Razlika između PCR i antigenskog testiranja
Antigenski testovi unaprijedili su se po pitanju preciznosti, a brži su, što je od velike važnosti u situaciji brzog širenja omikron varijante kada zaražena osoba što prije treba u izolaciju i liječenje te informirati osobe s kojima je bila u kontaktu. Zbog toga će se brzim antigenskim testovima, ali samo onim napravljenim u zdravstvenim ustanovama, sada također moći dokazivati prisutnost SARS-CoV-2 koronavirusa.
COVID potvrda na osnovi BAT-a, međutim, vrijedit će samo u Hrvatskoj.Za obje vrste testiranja uzima se uzorak brisa sluznice nazofarinksa (gornjeg dijela ždrijela iza nosa), a dok se na rezultat PCR testiranja čeka jedan dan, BAT daje nalaz već nakon 15-ak minuta.
Antigenski test otkriva prisutnost nukleokapsidnog antigena virusa SARS-CoV-2 u brisu i omogućava bržu i pristupačniju dijagnostiku, a može se obavljati i izvan laboratorija. Ako je test pozitivan, osoba odmah mora ići u izolaciju i javiti se nadležnom epidemiologu ili obiteljskom liječniku. Testovi su najučinkovitiji u prepoznavanju virusa kod osoba koje već pokazuju simptome bolesti.
U slučaju da je test negativan, a osoba ima simptome, PCR test će potvrditi ili isključiti COVID-19.PCR testovi osjetljiviji su na prisutnost virusa i daju precizne rezultate i kod osoba koje još nemaju simptome jer mogu uspješno prepoznati i vrlo male količine virusa. Prisutnost virusa mogu detektirati na manjem uzorku i prije nego što se razvije infekcija.