Dnevni.ba - PRELOADER

Raguž: Izmjene Izbornog zakona su kozmetika, Hrvatima treba više

21 Velj 2022


Raguž: Izmjene Izbornog zakona su kozmetika, Hrvatima treba više

Zaključci usvojeni na izvanrednom zasjedanju HNS-a BiH u subotu recikliranje su prethodnih zaključaka i poruka, kazao je u ponedjeljak u Mostaru Slaven Raguž, predsjednik HRS-a. Dodao je kako su 'izmjene Izbornog zakona samo kozmetika te da Hrvatima u BiH treba puno više'. Također je mišljenja da u ovom trenutku ne treba donositi zaključke nego odluke.

'Okvirni Sporazum za FBiH potpisan 1. ožujka 1994. godine u Washingtonu jasno je definirao da će Bošnjaci i Hrvati kao konstitutivni narodi, zajedno s ostalim žiteljima, urediti unutarnju strukturu područja s većinskim bošnjačkim i hrvatskim stanovništvom u Republici BiH u FBiH, koji će se sastojati od federalnih jedinica s jednakim pravima i odgovornostima', podsjetio je Raguž.

Smatra kako je nametanjem međunarodne zajednice narušen dogovoreni unutarnji ustroj u duhu navedenog Sporazuma te da, prije razgovora o izmjenama Izbornog zakona, 'treba razgovarati o ustavnim reformama i administrativnom preustroju BiH'. Uz to, navodi kako je traženje kompromisa u situaciji 'kada smo na podu i kada nas gazi, podređivanje okolnostima u kojima se FBiH želi učiniti bošnjačkim entitetom'.

'BiH je ogroman birokratski aparat koji će eutanazirati sam sebe. Imamo deset županija, premijera, vlada, zavoda... S našim prijedlogom administrativnog preuređenja godišnja ušteda na razini FBiH bila bi oko pola milijarde maraka', ocijenio je predsjednik HRS-a.

Upitan o očekivanjima nastavka pregovora političkih predstavnika oko izmjena Izbornog zakona, kazao je kako do dogovora neće doći.

Raguž je komentirao i odbijanje sudjelovanja HRS-a na zatvorenoj izvanrednoj sjednici HNS-a BiH održanoj u subotu u Mostaru.

'Još u srpnju 2019. napustili smo HNS zbog afere s Aluminijem. Odlučili smo sudjelovati u radu te institucije, ali oduzeta nam je riječ i bili smo žrtva krajnje nedemokratskog funkcioniranja. Poštujući maksimalno trenutni status Hrvata u BiH, prešli smo preko gaženja našeg dostojanstva. Bili smo spremni doći i na zatvorenu sjednicu, ali dobili smo usmenu dojavu da će se fizički izbacivati oni koji budu snimali sjednicu i zbog toga smo odlučili odbiti naše sudjelovanje', objasnio je predsjednik HRS-a, dodavši da je, ipak, i 'loš HNS bolji od nikakvog'.

https://youtu.be/bu5DtXh6d9U

Kako je sjednica sazvana protustatutarno smatra i Slaven Bevanda, zamjenik predsjednika HRS-a.

'Zatvaranje za javnost sjednice Hrvatskog narodnog sabora mogao je učiniti samo sabor. Nitko nije imao pravo prejudicirati takvu odluku. Ako je ovo povijesni trenutak za hrvatski narod i njegov položaj, onda je hrvatski narod trebao čuti govore predsjednika političkih stranaka, kao i poruke gostiju', dodao je Bevanda.

Mirko Vasilj, predsjednik Čapljinske neovisne stranke komentirao je, kako navodi, 'relaksiranost tematike' na sjednici HNS-a.

'Našim nedolaskom na sjednicu HNS je bio oslobođen njima nevažnih tema kao što su demografska situacija, socio-ekonomsko stanje, korupcija, školstvo, obrazovanje i sve ono što smo nametali u više navrata', istaknuo je on.

leftorcms::common.uncategorized


EMMANUEL MACRON

Macron se sastaje sa stranačkim čelnicima kako bi Francuskoj omogućili novog premijera

Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastaje se u petak sa stranačkim čelnicima ljevice, centra ...

23 Kol 2024

VLADIMIR PUTIN

Ukrajina tražila Meksiko da pritvori Putina ako se pojavi na inauguraciji, oni odbili

Meksička vlada priopćila je da neće udovoljiti zahtjevu Kijeva za uhićenje ruskog predsjednika Vl...

09 Kol 2024

SVJETSKI DAN IZBJEGLICA

Svjetski dan izbjeglica danas će biti obilježen i u BiH

Svjetski dan izbjeglica je međunarodni događaj koji svake godine, 20. juna, organiziraju Ujedinje...

20 Lip 2024