SDS uložio žalbu na odluku SIP-a BiH
Očekuju pozitivno rješenje
Nakon što je Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH odbacilo prijavu Srpske demokratske stranke (SDS) za sudjelovanje na Lokalnim izborima u listopadu ove godine, ta je stranka Apelacijskom odjelu Suda BiH uložila žalbu na navedenu odluku SIP-a BiH u postavljenom roku, potvrdio je njezin predsjednik Milan Miličević na tiskovnoj konferenciji održanoj nakon proširene sjednice Predsjedništva SDS-a.
- Očekujemo pozitivno rješenje koje je zasnovano na zakonu i Deklaraciji o ljudskim pravima. Treba biti sramota svakog člana SIP-a BiH koji je glasovao za takvu odluku, a osobito one koji dolaze iz RS-a, rekao je Milićević i ponovio da će SDS izaći na lokalne izborne, kako god da se završio taj postupak.
- SDS je potreban narodu koji živi u RS-u jer smo jedina konstanta RS-a od njezina nastanka. Sve drugo što je bilo obilježje RS-a aktualna je vlast uništila. SDS će izaći sa svojim nazivom i obilježjima, rekao je Miličević. Prema mišljenju članice stranačkog Predsjedništva Aleksandre Pandurević, iza ovog stoji Milorad Dodik, koji je, zajedno sa strancima, ukinuo sva obilježja RS-a, njezinu himnu, 9. siječanj, a namjeravali su ukinuti i SDS.
- Glasno i jasno im poručujemo da su se jako prevarili. Pozivamo građane RS-a na totalnu mobilizaciju kako bi entitet spasili od totalitarnog režima, apelirala je Pandurević uz najavu da će SDS spasiti RS od stranaca i od Dodika.
Kako bi osigurao sudjelovanje na izborima, SDS je dostavio prijavu i za novi politički subjekt, nazvan SDS - Volja naroda, no ta prijava, kako je naveo SIP BiH, nije potpuna pa je stranci ostavljen rok od 48 sati za dopunu prijave.
Obrazloženje SIP-a BiH
Podsjetimo, SIP BiH je u petak, s pet glasova za odbacivanje prijave i jednim glasom protiv (Suad Arnautović), SDS-u zabranio sudjelovati na predstojećim lokalnim izborima. Kako je obrazloženo, ta stranka ne ispunjava propisane uvjete stoga što je račun stranke za financiranje kampanje otvoren na fizičko lice.
Iz SIP-a BiH navode da je u prijavi SDS-a problematično upravo to što je račun prijavljen na ime glavnog tajnika stranke.
- Mi ne bismo mogli kontrolirati financiranje političke stranke jer je račun na trećem licu. Treće lice je fizičko i ne radi u ime i za račun stranke, već u svoje ime, a za račun stranke. To je ugovor o komisionu, rečeno je.
- Činjenica je da stranka ne može otvoriti račun iako joj nije zabranjeno političko djelovanje. Što se tiče svih ostalih zakonskih uvjeta, ona ih ispunjava, ali je očito da račun ne ispunjava, riječi su članice SIP-a BiH Vanje Bjelica Prutina, koja je upitala kako se došli do toga da stranka koja je uvijek sudjelovala na izborima sada to ne može. S druge strane, član SIP-a Arnautović zauzeo je stav da račun za financiranje kampanje otvara lice koje ovlaste politička stranka ili neovisni kandidat.
- Što će biti prilikom izvješćivanja, o tom potom. No, moje je mišljenje da nema prepreke, rekao je Aranutović.
Miličević: Sprega stranog faktora i SNSD-a
U svom je prvobitnom reagiranju na navedenu odluku predsjednik SDS-a Miličević ustvrdio da je borba za ovu stranku ujedno i borba za Republiku Srpsku.
Dodao je i da je riječ o klasičnom udaru na demokraciju, na samu stranku koja nije zabranjena, već je legalna i legitimna. On je najavio i da će se protiv navedene odluke, koju je okarakterizirao kao 'ishod sprege stranog faktora i SNSD-a koji SDS-u pokušavaju zabraniti rad, boriti svim pravnim sredstvima, na svim sudovima. S tim u svezi, ustvrdio je i da SNSD već 20 godina sotonizira SDS kao izdajničku stranku Zapada, dok je, slijedom ove odluke SIP-a BiH, očito da je SDS jedina stranka kojoj je Zapad, uz pomoć SNSD-a, onemogućio sudjelovati na izborima.
Iza ovoga, kategoričan je Miličević, stoji svjesna, namjerna ili nenamjerna aktivnost koja je dovela do ovoga a koja je nastala na relaciji OFAC, odnosno SAD, OHR i vlasti u RS-u.
- SNSD je, preko svoje Agencije za bankarstvo, naredio bankama u RS-u da mi ne možemo imati račun, čime nas financijski dave, dok SIP svojim nelegalnim odlukama pokušava zadati završni udarac, naveo je Miličević uz poruku da SDS ima plan za nastup na izborima.
- Išli smo korak ispred i, ako je neko pomislio da je eliminirao SDS, prevario se. SDS će nastupiti na izborima jer je to volja naroda još od prvih višestranačkih izbora, kazao je. Od OHR-a, kao tijela koje je nametnulo izmjene Izbornog zakona BiH, SDS traži autentično tumačenje članka 15.1b na koji su se, prilikom donošenja odluke, pozvali i članovi SIP-a BiH.
Želimir Nešković, potpredsjednik SDS-a, dodao je, pak, kako je, nakon navedene odluke, jasnije zašto je SNSD-ov ministar financija BiH Srđan Amidžić tako lako odobrio sredstva SIP-u i zašto je SNSD tako lako pristao izaći na izbore po 'Schmidtovom zakonu'. Đorđe Milićević, član Predsjedništva SDS-a, konstatirao je, pak, da se samo u BiH može desiti da se jednoj stranci, kojoj nije zabranjen rad, pokušava zabraniti izlazak na izbore.
Dodik prebacio lopticu na SDS, ovaj mu poručio da mu neće ispuniti očekivanja
Predsjednik SDS-a Milan Miličević poručio je i da SDS neće ispuniti očekivanje lidera SNSD-a Milorada Dodika, koji je apelirao na SDS da pozove na zajednički sastanak sve političke subjekte iz RS-a koji su se prijavili na izbore kako bi usuglasile daljnje korake ka donošenju Izbornog zakona Republike Srpske, po kojem bi onda svi sudjelovali u izbornoj trci u RS-u.
- Isti taj SNSD se prijavio na izbore SIP-u BiH kojeg ne priznaje, po zakonu koji ne priznaje a kojeg je nametnuo visoki predstavnik kojeg ne priznaje, dodao je.