstatirao kako su mu se obratili gospodarstvenici koji vrše opskrbu poslovnih subjekata, ističući da je nužno osigurati kvalitetnu opskrbu stanovništva gospodarskih subjekata.

- Na ovaj način diskriminiramo ljude, rekao je i dodao kako se mora naći način kako vršiti opskrbu.

Upozorio je kako ni inspekcija ni policija nije provodila odluku koja je bila jako dobra, ali da je bila loša provedba.

- Problem je što nismo u stanju regulirati postojeću dozvolu, rekao je.

Načelnica Odjela za gospodarstvo Amira Trbonja, rekla je da se dala prilika od godinu dana i da je nadležnost policije da to nadgleda.

- U Fejićevoj ulici nije pješačka zona nego magistrala, rekla je i dodala kako je uništeno puno toga što ide na račun Grada i Odjela. Dostava će se u ovoj ulici moći vršiti vozilima težine do 3,5 tona od 6 do 8 sati ujutro.

Vijećnik SDA, Adil Šuta, rekao je kako činjenica da se odluka ne poštuje, da je bilo namjernog uništavanja prepreka.

- Ovdje moramo naći situaciju kako uvesti i kaznu ali i nesmetano funkcioniranje i prioritete. Prioritet su pješaci, pa građani koji tu žive pa onda oni koji djeluju na tom području, rekao je.

Adem Macić je rekao kako se odlukom ugrožavaju gospodarstvenici na račun pješaka te kako neki dostavnim vozilima svjesno krše odluku jer im je isplatljivije platiti kaznu.

Vijećnica Boška Ćavar upozorila je kako se zbog nepoštivanja pješačkih zona puno toga što se uništava i što grad bespotrebno plaća. Potom se razvila prepirka Ćavar i Macića o zabrani ugostiteljskih objekata, zatvaranju ugostiteljskih objekata i buke. Macić je branio ugostitelje, a Ćavar pravo građana na zaštitu od buke.

Vijeće je odobrilo preraspodjelu novčanih sredstava po zahtjevu Odjela za urbanizam i građenje za sanaciju vrtića u Centru dva. Gradonačelnik Kordić smatra kako sanacija neće biti uzalud bačen novac, s obzirom da se radi o gradskom prostoru.

- Odlučili smo se na odgađanje problema jer smo došli do zaključka da bi zatvaranjem vrtića imali veći problem. U budžet je stavljen i završena je procedura za izgradnju vrtića u Centru 2. Do rujna možemo prilagoditi ovaj vrtić u neko minimalno stanje. Pokušavamo najbolje moguće menadžerirati tu cijelu priču i odlučili smo da idemo u sanaciju. S obzirom da se radi o gradskom prostoru neće biti uzalud bačen novac, rekao je Kordić.

Podsjetimo, na sjednici Gradskog vijeća u prosincu 2021. se moglo čuti kako je nužno pristupiti izgradnji novog vrtića u Centru 2 jer je postojeći neuvjetan, a naselje se širi. O potrebi proširenja kapaciteta vrtića ukazalo se i u posljednjem Izvješću o radu vrtića.

Tijekom prezentacije godišnjih izvješća o radu ustanova Grada, najzanimljivija je bila rasprava o Narodnom pozorištu Mostar. Ono je ostvarilo sve zacrtano u protekloj sezoni, čak i više, izjavio je pred vijećnicima ravnatelj Emir Spahić, rekavši kako se i ova mostarska kazališna kuća bori s nedostatkom kadrova, ali da unatoč tome da ostvaruju velike uspjehe.

No, vruće je pitanje bilo vezano uz stanove koje su od Pozorišta kupili glumci i bivši ravnatelj.

- Reci, bolan, kako jest, poručio je predsjedatelj Gradskog Vijeća Salem Marić ravnatelju tijekom odgovora o kazališnim stanovima.

Naime, u izvještaju o radu Narodnog pozorišta Mostar navedeno je kako su stanovi u vlasništvu Pozorišta snaga pa je Marić aludirao da Spahić kaže kako se radi o tome da su glumci zbrinuti.

