Dnevni.ba - PRELOADER

Ravnatelj Šabotić 'nemoralnim' ponudama do novog mandata?

10 Svi 2021


Ravnatelj Šabotić 'nemoralnim' ponudama do novog mandata?

Korupcija u pandemiji eskalirala, 'zaražena' i Agencija za prevenciju

Sarajevske vlasti su ovih dana proglasile Erica Larsona za počasnog građanina  glavnoga grada. Ta je pomalo začuđujuća informacija prošla dosta neopaženo.

Uljudni Larson, savjetnik u županijskom Uredu za borbu protiv korupcije  vjerojatno se osjećao nelagodno, jer u svijetu nije baš uobičajeno da se takva titula  daje “Eliotu Nesu” ako je tek na početku zahtijevnog posla i još nije očistio grad u kojem lovi kriminalce i predvoditelje teških koruptivnih zlodjela.

Zasigurno je Amerikancu bilo dvojbeno odbiti privilegirani, papirnati, status, a za sada je enigma da li je on možda svjestan šanerskih sarajevskih dodvoravanja i omekšavanja krutog “savjetnika”.

Bori se za novi mandat

Ravnatelj državne Agencije za prevenciju korupcije i borbu protiv koruptivnog djelovanja, sandžaklija iz Berana, Hasim Šabotić, ne sanja titulu počasnog građanina metropole. On je na minderu zaštićen poput “divljači”, a taj pijedestal zaslužio je dijametralno drugačijim “zaslugama” od Larsona. 

On ne proganja kliconoše korupcije, Šabotića isključivo zanima osobni status i interes. Naprosto je neshvatljivo kako se taj žilavi izdanak SBB-a Fahrudina Radončića, a danas perjanica SDA, održava na čelu Agencije i to pod silnim udarima sa svih bočnih strana i pritiscima da se pošast maligne korupcije  konačno obuzda.

Nije ga prije nekoliko godina uspio smijeniti niti tadašnji stranački šef  Radončić, ali niti nadležne institucije iako su čak i Amerikanci ultimativno tražili njegovo 'smaknuće'.

Ove godine, u rujnu, čelnicima Agencije za prevenciju korupcije ističe petogodišnji mandat, a Hasim Šabotić je uveliko u borbi za novi. Raspisan je natječaj, a vrlo je bitno napomenuti kako je ovih dana konačno utemeljeno parlamentarno Povjerenstvo za nadzor nad radom Agencije pa je Šabotić doznao pravu adresu i osobe koje mora “pripitomiti” kako bi dobio zeleno svijetlo da ga u konačnici državni Parlament i ovjeri. Kada bi se tražila “dlaka u jajetu”, reference i preporuke mu nisu baš bajne.

Djeca

Izvor Dnevnog lista iz obaviještajne zajednice otkriva kako je Šabotić, udomio dvoje djece na državne jasle, sina u SIPA-u, a kćerku u državni zatvor, a nakon što je pobjegao iz SBB-a u SDA grčevito traži “prolaz” u Povjerenstvu koje vode Bariša Čolak i Halid Genjac i u Parlamentu BiH za novi mandat.

Naš izvor tvrdi da se Šabotić osiono bahati, da se razbacije ciframa, od kojih  boli glava i da šalje otvorene poruke “ključnim akterima”.

Podsjećamo, u Povjerenstvu glavnu riječ vode proračunski veterani: Bariša Čolak, Halid Genjac, Borjana Krišto, Amir Fazlić, Nikola Špirić, Nenad Stevandić.

Inače, ravnatelj Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Hasim Šabotić, u javnim nastupima je jako slatkoriječiv, nastoji se predstaviti kao osoba koja požrtvovno danonoćno razara koruptivna zmijska gnijezda, ispravo dijagnosticira bolest i razumije zgažene ljude.

-Korupcija je zastupljena u svim segmentima bh. društva. Imamo sistemsku korpuciju koja je najviše zastupljena. Prema onim prijavama koje smo mi do sada zaprimili, ukazuje se da je korupcija najviše zastupljena u javnoj upravi, pravosuđu, poreskoj i carinskoj upravi. Upravo kada je u pitanju proces javnih nabavki i zapošljavanja, naveo je Šabotić. 

Gdje su najteži slučajevi?

U prošloj godini Agencija je primila blizu 100 prijava u svezi koruptivnog djelovanja. Nije, recimo, još provjerila Čovićeva, Asimova i sva druga silna zapošljavanja rodbine u državnim kompanijama širom zemlje. 

Ne zanima ih grozna pljačka države kod nabavke respiratora, pokretne bolnice, carinske prijevare, korupcija u pravosuđu. Objektivno, efekti “nagrađenog” savjetnika Larsona i ravnatelja Šabotića i njegovih suradnika su neusporedivi.    Nije nikakva tajna, prijave, one najteže, se kisele u Šabotićevim ladicama. Bosna i Hercegovina je jedna od zemalja koje su u proteklih devet godina najviše nazadovale kada je riječ o percepciji raširenosti korupcije, navodi se u novom izvještaju organizacije Transparency International.

Prema Indeksu percepcije korupcije za 2020. godinu, od ukupno 180 zemalja, BiH zauzima 111. poziciju, sa 35 indeksnih bodova i to mjesto dijeli sa Panamom, Mongolijom i Sjevernom Makedonijom. U odnosu na prošlogodišnji izvještaj, BiH je nazadovala za jedan bod i za 10 pozicija. Poredeći s Indeksom za 2012. godinu, to je pad za sedam bodova i čak 39 mjesta na listi.

-To znači da je vladavina prava disfunkcionalna i da institucije nisu u mogućnosti da kontroliraju jedne druge. U Bosni je povezano i sa fundamentalnom slabosti pravosudnog sistema. To je nešto što zahtijeva najveći mogući nivo pažnje, kaže za Glas Amerike Lidija Prokić, koordinatorica Transparency International-a za Istočnu i Jugoistočnu Europu.

Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Hasim Šabotić i zamjenici direktora Dragan Anđelić i Dragan Slipac prije pet godina, 2016. godine, su zvanično preuzeli dužnost u Agenciji, nakon što je na snagu stupila Odluka o imenovanju direktora i dva zamjenika direktora Agencije (Službeni glasnik BiH, broj 66/16).

Ako Hasim Šabotić, nakon svih ogoljenih “mrlja” i jalovog istrebljivanja korupcije, ponovno dobije mandat, onda će biti posve razvidno da je to dobio na koruptivni način. Dnevni list doznaje da je vrlo samouvjeren i sluti da je pronašao pravi kanal za svoje “nemoralne” ponude. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 30 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Ruj 2024