Predsjednik Hrvatskog sabora Jandroković započeo višednevni posjet BiH
Naš je interes stabilno susjedstvo te stabilna i funkcionalna BiH koja ubrzano ide ka članstvu u EU
Na poziv predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH Dragana Čovića te predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamenta BiH Nebojše Radmanovića, u službenom posjetu BiH boravi predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, koji je posjet započeo u srijedu susretom s nadbiskupom metropolitom vrhbosanskim i apostolskim upraviteljem Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomom Vukšićem, nakon čega je obišao crkvu sv. Ćirila i Metoda u Sarajevu, a uslijedio je i sastanak Jandrokovića s članovima Zajedničkog kolegija obaju domova Parlamenta BiH, predvođenima predsjedateljima Doma naroda Čovićem i Zastupničkog doma Radmanovićem, kao i predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
- Hrvatska želi pomoći BiH približiti se Europskoj uniji, poručio je predsjednik Hrvatskog sabora Jandroković nakon sastanka s članovima Zajedničkog kolegija oba doma Parlamenta BiH.
Uz napomenu da je ovo njegov prvi posjet BiH u svojstvu predsjednika Hrvatskog sabora kolegama u Parlamentu BiH, podsjetio je da je u BiH ranije dolazio kao ministar vanjskih i europskih poslova, dok Hrvatska još nije bila punopravna članica EU-a.
- Bilo je to vrijeme velikih izazova za nas no uspješno smo ih savladali i sada smo već više od deset godina punopravna članica Unije te smo spremni svoja znanja prenositi prijateljima u BiH, naveo je Jandroković dodavši da je u BiH došao unaprijediti parlamentarnu suradnju dvaju država jer iznimno bitnim drži u ovim vrlo zahtjevnim međunarodnim globalnim okolnostima dogovarati se, razgovarati, usklađivati uzajamne interese.
- Hrvatska je zemlja koja možda i ponajbolje poznaje situaciju u BiH. Hrvati su ovdje jedan od konstitutivnih naroda i Hrvatska zaista želi pomoći BiH približiti se EU. Naš je interes stabilno susjedstvo, naš je interes stabilna i funkcionalna BiH, zemlja koja ubrzano ide ka članstvu u EU i stoga ćemo učiniti sve što možemo, prenoseći svoje znanje i iskustva, kako bi se to i dogodilo, kazao je Jandroković ističući da među dvjema zemljama nema tajni.
- Otprilike znamo kakve su pozicije predstavnika pojedinih konstitutivnih naroda, pojedinih političkih opcija i zaključili smo da, bez obzira na razlike, na različite interese, moramo razgovarati, kazao je dodavši da se razgovaralo i o gospodarskoj suradnji, koja je iznimno dobra ali se može i dodatno razvijati.
Nada da će BiH uskoro uspjeti funkcionirati bez visokog predstavnika
Predsjednik Hrvatskoga sabora stava je da je za BiH bolje da bude što manje stranih intervencija, da bi izravni dogovor predstavnika triju naroda u BiH bio najbolje rješenje, što, pak, u nekim slučajevima ide teško, a visoki predstavnik uspostavljen je Daytonskim sporazumom zajedno s ovlastima koje ima i stoga povremeno intervenira kada je na to prisiljen.
- Neki to podržavaju, a neki su protiv toga. No, bitno je da BiH ide s reformama, naveo je Jandroković koji se nada da će BiH uspjeti što prije funkcionirati bez visokog predstavnika. Hrvatski je dužnosnik, u svjetlu prošlomjesečnih poplava u BiH koje su odnijele i brojne ljudske živote, u i ime hrvatskog naroda izrazio suosjećanje te je podsjetio na trenutačnu pomoć koju je uputila njegova zemlja.
Prema riječima predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH Čovića, razgovaralo se o svim ključnim temama suradnje.
- Zahvalili smo Hrvatskoj na našem evropskom putu i olakšanju da on bude što jednostavniji i lakši, dodao je navodeći da su se dotakli i eurointegracijskih ambicija BiH. Kako je istaknuo, BiH i Hrvatska su upućene jedna na drugu te je nužno intenzivirati parlamentarnu suradnju dvaju država.
Čović, koji Jandrokovića i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića smatra zaslužnima za to da je naša zemlja 2016. godine predala zahtjev za članstvo u EU, rekao je i da nije siguran da se u BiH uvijek na isti način vrednuje stajališta Hrvatske.
- Za razliku od drugih, kojima smo na kraju prioriteta, Hrvatska nas je stavila u prioritete vanjske politike, konstatirao je Čović.