Respiratori 'guše' državu
Piše: V.S.Herceg
Mjesec dana nakon što je novinarka portala Fokus Semira Degirmendžić razotkrila aferu o uvozu (prvih) 80 respiratora od strane poljoprivrednog poduzeća 'Srebrena malina', a za Federalnu upravu civilne zaštite, SIPA je jučer po nalogu Tužiteljstva BiH privela federalnog premijera Fadila Novalića (SDA), suspendiranog ravnatelja Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudina Solaka, kao i direktora 'Srebrne maline', Fikreta Hodžića. Svi trojica su u noći četvrtak na petak bili na višesatnom ispitivanju u prostorijama SIPA-e gdje su i prenoćili.
Odvjetnica premijera Novalića, Vasvija Vidović, u kratkoj izjavi za Dnevni list, jučer je potvrdila da su tužiteljstvo i SIPA uzeli izjave o Fadila Novalića, i ostale dvojice osumnjičenih.
-Po okončanju uzimanja izjava rekli su da će predložiti mjeru pritvora. Rok za to je 24 sata i onda sud ima 48 sati da odluči po tom zahtjevu na ročištu i za sada ne mogu kazati kada će ono biti jer tu informaciju očekujemo, kazala je odvjetnica Vidović jučer za Dnevni list.
Ovo je tzv. 'korona-afera', nastala u vrijeme proglašenog izvanrednog stanja, odnosno, stanja nesreće - nabavci 100 respiratora mimo javnih nabavki, "teškoj" 10,5 milijuna KM za koje je istragom utvrđeno da nisu upotrebljivi za liječenje u jedinicama intenzivne njege, a koje je, kao kruna svega, nabavilo poljoprivredno poduzeće, a ne specijalizirano poduzeće za nabavku medicinske opreme. Povrh svega, zbog njihove neupotrebljivosti nejasno je tko je pisao specifikacije za respiratore, hoće li biti vraćeni itd.
Za koja kaznena djela Tužiteljstvo BiH sumnjiči uhićenog premijera FBiH Fadila Novalića, vlasnika poljoprivrednog poduzeća "Srebrena Malina" Fikreta Hodžića i direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka u aferi "Respiratori" 'teškoj' 10,5 milijuna KM, je li posrijedi udruživanje radi činjenja kaznenih djela, zloupotrebu položaja i pranje novca - pitanje je koje je do kasnih popodnevnih sati ostalo službeno nepotvrđeno.
Istraga je otvorena prošlog mjeseca nakon što su mediji objavili informaciju da je "Srebrena malina" kupila 100 respiratora u Kini za 10,5 milijuna KM, znatno više nego što se na slobodnom tržištu mogu nabaviti uređaji europskih proizvođača. Vještačenjem respiratora utvrđeno je da se ovaj tip nabavljenih strojeva, model ACM812A, proizvođača Chang Feng, koriste u vozilima hitne pomoći i ne mogu se koristiti na bolničkim odjelima intenzivne skrbi kojima su bili namijenjeni. Ugovor o kupnji respiratora izravnom su pogodbom sklopili Solak i Hodžić, a istražuje se je li u to bila uključena i Vlada FBiH, odnosno, federalni premijer Fadil Novalić.
Je li ovo tek prvi "kontigent" uhićenja?
Iako su mnogi bili skeptici kada je u pitanju tijek cijele afere, a ravnatelj FUCZ-a Fahrudin Solak nakon objave afere pozvao "Tužiteljstvo da ispita i istraži medije i novinare koji su pisali o ovom slučaju", nazire se rasplet afere 'Respiratori'. No, i ovu aferu, kao i mnoge prije njih kada su u pitanju visoki politički dužnosnici, sudeći po reakcijama, prate oštre političke konotacije, optuživanje i spočitavanja.
SDA smatra kako iza svega stoji HDZ-u BiH, negoduje jer su, kako, ističu u reakcijama, uhićeni samo Bošnjaci, a ne i HDZ-ovi kadrovi, federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić, direktor Zavoda za javno zdravstvo Davor Pehar, zapovjednica Kriznog stožera i ministrica financija Federacije BiH Jelka Miličević.
S druge strane, jučer su nakon sjednice Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora izašli s priopćenjem u kojem ističu podršku pravosuđu i policijskim institucijama, naglašavajući kako se radi o "testu za pravnu državu".
No, još je otvoreno pitanje radi li o tek prvom "kontigentu" uhićenih te što će se još otkriti istragom. Istodobno, u svojoj reakciji na ova zbivanja, Željko Komšić, član Predsjedništva BiH i predsjednik DF-a, stranke koja je koalicijski partner SDA-u, rekao je da ga cijeli slučaj podsjeća na 'slučaj Agrokomerc' te da će sve imati značajne političke posljedice.
