Prihvaćanje ultimatuma HDZ-a BiH kao čin veleizdaje

Denis Bećirović, izaslanik SDP-a BiH u Parlamentu BiH, u osvrtu političke situacije u zemlji ukazuje da bosanskohercegovačko orijentirani političari moraju znati da nitko nema pravo svojim pogrešnim procjenama i potezima ugroziti budućnost države. “Ako ima bh. političara koji su i na koji način i od bilo koga ucijenjeni, bolje je da takvi podnesu ostavku nego da, spašavajući svoje političke karijere, trajno unesreće građane BiH. Zbog budućnosti naše domovine, nijedan bh. dužnosnik ne smije i nema pravo pristati na ugrađivanje dodatnih diskriminatorskih i protueuropskih rješenja u Izborni zakon BiH. Upravo zbog toga želim javno potcrtati i upozoriti na sljedeće:
Neprihvatljivo je da se u Izborni zakon BiH ugrađuje odredbe o stvaranju bilo kakvih virtualnih izbornih jedinica, čime bi se osnažilo diskriminacija građana i de facto stvorilo pretpostavke za formiranje monoetnički omeđenih teritorija. Pristajanje na takva rješenja značilo bi stvaranje preduvjeta za etničku podjelu BiH; nedopustivo je da se u odredbe Izbornog zakona BiH unosi asimetrična i neeuropska rješenja koja su neprihvatljiva u demokratskim državama EU-a. Suglasnost na takva rješenja suštinski bi predstavljala udaljavanje zemlje od euroatlantskih integracija i približavanje nedemokratskim režimima; Neodgovorno je zaobilaziti ili ignorirati obvezujuće presude Europskog suda za ljudska prava jer BiH ima obvezu podvrgnuti se konačnim presudama tog suda u svakom sporu u kojem je sudjelovala kao strana; neustavno je kršiti prava građana zajamčena čl. 25. Međunarodnog pakta o građanskim političkim pravima, koji je sastavni dio Ustava BiH, kao i prava koja su utvrđena Opcijskim protokolima i Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda; apsolutno je neprihvatljivo pristati na ucjene i diskriminatorske prijedloge HDZ-a BiH jer bi to bio potez s nesagledivim posljedicama za demokratski razvoj države. To bi otvorilo vrata novim etničkim podjelama i bilo bi potpuno suprotno načelima europske demokracije; deplasirano i ponižavajuće je politički kapitulirati pred HDZ-ovim konceptom i sadržajem izmjena Izbornog zakona BiH. To bi predstavljalo izdaju interesa države i mogućnost još većih zlouporaba u budućnosti; apsurdno i nerazumno je jačati politiku HDZ-a koja evidentno ide u smjeru zaokruživanja dijela teritorija države BiH nastanjene hrvatskim većinskim stanovništvom, tj. obnovom tzv. Herceg-Bosne i, u konačnici, njenim pripajanjem Hrvatskoj“, ističe Bećirović.
Ovaj izaslanik SDP-a BiH ocjenjuje da se na političkoj pozornici BiH odvija sudar dva politička koncepta: etnokratskog (protueuropskog) koji traži produbljivanje segregacije u bh. društvu i potpunu dominaciju etničkih grupa u političkom predstavljanju, te demokratskog (europskog), koji se zalaže za poštivanje europskih standarda i obvezujućih presuda Europskog suda za ljudska prava. Pobjeda etnokratskog koncepta, upozorava Bećirović, značila bi civilizacijski nazadak zemlje i stoga nitko nema pravo pristajati na protutubosanskohercegovačka i protueuropska rješenja. “U interesu građana, ne treba bježati da se u legalnim državnim tijelima, sukladno utvrđenim procedurama, popravlja bh. izborni sustav poštujući načelo općeg, jednakog, slobodnog, izravnog i tajnog glasa, uz zaštitu etničkih, kulturnih, religijskih i drugih kolektivnih prava svih građana. S ciljem jačanja istinske demokracije i u cilju integriranja BiH u europske i euroatlantske asocijacije, nužno je domaći izborni sustav uskladiti s prihvaćenim europskim i međunarodnih standardima koji ne poznaju srednjovjekovnu praksu 'dogovaranja naroda' i 'narodnih vođa'“, zaključuje Bećirović.