RS u očekivanju presude Miloradu Dodiku: Čija će biti odgovornost za mir?

Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Je li predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik na slobodi još samo nešto manje od tjedan dana, s obzirom da je sutkinja Suda BiH koja vodi postupak protiv njega i direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, najavila kako će im presuda biti izrečena 26. veljače u 13 sati? S obzirom da će izrečena presuda, ma kakva ona bila, biti nepravomoćna, Dodik je još daleko od zatvora.
-Nakon izricanja prvostupanjske presude, i tužiteljstvo i obrana imaju pravo na žalbu u zakonskom roku, kratko je za Dnevni list kazala mostarska odvjetnica Nada Dalipagić.
Prema tome, dok god ne bude izrečena pravomoćna presuda, proces nije u okončan, a Dodik je slobodan čovjek. S druge strane, jedna od mogućnosti je da visoki predstavnik u BiH smijeni Milorada Dodika s mjesta predsjednika RS-a, što nije nemoguće, ukoliko Dodik nastavi s pozivanjem na radikalizaciju.
Mnogi regionalni mediji izvješćuju kako je u RS-u, u očekivanju konačne presude, "izvanredno stanje". Međutim, oporbene stranke u RS-u traže da se Dodik povuče i RS ne uvlači u probleme, dok iz institucija u kojima ima vlast Dodikov SNSD s partnerima, najavljuju radikalne poteze. No, kako Dnevni list doznaje, mnogi dužnosnici SNSD-a svjesni su aktualne situacije i ne žele biti alatom manipulacije u Dodikovim rukama.
Dodik traži slobodu, u suprotnom najavljuje kaos
Čini se da je Dodik već svjestan izvjesnosti onoga što će se dogoditi sljedeći tjedan te je u svojim komentarima, nakon što su u srijedu pred Sudom BiH, on i njegova obrana, iznijeli završne riječi, ponovno rekao kako presuda može "zadati smrtni udarac BiH", ali i "izazvati ozbiljne posljedice ne samo za njega, već i za RS". Ovo se činio kao posljednji potez očajnika i veliki pritisak prema Sudu BiH, točnije, sutkinji Uzunović.
U svojim ranijim izjavama Dodik je navodio kako se "u slučaju osuđujuće presude već sutra može očekivati referendum o neovisnosti RS, a u slučaju oslobađajuće presude u RS-u se neće dogoditi ništa". Iz RS-a su već prije najavljene radikalne mjere ukoliko Dodik bude osuđen, u prvom redu povlačenje svih srpskih dužnosnika iz institucija državne vlasti, eventualna osuđujuća presuda nazvana je “državnim udarom".
Tužiteljstvo za obojicu optuženih, Dodika i Lukića, navodi da su djela pričinili svjesno i s predumišljajem, namjerno kršeći zakon i podrivajući pravni poredak BiH, te traži kaznu zatvora bližu najvišoj kazni koja je predviđena za ovo kazneno djelo za koje je optužen (kazna zatvora je od šest mjeseci do pet godina), kao i izricanje sigurnosne mjere zabrane obavljanja dužnosti u trajanju od deset godina, što znači da bi Dodik odmah bio smijenjen s mjesta predsjednika RS-a.
S druge strane, Dodik je u završnoj riječi tvrdio kako se radi o političkom procesu, optužio je Tužiteljstvo i visokog predstavnika Christiana Schmidta za politički progon te navodeći kako je on "jedini čovjek kojem se sudi za djelo koje nije usvojila Parlamentarna skupština BiH" i s jedinim ciljem "da ga se ukloni s političke scene", a nastavio je i dalje osporavati legitimitet aktualnog visokog predstavnika u BIH.
Naime, Dodik je rekao kako, prema Aneksu 10 Daytonskog sporazuma, potpisnice biraju visokog predstavnika i predlažu ga Vijeću sigurnosti UN-a, što se, prema njegovim riječima, u slučaju Christiana Schmidta nije dogodilo.
-I da jest, nema on ovlasti da donosi zakone. Sve ostalo je protivno Ustavu BiH i Daytonskom sporazumu, a njegove odluke su nezakonite, rekao je Dodik koji traži oslobađajuću presudu.
