Dnevni.ba - PRELOADER

Rusi su na Krimu napravili svemirski kompleks. Sada je na meti Ukrajinaca

25 Lip 2024


Rusi su na Krimu napravili svemirski kompleks. Sada je na meti Ukrajinaca
Svemirski kompleks

Ukrajinski poluotok Krim je, sa svojim visokim planinama, vedrim vremenom, minimalnim zakrčenjem radiovalovima i samom lokacijom na jugu, bio idealno mjesto za sovjetski komunikacijski sustav.

Upravo zato je 1959. godine započela izgradnja sovjetskog svemirskog programa u Jevpatoriji, nekih 160 kilometara od današnje linije fronte na jugu Ukrajine. Sovjeti su izgradili ogromnu svemirsku radijsku instalaciju od 10 velikih tanjura i popratnih postrojenja za energiju i kontrolu, piše Forbes.

Sovjetska mreža komunikacija
U sklopu velike sovjetske mreže svemirske komunikacije, lokacija u Jevpatoriji nazvana je NIP-16. Osmišljena je za komunikaciju sa sondama koje su 60-ih i 70-ih letjele prema Marsu i Mjesecu, ali – zahvaljujući nedavnim nadogradnjama – može komunicirati i s modernim špijunskim satelitima Lotos-S i navigacijskim satelitima GLONASS. Ovi potonji odgovor su Rusije na američke GPS satelite.

Upravo zato je ruska vlada nakon okupacije Krima 2014. godine preuzela kontrolu nad postrojenjem i stotinama tamošnjih zaposlenika, dok je Ukrajina u najmanje dva navrata od prosinca bombardirala lokaciju projektilima.

U nedjelju je ukrajinska vojska ispalila najmanje četiri američka projektila ATACMS na NIP-16. Vatra je buktala čitavu noć, a satelitske snimke od jučer pokazuju znakove eksplozije u ogromnoj bazi.

Znanstvenici bi se sigurno zgrozili nad ikakvom štetom nastalom na satelitu i tamošnjim instrumentima. Tisuće sovjetskih regruta instalaciju su izgradile u vrijeme kada su vlade ulagale gigantske resurse u istraživanje svemira.

Legitimna meta
Ipak, NIP-16 također je legitimna vojna meta. Njegovih osam radio odašiljača i dva prijemnika možda su trenutno izvan funkcije, ali drugi odašiljači i prijemnici mogu slati i primati signale od satelita za nadzor, komunikaciju i navigaciju, uključujući letjelice Liana i GLONASS.

Sateliti GLONASS pomažu u navođenju najmoćnije ruske zračne artiljerije: kliznih bombi KAB. U sklopu obavještajnog sustava Liana, sateliti Lotos-S otkrivaju elektromagnetsko zračenje vojnih meta poput plovila na moru i određuju njihovu lokaciju. Moguće je kako sateliti Liana “slušaju” signale ukrajinskih eksplozivnih pomorskih dronova koji uništavaju rusku crnomorsku flotu.

NIP-16 je teška meta. Njegovi tanjuri, generatori i kontrolna postrojenja raštrkani su na dva velika kampusa. Najuočljiviji dijelovi – stari tanjuri – građeni su vrlo čvrsto. Ruski povjesničar Anatolij Zak kaže kako su graditelji za izgradnju koristili dijelove starih željezničkih mostova, oklope neiskoristivih podmornica i rotirajući mehanizam umirovljenog ratnog broda.

Ukrajinci će trebati izvesti još mnogo napada kako bi nanijeli ozbiljnu štetu bazi, a kamoli ju uništili. Jasno je da uništavanje ovog sustava neće eliminirati sposobnost Rusa da komuniciraju sa svojim satelitima, već će ju samo ograničiti. Rusi imaju i druge svemirske baze, a nijedna od njih nije toliko blizu fronti u Ukrajini, prenosi Index.

Vijesti iz svijeta


DRAGAN MARKOVIĆ PALMA

Preminuo političar iz Srbije Dragan Marković Palma

Nakon kraće bolesti u 64. godini preminuo je Dragan Marković Palma, političar iz Srbije i predsje...

45 min

UN

UN: Od početka godine ubijen rekordan broj humanitarnih radnika

Rekordan broj humanitarnih radnika ubijen je od siječnja ove godine, navodi UN-ov Ured za koordin...

1 h 13 min

ŽELJKA CVIJANOVIĆ I ALEKSANDAR VUČIĆ

Preuzela dužnost predsjedavajuće Predsjedništva BiH i požurila u Beograd: Cvijanović se sastala s Vučićem

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović sastala se danas u Be...

1 h 47 min