Dnevni.ba - PRELOADER

Raste proizvodnja masline, šipka, smokve i lješnjaka u Čapljini

10 Sij 2022


Raste proizvodnja masline, šipka, smokve i lješnjaka u Čapljini

Veća proizvodnja hrane za domaće i inostrano tržište prioritet je čapljinskih proizvođača u ovoj godini. Aktivnosti na širenju kapaciteta već su započete, a vjeruje se da će to doprinijeti i boljem status malih poljoprivrednika.

Na plantažama firme Agroherc Organic, koje se prostiru na 140 ha zemljišta, u prošloj godini podignuta je plantaža od 5.000 sadnica masline, a u planu je i podizanje novih zasada masline i šipka za koje je urađena rekultivacija i priprema zemljišta.

“Ukupno smo do sada investirali oko 10 miliona KM. U proljetnoj sjetvi planiramo nove zasade masline i šipka”, kazao je jedan od vlasnika Admir Rahimić.

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva podržalo je projekte kroz strukturne mjere. Pomoć je dobro došla kompaniji Adria Hishtil, koja je proširila proizvodne kapacitete. Svojom rasadničkom proizvodnjom u plastenicima na površini od 22 ha ostvaruje oko 90 posto izvoza u 16 zemalja.

I firma Dominant koja se bavi rasadničkom proizvodnjom i proizvodnjom voća podršku je ostvarila u podizanju novih višegodišnjih zasada.

Proizvođače u Čapljini jučer su posjetili resorni ministar Šemsudin Dedić,  direktor PIU jedinice FMPVŠ Halil Omanović, te predsjednik Odbora za poljoprivredu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Ahmed Džubur.

Oni su obišli i pogone kompanije Lasta, a od novog vlasnika Petra Ćorluke informirani su da je u novoinstalirane, za proizvodnju keksa investirano oko 20 miliona eura koji mogu odgovoriti najmodernijim zahtjevima evropskog i svjetskog tržišta.

“Kompanija Lasta ima u planu i sadnju smokve i lješnjaka, što planiramo organizirati u saradnji s kooperantima. Sve navedeno poslužit će nam kao sirovina u ovim pogonima za proizvodnju keksa”,  istakao je Ćorluka.

Montaža proizvodnih mašina je pri kraju, a to ujedno znači da će proizvodi s traka ove kompanije uskoro pronaći svoje mjesto na domaćem i inostranom tržištu.

“U prošloj godini podržali smo veliki broj novih investicija u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, a jedna od njih je i ova tvornica koja ima svoju tradiciju”, rekao je Dedić.

Naveo je i kako vjeruje da će organizacijom otkupa i prerade domaćih poljoprivrednih proizvoda od smokve, višnje, trešnje i lješnjaka ovi prerađivački kapaciteti doprinijeti povećanju dodane vrijednosti, stabilnijem i većem prihodu malih poljoprivrednih proizvođača te rezultirati otvaranjem novih radnih mjesta.

BIH


MIROVINE

Danas isplata mirovina za lipanj

Mirovine za mjesec lipanj 2025. bit će isplaćene preko jedinstvenog računa riznice Federacije BiH...

2 h 18 min

MED

Pčelari u BiH se suočavaju s posljedicama klimatskih promjena

Nepovoljni klimatski uvjeti sve više se negativno odražavaju na pčelarstvo na području općine San...

3 h 24 min

Reformska agenda: Što stoji na putu pristupa BiH dodatnim sredstvima EU?

Dok susjedne države već povlače prve milijunske tranše iz Plana rasta za Zapadni Balkan, B...

3 h 29 min