Dnevni.ba - PRELOADER

Projekt EU “Pravo na pravdu”: U BiH bi se svi borili protiv korupcije, dok ne naiđu na nekoga “svoga” (video)

02 Kol 2023


Projekt EU “Pravo na pravdu”: U BiH bi se svi borili protiv korupcije, dok ne naiđu na nekoga “svoga” (video)
https://www.youtube.com/watch?v=lM3-uBpt1wA&ab_channel=mostardnevnilist

Javna debata “Pravo na pravdu” u organizaciji Europske unije gostuje u brojnim bh. gradovima. Cilj je čuti glasove građana, novinara i članova nevladinih organizacija, ukazati na izazove s kojima se suočavaju, ali i omogućiti im diskusiju s predstavnicima pravosuđa, koji predstavljaju dobre prakse i govore o radu sa fokusom na transparentnost rada pravosuđa.

- Možemo doći i do konkretnih odgovora. To je jedan od puteva kako se neke stvari mogu pokrenuti naprijed. Mi dosad imamo političke procese, oni idu svojim tokom, međutim tu interakciju između građana i njihovih konkretnioh potreba i nosilaca vlasti na svim nivoima i svim sferama je potrebno snažiti. Jedino u toj interakciji možemo doći do konkretnih odgovora koja tište građane u svakoj lokalnoj zajednici, kaže pravni savjetnik u Odjeljenju za vladavinu prava EU, Drino Galičić.

Nepovjerenje građana u pravosuđe

Neovisno pravosuđe preduvjet je za vladavinu prava. Nažalost, indeksi transparentosti i praksa pokazali su kako su pravosudne institucije među najlošije rangiranima u većini lokalnih zajednica i županija.

- Poražavajući su rezultati na lokalnom nivou, gdje vidimo mali broj optužnica za korupciju. Opet, to su neke preporuke koje ćemo nastojati davati da se rad na predmetima korupcije ubrza i učini transparentnim. Do kraja projekta ćemo govoriti o kriminalizaciji klevete, tako da ćemo i sa aktivistima i predstavnicima pravosuđa govoriti o tome kakav oni imaju strah upravo od izmjena Zakona koje su nedavno usvojene u Republici Srpskoj, kako će biti primjenjivane i kako misle da će to uticati na prava građana, aktivista i medija, ističe direktor mreže BIRN, Denis Džidić.

U posljednje vrijeme često se naglašava povjerenje građana u pravosuđe. Upravo je transparentnost rada jedan od načina putem kojih se to povjerenje može povećati. 

- U posljednje vrijeme smo svjedoci da se pravni poredak mijenja u korist interesa pojedinaca, a na štetu javnog interesa. Zbog toga je važno da imamo ovakve diskusije. Kakav god zakonski okvir imali, on sam po sebi nije dovoljan, već je potrebno da se pozabavimo i obezbijedimo minimum vladavine prava i da se pozabavimo pitanjem korupcije, navodi aktivistica Sunčica Kovačević.

Korupcija i “otpad“

Nekoliko aktivističkih grupa je podnijelo više kaznenih prijava vezanih za ilegalno odlaganje otpada, ali aktivisti podsjećaju da procesuiranje traje predugo, dok se istovremeno protiv njih vodi postupak, nakon što su blokirali nastavak ilegalnog odlaganja otpada.

- Već petu godinu borivmo se protiv problema koji gradu i dolini Neretve uzrokuje još veće probleme. U zadnje vrijeme situacija se pogoršava, jer imamo teže i veće uticaje na okolinu, upozorava predsjednik Udruge “Jer nas se tiče“, Omer Hujdur.

Europska unija u Bosni i Hercegovini posvećena je podršci unaprjeđenja vladavine prava kao jedne od ključnih oblasti u napretku zemlje na putu ka članstvu u Europskoj uniji.

H. Ž.

EU


MARTA KOS

Politico: Šta nova komesarka za proširenje Marta Kos znači za Ukrajinu?

Kandidatkinja za evropsku komesarku koja bi trebala preuzeti portfelj proširenja je lijevo...

13 h 34 min

JAČANJE KAPACITETA

Delegacija EU-a u BiH svečano otvorila EU Twinning projekt

Delegacija Europske unije u BiH u utorak je u Sarajevu svečano otvorila EU Twinning projekt "Jača...

17 Ruj 2024

VIJEĆE ZA REGIONALNU SURADNJU (RCC)

Podrška u državama Zapadnog Balkana članstvu u EU najmanja u posljednjih šest godina

Podrška građana zemalja Zapadnog Balkana članstvu u Europskoj uniji (EU) iznosi 54 posto t...

17 Ruj 2024