Reprezentacija: Ovo je novo dno, Kazahstan je novo mjerilo

09 Ruj 2021

'Moramo biti strpljivi, pametni - da svaku priliku iskoristimo', izjavio je u najavi duela s Kazahstanom izbornik Ivajlo Petev. Ovu njegovu izjavu, čini se, čuli su svi osim igrača – jer odigrali su upravo suprotno šefovim očekivanjima i pokazali da reprezentacija još nije pogodila dno – da još tone.
Tabela i dalje, nakon tog Kazahstana, pokazuje da je BiH itekako u računicama za plasman u Katar. Jer Finska, Ukrajina, Kazahstan i dalje su tu, na dva boda, a do kraja ciklusa Zmajevi imaju odigrati još četiri utakmice. Sve je otvoreno, ali optimizma je ipak nekako manje nego prije. Jer i ona neka sitna doza koja se osjećala prije Kazahstana, isparila je u 95. minuti utakmice – nakon školskog kornera Kazahstanaca i jednako školske neuvjerljive reakcije obrane i Šehića. Dva – dva. Dovoljno za bod, ne i za prolaznu ocjenu, ne i za neku pozitivnu priču koje se izbornik Petev drži kao pijan plota, a da pri tomu nema apsolutno nikakvih temelja.

Menalo u čudu

• Nevjerojatno da nismo pobijedili, čudio se Luka Menalo, strijelac za preokret, strijelac nesuđenog pobjedničkog gola iz 85. minute.
    Deset minuta kasnije taj mu je trenutak slavlja, trenutak kada je za A reprezentaciju zabio prvijenac, pokvario Zainutdinov, ali momak iz Višića kod Čapljine ostao je optimističan…
  • Kazahstan može stvoriti probleme svima pa će biti teško na gostovanju kod njih. Pobjedom bi sebi dosta olakšali posao, ali nažalost nismo uspjeli. Čeka nas još utakmica, ima vremena, nije sve gotovo. Moramo svi biti ujedinjeni, a ne da se razdvajamo, upozorio je ofenzivac Dinama.
    Šef mu, Petev, također je - ostao optimističan. A da baš i nema razloga, pokrića za to. Nije to trebao biti pa skoro nakon nijedne od osam utakmica koliko ih je vodio. Posebno ne sada, nakon Kazahstana, kada je u prezentaciji reprezentacije bilo toliko manjkavosti da bi i oni najveći optimisti prešli na pesimizam.

'Balkanski Brazil'

• Imali smo kontrolu nad utakmicom 90 minuta. Sjajno prvo poluvrijeme. Imali smo tri-četiri stopostotne šanse, zadovoljan sam s pristupom ekipe, dali su sve od sebe, ustvrdio je Bugarin, pri tom, iako nerealno optimističnog stava, izrekavši istinu.
    Jer BiH je u prvom poluvremenu, kako to napisa jedan Twitter korisnik, zaista izgledala kao 'balkanski Brazil'. Igrala je lepršavo, lako dolazila do gola. No taj Brazil je u drugom poluvremenu izostao – ostao u svlačionici. Sa svim onim postulatima o strpljenju… Nevjerojatna preobrazba za jednu ekipu koja bi trebala biti ozbiljna.
  • Nisam zadovoljan kako smo primili dva gola, ali nogomet je takva igra da kada si bolji možeš primiti dva gola i ostati bez pobjede. S ovom igrom koju trebamo poboljšati siguran sam da možemo do drugog mjesta u grupi. Nisam sretan, ali bitno je izvući pouke i vidjet gdje smo griješili da to možemo popraviti u idućoj utakmici, dodao je Bugarin koji u tom svom silnom optimizmu možda i nije svjestan realnog stanja njegovog tima.

Kazahstan je mjerilo

A realno stanje, realna slika Zmajeva trenutno je upravo ova utakmica s Kazahstanom. Ovih 2:2. Bio je to duel protiv objektivno najlošije reprezentacije, a koji nije riješen pobjedom. Bio je to duel u kojem je pobjeda ispuštena u 95. minuti, bio je to duel s dva oprečna poluvremena od strane Zmajeva, duel u kojem nije smjelo biti takvih grešaka, a one su se dogodile. Zbog toga ne treba podleći defetizmu, Petev i sam ističe da je 'nogomet čudo', ali treba biti realan i konstatirati da BiH na pola ovog kvalifikacijskog ciklusa u na papiru prolaznoj skupini još nema pobjede i da to na terenu i dalje djeluje stihijski, kao da neki plan uopće ne postoji. A takva BiH ne samo da ne može do drugog mjesta, nego je i autsajder u društvu Finske, Ukrajine i tog Kazahstana. Kazahstana koji je ulaska u euro-zonu 81 kvalifikacijske utakmice izvukao 11 pobjeda, od čega četiri u gostima – kod San Marina, Latvije, Andore i Armenije. Kazahstana koji je postao novo mjerilo za snagu reprezentacije BiH, koja je pogodila novo dno… a nismo sigurni hoće li nastaviti padati i nakon toga.

Prihvatiti istinu

Kako god bude, na pola ciklusa se neće odustati, BiH će nastaviti loviti svoje šanse, koliko god one bile male – barem iz trenutne perspektive. A takve sigurno jesu. Trebat će nekako u listopadu i studenom dobiti Kazahstan na strani i izvući što se dalo u Ukrajini, a onda u dva domaća duela pokušati srušiti Fince i Ukrajince. Vrlo brzo doći će i te utakmice, što će reći da vremena za neku drastičnu promjenu raspoloženja oko reprezentacije neće biti. Što će reći da će Zmajevi, iako će navijači nastaviti navijati, nekako morati pognuti glave i pregrmjeti sve kritike koje će ih obasuti kada se okupe idući put. Toga, žele li nastaviti tražiti put do Katara, moraju biti svjesni. Drugim riječima, od negiranja istine i realnog stanja stvari, neće biti koristi. Jer u suprotnom, Zmajevi će i dalje rigati samo dim bez vatre, bodovi će nastaviti bježati, a izbornik Petev će sve nastaviti pratiti optimističnim konstatacijama. Iz tog začaranog kruga mora se izići. Što prije!

Piše: Slaven Nikšić