Preduhitrili Tužiteljstvo: RS raskinuo ugovor za nabavku mobilne bolnice
Jučer je direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković izjavio da je Republički stožer za izvanredne situacije zadužio Institutu za jednostrano raskidanje ugovora s poduzećem 'Balkan global', a u svezi s nabavkom mobilne bolnice, upravo slučajem koji SDA spočitava Tužiteljstvu BiH.
Zeljković je rekao da je Stožer dao zaduženje Institutu i za izvršenje povrata 4,2 milijuna KM, koliko je plaćeno za mobilnu bolnicu, čije je preduhitrena svaka daljnja akcija.
"Dobavljač nije izvršio cjelokupnu isporuku kao što je bilo navedeno u ugovoru. Rok u ugovoru je bio 12 dana od dana njegovog potpisivanja. Neispunjenje ugovora vodi ka jednostranom raskidanju ugovora”, rekao je Zeljković.
Podsjetimo da se Vlada RS odlučila za kupovinu mobilne bolnice kako bi zdravstveni sektor bio spremniji za odgovor na epidemiju koronavirus, ali da sva potrebna oprema još nije stigla.
Miletić: Kriminal u pandemiji - zločin protiv čovječnosti?
Zanimljivo je i pitanje neovisnog zastupnika u Klubu Hrvata, Doma naroda Parlamenta BiH i bivšeg tajnika DF-a Zlatka Miletića. On je u parlamentu postavio jedno vrlo zanimljivo pitanje: "Molim da mi se dostave informacije od strane Tužiteljstva BiH je li, i u kojim slučajevima, otvorilo istragu za nezakonito postupanje pojedinih odgovornih osoba na svim razinama vlasti u BiH i po kojem osnovu i mogu li se eventualno počinjena kaznena djela u ovoj oblasti tretirati kao zločini protiv čovječnosti, imajući u vidu da, ukoliko su ista počinjena u izvanrednom stanju, odnosno stanju proglašene nesreće?".
Ovaj bivši DF-ovac je od Koordinacijskog tijela BiH zatražio da mu dostavi informaciju s sveukupnim podacima svih kriznih stožera, o dostavljenoj, distribuiranoj humanitarnoj pomoći, posebno iz domena zdravstvene zaštite, tijekom trajanja izvanrednog stanja.
Nakon pritvaranja premijera Novalića i u Vladi Federacije je izvanredno stanje. Jučer je Novalić dopremijerki i ministrici Jelki Miličević putem Novalićeve odvjetnice dobila usmenu ovlast za predsjedavanjem već zakazanom sjednicom Vlade FBiH, ali ona je to odbila uz obrazloženje da joj treba njegova pismena suglasnost.
Prema izjavi Marinka Čavare, predsjednika Federacije BiH, koju je dao medijima, kako Vlada u ovom trenutku može funkcionirati i bez njenog predsjednika Fadila Novalića uz ovlasti jednog od zamjenika za obavljanje dužnosti premijera, u SDA su komentirali kako se istim samo potvrđuju njihove sumnje da "HDZ BiH želi svoje kadrove i na mjestu predsjednika i premijera Federacije".
Već sada je izgledno da je otvaranjem "afere Respiratori" i razrješenjem ovog slučaja na pomolu i jedna od možda najtežih političkih kriza u BiH - gdje će glavni akteri biti SDA i HDZ BiH u Federaciji, što će dodatno zacementirati i brojna otvorena pitanja.
Bakir Izetbegović o privođenju Novalića: Sve upereno protiv Bošnjaka, zašto nisu privedeni Miličević, Pehar i Mandić?
Bakir Izetbegović, predsjednik SDA tzv. ratnom retorikom i spominjući zapovjednu odgovornost, reagirao je na privođenje premijera Fadila Novalića. Iz njegove reakcije dade se iščitati da za privođenje premijera Novalića Izetbegović krivi HDZ BiH, a glavnu tužiteljicu Tužiteljstva BiH Gordanu Tadić smatra pristranom i sklonom Hrvatima i Srbima.
“Pozivam Tužiteljstvo BiH da hitno izađe u javnost sa dokazima protiv Novalića i da se ne skriva iza fraza o ‘potrebama tajnosti zbog zaštite istrage’. Siguran sam da nikakvih dokaza nema, da ih neće ni biti, i da se radi o nastavku udara na bošnjačke prvake koje je počelo imenovanjem Gordane Tadić na poziciju glavne tužiteljice Tužiteljstva BiH i podizanjem niza optužnica protiv generala Armije RBiH” reagirao je predsjednik SDA.
