Raznolik interes bh. umjetnika za Kreativnu Europu
Kreativna Europa je program Europske komisije za potporu kulturi i audiovizualnom sektoru. Nadovezujući se na prethodne, ovaj Program će i u razdoblju od 2021. do 2027. podupirati europski kulturni i kreativni sektor.
Kultura i sloboda stvaranja ključne su za Europsku uniju i njezine građane, doprinoseći jačanju demokracija i vrijednosti, a kulturni i kreativni sektor imaju presudnu ulogu u europskoj kulturnoj raznolikosti.
Program slijedi strukturu prethodnog i uključuje tri potprograma – “Kultura” koji obuhvata kulturne i kreativne sektore, osim audiovizualnog, “Medija” koji obuhvata audiovizualni sektor, te međusektorski potprogram koji obuhvata aktivnosti u svim kulturnim i kreativnim sektorima.
Proračun Kreativne Europe za razdoblje od 2021. do 2027. iznosi 2,44 milijarde eura, a u prethodnom razdoblju na raspolaganju je bilo 1,47 milijardi eura. Iz programa se ulaže u djelovanja kojima se jača raznolikost te odgovara na potrebe i izazove kulturnih i kreativnih sektora.
Kultura i mediji…
Glavni ciljevi su čuvati, razvijati i promicati europsku kulturnu i jezičnu raznolikost, povećati konkurentnost i gospodarski potencijal kulturnih i kreativnih sektora, posebno audiovizualnog.
Kako bi se dodatno ojačao kulturni i kreativni sektor i potaknulo financiranje više kulturnih projekata, unutar programa je uveden i financijski instrument – jamstveni program kulturnog sektora koji iznosi 181 milijun eura. Program jačanja kapaciteta pomaže financijskom sektoru da bolje razumije potrebe kreativnog i potiče posrednike da postanu aktivniji zajmodavci malim i srednjim poduzećima u budućnosti.
Potpora uključuje umjetnike, kulturne profesionalce i organizacije, filmaše, TV, glazbu, interdisciplinarne umjetnosti, baštinu te industriju video igara. Kroz programske natječaje u potprogramu “Kultura” potiču se mobilnost, međunarodna suradnja, prijevodi europskih literarnih djela, funkcioniranje europskih mreža i europskih platform, dok “Media” podupire svjetsku distribuciju s više od tisuću filmova te pruža potporu profesionalcima u audiovizualnom sektoru u međunarodnoj karijeri.
Osim toga “Media“ potiče suradnju u cijelom lancu vrijednosti i na razini EU-a kako bi audiovizualna poduzeća i europski sadržaji dobili na vidljivosti u svijetu.
Njeguje talente, odakle god bili i povezuje se s publikom svih dobnih skupina, osobito mlađim generacijama. Njegovim sustavima pružanja financijskih sredstava olakšano je sufinanciranje filmova manjih producentskih tvrtki koje se najčešće susreću s poteškoćama u pronalaženju novih izvora financiranja.
Potprogram također podupire razvoj i distribuciju tisuću filmova godišnje, uključujući igrane i dokumentarne, dramske serije i nove medijske vrste.
Potprogram “Kultura” podupire se širok raspon kulturnih i kreativnih sektora, među kojima su arhitektura, kulturna baština, dizajn, književnost i izdavaštvo, glazba i izvedbene umjetnosti. Podupire se međusektorska suradnja kulturnih djelatnika iz različitih zemalja, aktivnosti europskih institucija za uključivanje u mreže djelatnika iz različitih zemalja, aktivnosti organizacija koje pružaju platformu za razvoj novih talenata i poticanje cirkulacije umjetnika i njihovih djela, ideja i vještina.
U Programu mogu sudjelovati pravne osobe poput ustanova, institucija i organizacija, ali i tijela nacionalne i regionalne i lokalne vlasti čija osnovna djelatnost pripada djelokrugu kulture što uključuje kazališta, knjižnice, muzeje, galerije, izdavačke kuće, obrazovne institucije, istraživačke centrei profesionalna udruženja.
