Široki: Maksimalno iskorišteni kapaciteti

25 Ruj 2023

Kažu da je to kada ne igrate najbolje a ipak pobjeđujete odlika velikih ekipa. Široki Brijeg odgovara opisu, ali povijest nas je naučila da je to često varljiva priča.

Široki Brijeg je i dalje neporažen. Jedini u Ligi. A to pišemo nakon derbija sa Sarajevom. Sa dotad vodećim Sarajevom. Na Pecari je bilo 1:0, što je bila četvrta domaća pobjeda Širokobriježana iz isto toliko susreta na svom terenu, što će reći da je ovo hercegovačko zdanje zaista postalo neosvojiva tvrđava. Rezultate je nemoguće pobiti. Ali u pozadini je ipak par detalja zbog kojih (još) nismo do kraja uvjereni da se radi – o materijalu najveće dosege, materijalu za prvaka.

Sarajevo kažnjeno za promašaje

Obje strane, Marijan Budimir na klupi Širokog i Simon Rožman, strateg Sarajeva, složili su se da je to bila utakmica obilježena greškama. No ako se držite samo te konstatacije, dobit ćete u najmanju ruku – iskrivljenu sliku. Jer OK, griješilo se na obje strane, Sarajevo je izgubilo zbog kardinalne vratarske greške, ali isto tako, to isto Sarajevo napravilo je puno više izglednih prilika – i nekako ih sve promašilo!
Na koncu se sve svelo na efektan lob Chinedua iz 73. minute, nakon Šahinovićevog 'blackouta', situacije koja je nekako prigodno riješila utakmicu – prigodno zbog malog milijuna neiskorištenih šansi Sarajeva - koje ja za to kažnjeno.

'Trebate i dozu sreće'

- Čestitke Širokom na pobjedi. Imali smo tri-četiri zicera, utakmica je mogla otići u drugom smjeru. Napravili smo jednu grešku u fazi odbrane i oni su nas kaznili. Pokazali smo puno toga dobrog, bio je komentar stratega Sarajeva.

- Rekao bih kako je ovo bila utakmica pogrešaka, konstatirao je domaćin, Budimir.
- Napravili smo pogrešku u tridesetoj sekundi prvoga i tridesetoj sekundi drugoga poluvremena. Međutim, takve pogreške se događaju kada želite igrati otpozadi. Oni su napravili jednu pogrešku i mi smo je iskoristili. U ovakvim derbijima trebate imati i dozu sreće. Mi smo je imali, Sarajevo nije. Momci su dali zadnji atom snage nošeni fantastičnim navijačima. Zahvaljujem im se na velikoj podršci. Na kraju smo zasluženo pobijedili, dodao je Splićanin.

Ipak, tu je i razlog za brigu…

I jedan i drugi bili su u pravu, zadovoljniji je očito bio – Budimir. Čija momčad pobjeđuje, koja je iz šest odigranih utakmica izvukla remi kod Veleža i pet pobjeda, koja je u zadnja tri kola svezala tri trijumfa. Kontra GOŠK-a (2:0), Zvijezde (2:1) i evo sada Sarajeva.
Ipak, pomalo simptomatično, Široki je kontra Gabeljana i tima iz Ugljevika u drugim poluvremenima imao padove u igri koje bi bolje ekipe možda kaznile…
- Na otvaranju drugog poluvremena imali smo priliku Kpana za pogodak i umjesto povećanja razlike primili smo gol, govorio je Budimir nakon Zvijezde pa priznao: Nakon toga nas je uhvatila nepotrebna panika i prestali smo igrati nogomet. To moramo mijenjati. Na kraju, uz malo sreće, uzeli smo tri boda.

… ali i ohrabrujući detalj

Neki će na ovo naglašavanje očitog pada u nastavcima zadnjih par utakmica odgovoriti da je Sarajevo definitivno bolja ekipa - a da je na koncu i ono kući otišlo pognute glave… dok će se oni nešto boljeg pamćenja sjetiti da je Široki i prošle sezone krenuo jako dobro, bio neporažen također u prvih šest kola, nakon čega je energija okopnila. Poslije čega je Široki drugu sezonu zaredom ostao bez Europe – prvi puta otkako igra UEFA-ine kupove.

U ovom se trenutku takav ishod na kraju sezone ne čini realnim – zbog rezultata, zbog više razloga, od kojih se ističe očita kemija na relaciji Široki – Budimir. Trener kojem je ovo prvi seniorski posao, prethodno je vodio juniore Hajduka s kojima je igrao finale omladinske Lige prvaka, stranac je koji se u Hercegovini jako dobro snašao i koji je – maksimalno iskoristio raspoložive kapacitete, kadar koji je u jednoj utakmici (protiv Sarajeva) iznjedrio dvije početničke greške zadnje linije (Capan, Kuprešak), što je ipak ostalo nekažnjeno.

Jasno, za ostanak u vrhu, tražit će se da Široki nastavi ponavljati pobjedničke partije - protiv Borca iduće srijede, nakon toga i Željezničara, Igmana, Sloge…

Piše: Slaven Nikšić