Izetbegović se poslužio i ‘ratnom retorikom’ te je postavio tezu: “Ukoliko je premijer Fadil Novalić priveden zbog afere ‘Respiratori’ po ‘komandnoj odgovornosti’, zašto nisu privedeni i ispitani i ministar zdravlja Vjekoslav Mandić, direktor Zavoda za javno zdravstvo Davor Pehar, šefica Kriznog stožera i ministrica financija Federacije BiH Jelka Miličević? Jedino što ih odvaja, i očito amnestira u odnosu na Fadila Novalića, je to što pripadaju istom narodu kao i tužiteljica Tadić. Što nisu Bošnjaci“, zaključio je Izetbegović u svojoj reakciji.
On nadalje kaže kako “tužiteljici Tadić sigurno ne pada na pamet da zbog afere vezane za nabavku poljske bolnice od strane Vlade RS-a pozove na svjedočenje premijera RS-a, da mu oduzme mobilni telefon i zadrži ga u pritvoru”.
“Takvo poniženje je skoro nezamislivo, zar ne, jer on nije Bošnjak. Tužiteljstvo BiH je na protuzakonit način, kukavički amnestiralo rukovodstvo RS-a koje je izvršilo flagrantan udar na odluku Ustavnog suda i organiziralo protuustavan referendum pred izbore 2018 godine. Naočigled domaće i međunarodne javnosti slučaj je zataškan. Možemo zamisliti što bi se dogodilo s Bošnjacima da su napravili sličnu stvar”, kazao je prvi čovjek SDA.
On nastavlja s kritikama na račun glavne tužiteljice Tužiteljstva BiH: “Tužiteljica Tadić uporno izbjegava procesuiranje predmete dokazanih teških zločina nad Bošnjacima koje je Tužiteljstvu BiH proslijedio Haški tribunal kao prioritetnu “A listu”, eskivirala je aferu “Potkivanje” s jasnim dokazima protiv predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije, amnestirala aferu oslobađanja ratnog zločinca Marka Radića od državnog ministra pravde Josipa Grubeše itd. Kriterij je jasan – počinitelji nisu Bošnjaci”.
“Vrijeme je da se Bošnjaci zamisle nad navedenim činjenicama, i da ne sudjeluju u samodestrukciji koja vodi ka udaru na ustavnopravni poredak i položaj Bošnjaka u BiH. Neka se upitaju zašto nitko nije procesuiran za desetine tisuća projektila ispaljenih u višegodišnjoj opsadi Goražda, a general Ramiz Dreković odgovara za dva projektila ispaljena na Kalinovik? Drekoviću se sudi pred Sudom BiH dok general Novak Đukić odgovoran za pobijenu mladost na tuzlanskoj kapiji slobodan šeta Beogradom!”, naveo je predsjednik SDA Bakir Izetbegović
Džaferović: Situacija je vrlo ozbiljna
'Ono što nedostaje u ovom trenutku su činjenice, javnost nema činjenice, o tome u čemu je, kako, s kim, zašto, na koji način sudjelovao premijer Fadil Novalić'', reakcija je bošnjačkog člana i predsjedatelja Predsjedništva BiH ŠefikaDžaferovića koji smatra da je federalni premijer Fadil Novalić, tijekom borbe protiv pandemije, strpljivo i predano radio na zaštiti života i zdravlja ljudi, i na zaštiti bh. ekonomije.
"Mislim da je učinio sve što je mogao. Duboko sam uvjeren da njega nema u kriminalnim radnjama. To je moje mišljenje, neka me demantiraju", rekao je Džaferović.
On je istaknuo:"Tužiteljstvo BiH i SIPA, ukoliko žele biti kredibilne institucije, moraju se jednako odnositi prema svakom predmetu. Situacija je vrlo ozbiljna, jer je u pitanju privođenje i zadržavanje premijera Federacije BiH od kojeg ovisi dobar dio života u Federaciji. Jutros je Vlada morala otkazati sjednicu, a to se tiče svih ljudi u ovoj zemlji. Ako postoje konkretne činjenice, radi se o teškom kriminalu. U suprotnom, o instrumentalizaciji tužiteljsko-policijskih agencija u političke svrhe. Zato, Tužiteljstvo i SIPA moraju izaći s konkretnim činjenicama i podacima", rekao je on.
Komšić kaže da će afera 'Respiratori' imati velike političke posljedice
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić komentirajući privođenje Novalića, Solaka i Hodžića, komentirao je "kako ga sve ovo podsjeća na predratnu aferu Agrokomerc".
