VIŠESATNA DRAMA: Parlament FBiH usvojio Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji, reagirao i Čović: Idemo dalje
Južna interkonekcija
Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o plinovodu "Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska", a gotovo istovremeno reagirao je i lidera HDZ-a BiH Dragan Čović.
"Mi smo na našu nesreću prije dva, tri dana usuglasili kroz povjerenstvo taj zakon, ja sam bio uvjeren da ćemo ga jučer na Vladi usvojiti. Međutim, dogodio se taj iskorak. Pritisak je ogroman, ja razumijem te ljude, ne može svatko jednako podnositi te pritiske koji su, vidite, medijski, osobni, stranački, politički, ali mi idemo dalje", kazao je Čović.
Istaknuo je da se odluke trebaju donositi dogovorom.
"Mislim da put kojim se krenulo nije pravi put za BiH, mi moram kroz institucije BiH donositi odluke, a ono što je najgore od svega za one koji možda razmišljaju drukčije. Razumijem interes bošnjačkog naroda, političkih stranaka, to se idealno poklopilo. I oni koji nisu očekivali sad vjeruju da su kroz ovo dobili jednu investiciju od nekih 150 možda i 200 km plinofikacije kroz Hercegovinu, vrijednosti 500 do 600 miliona, da iz Sarajeva upravljuju s njom. To nije način kako se radi, mi ne smijemo narušiti dejtonske principe. Energetska struktura je vrlo jasno podijeljena u BiH i čini jednu sintezu tri sistema. Sad neko pokušava na mala vrata otvoriti pod krinkom ne znam ni ja kakvih strateških interesa", rekao je on.
Dodao je kako je plinovod ponajveći strateški interes za Hrvate, ali i BiH.
"Nema većeg strateškog interesa za Hrvate u BiH pa i za BiH od ovog plinovoda. Ali, on mora biti napravljen na načelima kakva su dejtonska načela, s jasnim podjelama nadležnosti po Ustavu. To je ono što zagovaramo, nikako neke podvale tipa da radimo za korist nekoga drugog. Nek se upita onaj koji je dosad radio što je radio za korist tih na koje se sad poziva. Ovo je projekt koji će jako dugo trajati, o njemu će se još puno pričati. Kažem još jednom, razumijem pritisak ili nemogućnost da odgovore na taj pritisak dijela zastupnika jer osobno je svako zvan. Mi ćemo vrlo jasno stati ispred svog naroda i kazati da ne želimo nositi teret da narednih 50 godina neko gleda naše grijehe koje ćemo praviti danas jer ovo je projekt za, rekao bih, čitavo stoljeće ispred nas", kazao je Čović.
Nije htio komentirati priopćenje Veleposlanstva SAD u BiH koje se odnosi na kritike upućene njemu.
Sjednica, koja je zakazana nakon sastanka predstavnika Veleposlanstva SAD-a sa šefovima klubova Zastupničkog doma, protekla je u dosta burnoj raspravi.
Na početku sjednice je sa 71 glasom 'za' ova točka uvrštena na dnevni red na prijedlog SDA, a potom je krenula rasprava.
Točka ključanja dostignuta je kad je Marijan Marjanović iz HDZ-a uzeo riječ.
"Kako će preduzeće koje ima silne minuse uzeti još jedan projekat? Imaju minus od gotovo milion KM u prošloj godini. Činjenica je da su u BH Gasu sve Bošnjaci, od rukovodećih pozicija do danas i da su Bošnjaci rukovali njime oduvijek", kazao je.
Salko Zildžić mu je odgovorio na ove navode.
"Ja stvarno ne znam jesu li sve Bošnjaci u tom preduzeću, ali i da jesu - je li to problem? Problem je kad rade nestručni ljudi, a ne da im brojimo krvna zrnca. U zakonu ne postoji ništa drugo osim tehničkih rješenja. Ne postoji priča ko je Bošnjak, Hrvat ili Srbin. Za mene je BiH zemlja svih nas. Volio bih da ste na isti način pričate u Aluminiju. Nemojte da uništavamo generacijski projekat šupljim pričama i temama", rekao je.
Dodao je da zastupnike ne treba zanimati ko su ljudi koji tamo rade u smislu da li su Bošnjaci ili Hrvati, već da li su sposobni ili nisu.
Kasnije je riječ dobio Dennis Gratz iz DF-a.
"Na jedan šovinistički, fašistički način pokušavate braniti ruske interese u BiH. Neka vam je to na čast", kazao je Gratz na šta se Marjanović požalio predsjedavajućem Miokoviću:
"Nekoga bi izbacili sa sjednice zbog ovoga, ovo je uvreda. Želim prekid sjednice, da se razmotre uvrede koje mi je uputio gospodin Gratz. Nazivati nekoga fašistom jer se poziva na ustav, to je nečuveno... Da vidim sad hoćete li zatražiti prekid sjednice", kazao je Marjanović.
HDZ je znao nakon uvrštavanja ove točke u dnevni red da će prijedlog zakona biti usvojen što se moglo i zaključiti iz riječi dopredsjedavajućeg Mladena Boškovića.
On je u izlaganju između ostalog rekao da je njegova stranka preglasana i da će se nakon ovoga "preispitati odnosi".
"Izražavam žal što smo preglasani na vladi, a evo i danas. Ovo nije demokratija, ovo je Bosna i Hercegovina. Ona je stvarnost i mi ćemo se prema toj stvarnosti znati odnositi", rekao je.
Prvo je kazao da neće govoriti o daljim koracima, a onda poručio:
"Ovakva vrsta zakona će zahtijevati međunarodni sporazum, a on ima svoju proceduru. Mislim da će i to biti nešto što će biti potrebno dobro razmotriti", kazao je.
Prijedlog zakona sada treba proći Dom naroda u kojem će vjerojatno biti vrlo neizvjesno glasanje.