Kreativna Europa prvi put nudi sredstva za sektor informativnih medija radi promicanja medijske pismenosti, pluralizma i slobode, te aktivnosti kojima se tom sektoru pomaže da se prilagodi strukturnim i tehnološkim promjenama.
- U 2022. u okviru programa objavljen je poziv na podnošenje prijedloga za novinarska partnerstva. Ciljevi djelovanja su promicati prekograničnu suradnju u cijelom sektoru među djelatnicima u području informativnih medija u Europi, podržati razmjenu dobre prakse za transformaciju poduzeća koja se temelji na suradnji i poticati novinarsku suradnju izradom standarda, novih poslovnih modela, programa osposobljavanja, sloboda medija i pluralizma, programa financiranja i drugih aktivnosti čiji je cilj očuvanje kvalitetnog novinarstva. Potpora je namijenjena širem europskom sektoru informativnih medija, uključujući male medije, navodi koordinator za BiH, Ilija Papac.
Rad Bh. deska
Ciljevi Bh. deska su promicanje Programa, pružanje relevantnih informacija o različitim vrstama financijske potpore dostupne u okviru politike Europske unije, pomoć kulturnim i kreativnim akterima u prijavljivanju u okviru Programa, pomoć u pronalaženju europskih partnera uz lobiranje za osiguravanje financijskih sredstava, informiranje o zahtjevima i postupcima u svezi različitih poziva pružanje informativne potpore potencijalnim korisnicima u procesima prijavljivanja, ohrabrivanje prekogranične suradnje i razmjene najboljih praksi između stručnjaka, institucija, platformi i mreža unutar i širom oblasti politika i sektora obuhvaćenih Programom, pružanje potpore Europskoj komisiji u osiguravanju odgovarajuće komunikacije i širenja rezultata Programa građanima u BiH, smjernice za uspješno planiranje proračuna u okviru programa, organiziranje radionica, info dana, seminara, konferencija i ostalih aktivnosti s ciljem osiguravanja vidljivosti Programa, te kreiranje različitih vrsta promotivnog materijala s ciljem osiguravanja promidžbe Programa, suradnja s Izvršnom agencijom za obrazovanje, audiovizualnu djelatnost i kulturu iz Bruxellesa.
Culture Moves Europe nudi stipendije za mobilnost pojedinačnim umjetnicima i kulturnim stručnjacima voljnim provesti projekt u inozemstvu i širiti kulturne vibracije diljem Europe i izvan nje. Interesovanje umjetnika iz Bosne i Hercegovine, prema riječima Papca je raznoliko.
Potpune krajnje informacije o broju aplikacija iz naše zemlje i njihovoj realizaciji ne zna ni sam, jer kako kaže sve se vodi u Briselu. Pravila su jednaka za sve aplikante iz svih zemalja. Administrativne procedure su također složene.
- Važno je naglasiti da podjednako sudjeluju korisnici iz svih zemalja. Pozivi imaju određena pravila i ciljeve, a ukupna suma novca koja se dijeli je dvije i pol milijarde eura. Aplikanti iz BiH svoje projekte dostavljaju elektronskim putem. Ne postoji suma koja se posebno izdvaja za neku državu, pa tako ni za BiH. Jedna je za kompletnu Europu i sve ustvari ovosi od samih projekata. Odluke donosi neovinsno povjerenstvo evoluatora iz cijele Europe, navodi Papac.
Proces ocjenjivanja traje između šest i deset mjeseci. Od aplikanata iz BiH ranije su dobitnici granta bili Sarajevo film festival, Nacionalni muzej BiH, te nekoliko individualnih umjetnika koji su dobili manje sume. Broj prijava u 2022. godini podignut je za 200 posto u odnosu na 2021.
S. Ž.