Načelnik Šipova predložio promjenu Ustava RS - Da Dodik može pomilovati sam sebe
S obzirom na iščekivanje presuda predsjedniku RS-a, odvijaju se užurbani, zabrinjavajući, a donekle i panični razgovori što u slučaju da Dodik bude osuđen na zatvorsku kaznu. Tako je u Banja luci održan sastanak gradonačelnik i načelnika općina, na kojem je bio i gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković, ujedno i predsjednik oporbenog PDP-a.
-Smatram da je moja dužnost bila doći, jer razgovor može donijeti samo dobro. Kada pozove predsjednik Vlade Republike Srpske, što god mislili o nekoj temu, uvijek želim čuti o čemu se radi, rekao je Stanivuković, opravdavajući svoj dolazak na sastanak s većinskim dužnosnicima, načelnicima i gradonačelnicima Dodikovog SNSD-a.
-Na sastanku je iznesena važnost jedinstvenog stava o onome što slijedi u narednom periodu. Za mene kao gradonačelnika je bilo bitno da pitam obuhvaćaju li eventualne mjere koje se mogu donijeti u budućim danima sve one koji su ranije bili presuđeni od strane istog suda. Dobio sam potvrdan odgovor, kazao je Stanivuković.
Ostali načelnici dali su potpunu podršku Dodiku. Načelnica Jezera Snežana Ruzičić presudu Dodiku smatra "prestankom postojanja BiH", što je na fonu Dodikovih komentara.
Neki, kao načelnik Šipova, Milan Kovač, iznijeli i vrlo "zanimljive" ideje - promjenu Ustava RS kako bi se zaštitio Dodik.
-Predlažem da Narodna skupština usvoji novi zakon koji će omogućiti predsjedniku da pomiluje sam sebe. Ako treba promijenit ćemo i Ustav, rekao je Kovač.
Vukanović: Vučić se nastavlja miješati
Iz Narodne Skupštine RS-a navode kako su zbog Dodika u stalnom zasjedanju, a oporbeni zastupnik Nebojša Vukanović smatra kako se ponovno odvija zloupotreba ovog zakonodavnog tijela.
-Na kraju neće se dogoditi ništa, jer je i prethodne zaključke Schmidt stavio van snage. Dodik i Stevandić se povukli - tresla se gora rodio se miš, kazao je Vukanović.
On je kritizirao i izravno uplitanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
-Kao da mu je malo što neustavno kontrolira sve institucije i procese u Srbiji, odlučuje o svemu, od trasa izgradnje puteva i pruga, imenovanja ministara i direktora do odluka suda i Tužiteljstva u Srbiji, najavljuje borbu protiv korupcije i određuje tko će biti uhićen, žrtvuje svoje suradnike kako bi umirio nezadovoljstvo i prosvjede, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić daje sebi za pravo i slobodu komentirati sudske procese u drugoj državi te poziva Sud BiH u Sarajevu da oslobodi Dodika, što je krajnje neprimjereno i nedopustivo. To je potvrda da je Dodik uz njegovu i Orbanovu podršku i suglasnost, najavio radikalizaciju ako bude osuđen, komentirao je Vukanović.
SDS poziva Dodika da se povuče i "spasi Republiku Srpsku"
-Službena ponuda Srpske demokratske stranke (SDS), a prije izricanja presude, ma kakva ona bila, predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku je da se povuče s mjesta predsjednika i time RS ne uvlači u dodatne probleme, poručio je Marinko Božović (SDS), načelnik općine Istočna Ilidža, nakon održanog sastanka gradonačelnika i načelnika SDS-a.
Naglasio je da "ukoliko se Dodik ne povuče, onda je napravio dogovor sa strancima da uruši RS".
-Kao državotvorna stranka večeras dajemo prijedlog kako bi zaštitili instituciju predsjednika RS, ne pojedinca, ne Dodika, Dodik nije isto što institucija RS. Spremni smo da, ukoliko prije izricanja konačne presude Dodik podnese ostavku i time sačuva instituciju predsjednika RS, rekao je on.
-Prije izricanja presude kakva god ona bila, podnesi ostavku i time ne dovodeći RS u vezu s teretima koje ti osobno nosiš. Ti nisi Republika Srpska, ti si samo jedan stanovnik koji bi kao bilo koji drugi postupio isto, poručeno je iz SDS-a Dodiku.