Sve je potaknulo pitanje vijećnice Irme Baralija, koja je upitala kako su stanovi snaga, ako su prodani. Spahić je rekao kako je prodaja stanova u proceduri, da je završeno 99 posto procedure i da se u to sve krenulo prije nego je on stupio na dužnost vršitelja dužnosti. Skrenuta je pozornost na to da nisu stanovi dodijeljeni samo glumcima nego da je i aktualni pravobranitelj među onima koji su preuzeli vlasništvo jednog stana.

HDZ-ovi vijećnici zatražili su dodatne odgovore na što je Spahić iskoristio mogućnost pismenog odgovora, a Marić je dobacio kako će mu on pomoći u odgovaranju. Govoreći o Pozorišnoj kafani rekao je kako će ona biti iznajmljena te da će biti otvorena u listopadu.

Podsjećamo, tijekom izvještavanja o mostarskim kulturnim institucijama bilo je napeto i kad se radilo o izvješću Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru.

Marić želio napustiti sjednicu

Predsjedatelj Marić, tijekom rasprave o Kazalištu želio je napustiti sjednicu. Problem je, kako je naveo nepoštovanje njega vezano za dostavljanje dokumentacije i protivljenju izgradnje zbog čega je podnio i kaznenu prijavu koja je odbijena. Marić je rekao kako ga kazalište nije uvažavalo kao predsjedatelja Gradskog vijeća jer nije dobio odgovore vezane za dozvole o gradnji.

- Želim da upoznam i Gradsko vijeće da sam dobio izvješće Pravobraniteljstva koje traži da se Gradsko vijeće očituje i dostavi dokumentaciju o odluci i o stenogramu oko odluke o izgradnji. I dalje ima nekakvih nesuglasica, rekao je.

Ravnatelj HNK, Ivan Vukoja, je rekao kako se ne radi o nepoštivanju nego da je Marić napravio pritisak i prekršio ovlasti tražeći od kazališta dokumentaciju koja je trebala biti u arhivi Grada.

- Mi smo to doživjeli kao politički pritisak. Sve što se radilo je politički. Nakon istraga, donesena je odluka da ne postoji osnova za krivičnu prijavu i sve je odbačeno. Ne postoji niti jedan konkretan povod i činjenica da nešto nije uredu s dokumentacijom za izgradnju HNK. Razmislite koliko ima objekata koji nemaju dozvolu a već su izgrađeni. Pod lupu se stavlja HNK koji ima potrebnu dokumentaciju. Apeliram da ne pravimo politički problem jer pravni problem ne postoji. To je utvrdilo i tužiteljstvo. Nikome u ovog gradu ne treba takav slučaj, rekao je Vukoja.

Dodao je kako sve ima svoje granice.

- Ovo već prelazi u nešto što je degutantno i sve prelazi u laži i klevete na račun HNK. Mi iz želje da se stvari ne pretvaraju u širi problem nismo reagirali, rekao je.

Marić je naveo kako nije protiv izgradnje i da je uputio OHR-u dopis da se uključi u ovaj problem i da je predložio kompromisno rješenje.

- Mi jesmo za izgradnju kulturnih institucija da to mogu biti zgrada kulturnih institucija gdje svoje mjesto ima i HNK, rekao je.

Uz Marića je stao Adil Šuta rekavši kako treba shvatiti potrebu Bošnjaka u Mostaru koji imaju potrebu za prostorom u gradu rekavši kako postoje dokazi o Lakšića haremu.

- Jednome narodu se ne može spočitati da traži svoja prava, rekao je i dodao kako Islamska zajednica traži izgradnju objekta jer u Mostaru nema niti jedne institucije koja nosi naziv bošnjačka institucija. Reagirao je i gradonačelnik, rekavši kako ne vidi da itko normalan nakon izvješća i onog što znamo ima bilo šta protiv izgradnje HNK.

- Ono poprima političku dimenziju i to je ono što se može dogoditi i apeliram da sve ostane u domeni kulture. Ovo je jedna od rijetkih institucija koja ima čiste papire. Ovdje svi zajedno trebamo podržati izgradnju i dati svoj doprinos. Ovo samo može biti veliki plus za Grad Mostar. Mislim da će biti dovoljno mudrosti da najavljeni početak izgradnje doživimo kao pozitivnu priču, rekao je Kordić.

S. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

6 h 2 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024