Dodik: Proces je bio politički, a Sud BiH ne postoji u Ustavu

Milorad Dodik
Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine ukinuo pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, uslijedile su brojne reakcije, uključujući i Dodikovu vlastitu izjavu, te komentare iz entitetskih i državnih institucija.
Predsjednik Republike Srpske, koji je jučer u pratnji advokata dobrovoljno pristupio Tužilaštvu BiH radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog za krivično djelo napad na ustavni poredak, danas je kazao novinarima da je čitav proces politički motivisan.
"Svi znate da je taj proces bio politički motivisan i znamo da taj Sud Bosne i Hercegovine i Tužilaštvo nisu predviđeni Ustavom Bosne i Hercegovine, tako da je moj odlazak tamo bio isključivo politički motivisan", izjavio je Dodik.
Na reakcije političkih aktera, posebno predstavnika Trojke iz oba entiteta koji su kritikovali sudsku odluku, odgovorio je i premijer Republike Srpske Radovan Višković, koji je u svom komentaru bio oštar i ironičan:
"Pa oni će ostati trojke. I zato i jesu trojke. Ne bih im davao nikakav značaj sa mojim komentarima jer onda postaju nešto važne, a nisu. Da su važne, bile bi sedmorke, desetorke i tako dalje. Ovako su trojke – nebitne."
Višković smatra da se dešava upravo ono na što je vlast u RS-u upozoravala već dvije godine – politički proces, baziran na nametnutim odlukama stranih zvaničnika.
"Ne možete bilo kog zvaničnika suditi po nametnutim odlukama neizabranog stranca. Imamo zakonodavne institucije – Parlamentarnu skupštinu BiH, Narodnu skupštinu RS. One donose zakone, a sudovi mogu djelovati samo po tim zakonima", poručio je Višković.
Dodao je i da je pravosuđe konačno priznalo ograničenja nametnutih odluka:
"Zahvaljujem ljudima iz Suda BiH i Tužilaštva koji su smogli snage da kažu da ne mogu suditi po odlukama Kristijana Šmita. To je bilo logično i govorimo to dvije godine. Pravda ponekad kasni, ali ipak dođe."
Podsjećamo, Dodik je pod istragom zbog sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak, a predmet se odnosi na ignorisanje odluka visokog predstavnika i donošenje zakona u RS-u kojima se negira nadležnost državnog pravosuđa. Iako je pritvor ukinut, pravni proces nije završen, prenosi N1.