Predsjednik ove stranke, Milan Miličević također je rekao: "Nismo spremni da se jedan čovjek identificira s RS. Dodik danas traži zaštitu nas koje je devedesetih progonio. Dodik je tada puno drukčije govorio o visokom predstavniku. Naš stav je jasan - ne idemo na igrokaz u kojem trebamo štititi navodni interes RS".
Iz SDS-a su poručili kako ne žele likovati nad sudbinom Milorada Dodika, ali kako ga "smatraju odgovornim za ekonomski i demografski sunovrat RS za što bi morao odgovarati pred domaćim sudovima".
Vučić od sudaca u Sarajevu očekuje oslobađajuću
Komentirajući suđenje Dodiku pred Sudom BiH u Sarajevu jer nije izvršavao odluke visokog predstavnika u BiH, Vučić je rekao kako je ti “vrlo loše” te dodao kako "želi vjerovati da će sudci donijeti oslobađajuću presudu kao ispravnu odluku”.
-Smatram političkim avanturizmom i nedogovorenošću pravni progon predsjednika Dodika. Nisam razumio čemu sve to, da nekog gonite u 21. stoljeću zbog verbalnog delikta, to nije normalno. Želim vjerovati da će sudci u Sarajevu donijeti ispravnu odluku, a to je oslobađajuća presuda, sve drugo nas vodi u neizvjesnost i, nadam se, ne u nešto što ne možemo pametno i preventivno djelovati, naveo je Vučić.
Košarac: Usporedio Srbe iz BiH i Hrvatske
Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara, Staša Košarac (SNSD), kazao je kako će srpski ministri i zamjenici u Vijeću ministara slijediti zaključke institucija RS kada je riječ o postupanju na zajedničkoj razini.
Kako prenosi RTRS, on je naveo da su srpski ministri i zamjenici na sastanku uoči sjednice Vijeća ministara razmotrili aktualnu situaciju u kontekstu, kako je rekao, "politički montiranog procesa protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika".
-Naš stav je da ovaj proces, izuzev političkog progona predsjednika Srpske, predstavlja i pokušaj dekonstituiranja srpskog naroda u BiH. Cilj je da srpski narod doživi istu sudbinu kao u Hrvatskoj tijekom '90-tih godina prošlog stoljeća, te da postanu nacionalna manjina u BiH. To nećemo dopustiti. U slučaju bilo kakve presude predsjedniku Dodiku, spremni smo na radikalne odluke, napisao je Košarac na Instagramu.
Sličnu izjavu izrekao je i ministar financija i trezora u Vijeću ministara Srđan Amidžić, ponovivši kako je "očita namjera da se Srbima u BiH dogodi sudbina kao Srbima u Hrvatskoj, koji su nakon progona '90 godina prošlog stoljeća postali nacionalna manjina.
-To nećemo dozvoliti i ovdje u Sarajevu čekamo odluke institucija RS, poručio je Amidžić.
Vukanović podsjeća na Dodika tijekom smjene Nikole Poplašena
Oporbeni zastupnik Nebojša Vukanović, podsjetio je na smjenu nekadašnjeg predsjednika RS Nikole Poplašena. Naime, visoki predstavnik u BiH Carlos Westendorph je 1999. godine smijenio tadašnjeg predsjednika RS Nikolu Poplašena, a tadašnji premijer u ostavci Milorad Dodik je tada podržao odluku.
Dodik je tada naveo: “Instituciju predsjednika RS ugrožava predsjednik Nikola Poplašen i treba učiniti nešto da se ona zaštiti, a odluka Carlosa Vestendorpa bila je dobar potez da se to učini”.
Treba dodati kako su zastupnici iz njegove stranke u skupštini ipak bili “suzdržani”, i nisu dizanjem ruke stali na stranu Carlosa Westendorpha.
Kako podsjeća Vukanović, kada su se “strasti smirile” Dodikova desna ruka Nenad Baštinac je izjavio 9. ožujka 1999. godine po konačnoj Westendorpovoj odluci da je smijenio Poplašena: “Poplašen za nas nije predsjednik. Westendorp je u pravu, jer ima ovlasti to uraditi”, naveo je tada.