Dnevni.ba - PRELOADER

Saborni hram Svete trojice: Jedan od najljepših hramova na Balkanu

5 h 42 min


Saborni hram Svete trojice: Jedan od najljepših hramova na Balkanu

"Priča o kulturnoj baštini Mostara" je projekt Udruge Proaktiv u sklopu kojeg predstavljamo najvažniju kulturno-povijesnu baštinu grada na Neretvi

Saborna crkva u Mostaru je pravoslavna crkva izgrađena 1873. Smatrala se jednom od najljepših pravoslavnih crkvi na Balkanu. 

1992. je uništena do temelja, njena obnova je započeta 2010. i još uvijek traje. Predstavlja važan simbol Mostara, i to ne samo u vjerskome smislu. Ova živopisna crkva bila je posvećena Svetoj trojici i dugo je bila jedan od najviših pravoslavnih hramova na Balkanu. Priča oko ove crkve počinje još krajem 19. stoljeća, točnije 1863. Tada, za potrebe Srpske pravoslavne crkve i uz podršku sultana Abdul Aziza počinje izgradnja. 

Osim sultana, gradnju su podržali i stanovnici Mostara, novcem ili kroz svoj rad. Interesantno je da je sam objekt izgrađen na imanju koje je dodijelio Omer-paša Latas. Dugačka je 50 i široka 26 metara, uz jedan toranj.

Pomaci u obnovi

2010. pokrenut je projekt renovacije koji traje do danas. Sada, iako ona izvana izgleda gotovo, Saborna crkva u Mostaru još uvijek nije spremna da primi vjernike. Ipak, u svibnju je nakon više od 30 godina služena ponoćna vaskršnja liturgija u sabornoj crkvi Svete Trojice. 

Saborna crkva (2)

Liturgiju su služili svećenici Duško Kojić i Marko Gojačić, te prijeratni mostarski paroh Aleksa Zubac, koji je služio u Mostaru od 1975. do 1992. U rujnu 2023. obilježeno je 150 godina od osveštanja Saborne crkve, a događaju je prisustvovao i patrijarh Porfirije, te brojni predstavnici političkog i vjerskog života u regiji. Tom prilikom održan je i donatorski ručak za završetak radova na crkvi.

Ogroman novac potreban je da bi hram zasjao u punom sjaju. I kada se naprave pomaci u izgradnji, unište ih kradljivci. Prošle godine na meti pljačkaša crkva je bila desetak puta. U posljednjoj devastaciji uništena je elektronika za rasvjetu, zvona i crkvene satovi. Pravoslavni vjernici žele obnoviti svoj hram premda svjesni da se do novca dolazi teško, apelirajući na sve razine vlasti da se aktivnije uključe u obnovu ovog nacionalnog spomenika. Saborna crkva Svete Trojice, je djelo Andrije Damjanova. Ne treba zaboraviti spomenuti da su priloge za obnovu Saborne crkve davali i mostarski Hrvati i Bošnjaci, a većinu sredstava osigurale su vlade Republike Srpske i Republike Srbije.

Saborna crkva u Mostaru nacionalni je spomenik Bosne i Hercegovine i u UNESCO-voj je zaštićenoj zoni što je predstavljalo dodatnu otežavajuću okolnost njene rekonstrukcije.

Zanimljivosti

Dvije stare ikone iz Saborne crkve su pronađene i sačuvane u naselju Brankovac u Mostaru, u obitelji Jašarević. U tom naselju se u krugu od stotinjak metara nalaze tri značajna objekta– Saborna crkva Svete trojice, Stara pravoslavna crkva i Vladičanski dvor.

Kako je priopćeno iz Srpske pravoslavne eparhije Zahumsko-hercegovačke i primorske, vraćene su ikone Presvete Bogorodice i Svetog velikomučenika Georgija. Predajom ikona sveštenicima, Mostarac Nedžad Jašarević ispunio je želju svog preminulog oca Ramiza, koji je spasio ikone.

S. Ž.

 

BIH


Treći najveći jackpot Premier Kladionice osvojen u Bihaću!

Nedjeljna večer za pamćenje donijela je sreću igraču N.K. iz Bihaća, koji je iz udobnosti svog do...

1 h 10 min

KUPRES

U petak otvaranje skijaške sezone na Kupresu

Nova skijaška sezona u Sportsko rekreacijskom centru "Adria –ski" na Čajuši u Kupresu otvara se u...

1 h 15 min

PROSVJETARI

Sud prosvjetare proglasio krivim, ali štrajk se nastavlja

''Krivi smo po svakoj točki optužnice. Krivi smo što smo živi, krivi smo što tražimo 15%, krivi s...

1 h 40 min