Prosvjedi otkazani, nadležni obećali reagirati
Otkazani su prosvjedi koje su žitelji sarajevskog naselja Blažuj bili najavili upriličiti u nedjelju a kojima su željeli poslati poruku nadležnima da migranti u Blažuju nisu dobrodošli.
Kako je obrazloženo, prosvjedi su otkazani budući su nadležni nakon nekoliko godina obećali reagirati i riješiti probleme u pogledu migranata. Istodobno su neki, pak, najavili da će, ako ne dođe do konkretnih rješenja, ići u potpunu blokadu.
Kako je rekao predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Blažuj Salih Hajdarević, zbog zbivanja u Bihaću, građani strahuju da bi migranti mogli doći u Blažuj i pogoršati ionako lošu sigurnosnu situaciju.
“Na početku smo prevareni kada su nam rekli da će migrante smjestiti u Hadžiće, a preko noći su ih doveli ovdje, tako da je narod ovdje isprepadan i s pravom sumnja da bi svi migranti iz Bihaća mogli doći u Blažuj”, dodao je Hajdarević te naveo da, prema procjenama, u Blažuju ima oko 3.000 migranata, ali da nadležni i odgovorni nemaju točnu evidenciju, jer migranti konstantno odlaze i dolaze. Građani strahuju za vlastitu sigurnost, ali i za zdravlje jer smatraju da boravak migranata narušava epidemiološku sliku.
U prosincu 2019. godine, nekoliko stotina migranata prebačeno je iz divljeg i neuslovnog kampa 'Vučjak' kod Bihaća u kampove, tj, u objekte bivših vojarni Ušivak i Blažuj nadomak Sarajeva. Ni danas se ne zna točan broj migranata u ta dva centra osim da su kapaciteti popunjeni. Riječ je o više od 2.500 migranata. Kao i prošle godine, i sada se ponavlja slična situacija s migrantima na Lipi kod Bihaća. Proteklog je tjedna taj kamp raspušten, osoblje IOM-a se povuklo, a migranti su se zaputili ka Bihaću gdje su ih, pak, tamošnje vlasti spriječile ući u objekt 'Bira', koji je zatvoren koncem rujna.
Apel vlastima
Međunarodna organizacija za migracije (IOM), UNHCR, Dansko vijeće za izbjeglice (DRC), MdM i Save the Children u zajedničkoj izjavi izražavaju najdublju zabrinutost zbog neizvjesnih uvjeta kojima su izloženi migranti nakon zatvaranja šatorskog kampa na lokaciji Lipa u Unsko-sanskoj županiji (USŽ). Stoga su pozvali vlasti u BiH da djeluju brzo kako bi trenutačo omogućile sigurnost i zaštitu osoba izloženih riziku. Nadalje se podsjeća kako su
mjesecima unaprijed humanitarne organizacije upozoravale na rizike kojima će biti izloženi migranti i tražitelji azila ako se ne iznađe adekvatna rješenja za njihov smještaj, ali i na neodrživost šatorskog kampa 'Lipa' tijekom zime.
“Unatoč našim zajedničkim naporima i spremnosti da odmah podržimo bilo koje održivo alternativno rješenje, vlasti do sada nisu predložile nijedno, privremene ili neke druge naravi. Sada je, s nedavnim, obilnim snježnim padalinama i temperaturama ispod ništice, oko 500 ljudi koji se nalaze na lokaciji bivše 'Lipe' u sigurnosnoj opasnosti, uključujući i zdravstvene te rizike koji podrazumijevaju zaštitu“, ukazuju potpisnici priopćenja koji smatraju da se alternativno rješenje mora pronaći odmah. “Potpisane agencije ponavno iskazuju svoju spremnost podržati napore vlasti u pronalaženju sigurnih alternativnih rješenja koja omogućavaju zaštitu a kako bi se žurno organiziralo pružanje pomoći“, poručeno je.
Van der Auweraert: Nitko ne bi trebao ovako živjeti
Šef misije Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH Peter van der Auweraert
ukazao je da migrantima treba dozvoliti da napuste migrantski kamp 'Lipa' kod Bihaća, jer može doći do nesreće dok u tom objektu budu spavali.
On je prethodno objavio da se nastavlja humanitarna katastrofa u Bihaću jer su pali i snijeg i temperatura, a migranti nemaju grijanje.
“Nitko ne bi trebao ovako živjeti. Sad su nam potrebni politička hrabrost i akcija“, poručio je on.