"Svaka borba protiv korupcije je za pozdraviti. Ne ulazeći u to što radi Tužiteljstvo, jer to svakako i ne znamo. Politički sve podsjeća na predratnu aferu Agrokomerc. Političke posljedice po cijelu BiH, ne samo Federaciju BiH biće ogromne, kao što je to bila i afera Agrokomerc u ono vrijeme. Nažalost, posljedice te predratne afere su bile pogubne po zemlju", rekao je Komšić.
SDA za sve krive HDZ BiH: Na sceni pokušaj državnog udara
"SDA je od početka tražila da pravosuđe hitno i temeljito istraži ovaj slučaj, ali je Tužiteljstvo pokazalo da nema taj cilj. Od samog početka selektivnim objavama prikupljene dokumentacije i dokaza Tužiteljstvo je pokazalo da im je jedina namjera diskreditirati premijera FBiH i po svaku cijenu ga uvući u aferu. Ključna stvar koja jasno dokazuje ovu tvrdnju dogodila kada su iz istrage izostavljeni svi nebošnjački kadrovi, odnosno kadrovi HDZ-a, zamjenica premijera i zapovjednica Federalnog stožera CZ, ministar zdravstva i direktor Zavoda za javno zdravstvo, koji su izravno sudjelovali u proceduri nabavke", reagirali su iz SDA na privođenje premijera Novalića.
U ovoj stranci ističu kako je "riječ o dobro smišljenoj i koordiniranoj akciji, sa svim elementima državnog udara, čiji je jedini cilj da se eliminiraju premijer i SDA odnosno bošnjački faktor, te da HDZ preuzme kontrolu unutar Vlade i nad životom ljudi u Federaciji".
"To potvrđuje i činjenica da Tužiteljstvu nije ni na pamet palo da pokrene istragu poljske bolnice u Republici Srpskoj ili privede premijera RS-a, jednako kao što se već godinama prave slijepi pred mnogim aferama čiji su nositelji kadrovi HDZ-a i SNSD-a", ističe se u priopćenju iz SDA koje je na potpuno istom fonu kao i reakcija predsjednika ove stranke Bakira Izetbegovića.
Iz SDA također spominju i glavnu tužiteljicu Tužiteljstva BiH Gordanu Tadić.
"Tužiteljstvo na čijem je čelu nije oduzelo mobitel predsjedniku VSTV-a u aferi 'Potkivanje' niti je provelo bilo kakvu ozbiljnu istragu; zatim je spriječilo istragu u aferi 'Vrbovanje-SOA', nije nikad procesuiralo Čovićevog savjetnika za aferu 'Gepek', niti ministra pravde BiH za oslobađanje osuđenog ratnog zločina Marka Radića. Tužiteljstvo nikad nije provelo istragu u aferi 'Diplome' u koju su glavni akteri bili kadrovi HDZ-a, te se čak proglasilo nenadležnim nakon što im je SIPA dostavila materijal o pranju novca i organiziranom kriminalu u koji su bili umiješani vlasnici kladionica", nabrojili su iz SDA.
Zaključuju kako je isto to Tužiteljstvo, nakon što je pokrenulo sustavni progon generala Armije RBiH, a ukinulo procesuiranje haških predmeta s 'A liste', sada krenulo s pokušajem potpune eliminacije Bošnjaka iz Vlade FBiH.
"Ne može Tužiteljstvo BiH biti nadležno samo na prostoru gdje žive Bošnjaci, a posebno ne može biti instrument HDZ-a za političke obračune i nasilnu promjenu ustavnopravnog poretka u državi s nesagledivim posljedicama", zaključuju iz SDA
HNS podržao Tužiteljstvo: Test za pravnu državu
Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora jučer je u Mostaru održalo sjednicu gdje se komentirala i aktualna politička situacija u Bosni i Hercegovini.
Kako je navedeno, Predsjedništvo HNS pozdravlja napore pravosudnih i policijskih institucija u aferama koje potresaju Federaciju BiH i konkretne poteze kojima javnost svjedoči u posljednja 24 sata nakon uhićenja glavnih osumnjičenih u aferi „Respirator“.
"Pravna država, poštivanje Ustava i zakonskih propisa nema i ne smije imati alternativu. Cijeli proces mora doživjeti svoj konačan pravni i sudski epilog, a odgovorni pojedinci odgovarati. Ova afera predstavlja test za pravnu državu, vladavinu zakona i prava, kao i buduće aktivnosti u pregovaračkom procesu sa Europskom unijom", poručuju iz HNS-a.