Skraćivanje nastave zbog Ramazana zicer Dodiku i Čoviću: Ugovor Islamske zajednice s državom dodatno neizvjesniji

Vojin MIjatović (SDP), Anel Kljako (NES) i Sanja Vlaisavljević troje su “nepoželjnih“ ministara u budućoj Vladi FBiH, ako je i bude, svatko iz svojih razloga.
Mijatović, potpredsjednik SDP-a, sin 'udbaša' i bivši savjetnik Milorada Dodika, koji govori ekavicom i živi u RS-u, je i dalje velika enigma za sarajevski minder. Njegov mikrofonski patriotizam se tretira sumnjičavo i mnogi su se zgražavali što mu je Nermin Nikšić htio isporučiti federalnu policiju. Ipak, u zadnji čas, pod silnim pritiskom Bećirovićeve frakcije šef SDP-a je svoju perjanicu umjerio prema resoru obrta.
Anel Kljako je bio učenik i miljenik Fahrudina Radončića, a onda je, navodno, 'krao' na zadnjim izborima i ima biljeg od SIP-a, ali formalno pravno nema nikakve prepreke da bude ministar jer protiv njega nema nikakve optužnice.
Vlaisavljević zasebna priča
Ipak, Sanja Vlaisavljević je zasebna priča. Nju sarajevski nacionalisti “mrze iz dna duše”. Zabila im je prst u oko, a to posebno boli. Ta je Sarajka u nastavcima žestoko kritizirala nove političke i intelektualne elite za “islamizaciju” glavnog grada, ukazujući na konkretne primjere gušenja multietničnosti i europejizma čime se Sarajevo nekada dičilo. Spominjala je čak i famoznu svinjetinu, protjerivanje djeda mraza, primitivizam, prljavi grad zbog čega je i dobila metu na čelo.
-U multietnično Sarajevo vjeruje samo još ‘Republika Sarajevo’. Dakle ne postoji multietnički grad Sarajevo. Imate svinjetinu koja je protjerana iz Sarajeva, imate Djeda Mraza koji je protjeran, a sada imate i svjetlosnu rasvjetu… imate sve što je odraz multikulture, a da je protjerano iz Sarajeva, između ostaloga je kazala Sanja Vlaisavljević.
Trenutno je savjetnica za obrazovanje, znanost, kulturu i sport u Ministarstvu civilnih poslova BiH koje vodi Dubravka Bošnjak.
Sarajevski su mediji pisali kako se Sanja Vlaisavljević rodila i odrasla u Sarajevu. Studirala je Pravni fakultet nekoliko godina, međutim neuspješno. Potom je pokušala upisati Akademiju scenskih umjetnosti, ali je odbijena. Nakon bezuspješnog studiranja prava, upisuje studij filozofije i sociogije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Na ovom studiju upoznaje svog budućeg supruga, tada asistenta Ugu Vlaisavljevića.
Ona zasigurno neće dobiti cvijeće dobrodošlice od svojih sugrađana, međutim čini se da zbog toga i nije previse uzrujana. Dapače, javno poručuje da ništa nije promijenila u svome viđenju kulture življenja u rodnom, glavnom, gradu.
Uvođenje vjere u institucije
Ne da se nije ništa boljega zavrtilo, dapače, “zeleni” su nastavili sa diskriminatorskom, antisekularnom praksom uvođenja vjere u institucije, ovog puta u sustav obrazovanja, odnosno škola.
U pozadini silne grmljavine oko “krupnih“ političkih izazova, organiziranja hajke na visokog predstavnika Christiana Schmidta i trakavice oko formiranja Vlade FBiH, u skupštini sarajevske županije progurala se odluka o skraćivanju nastave u mjescu Ramazana, muslimanskog posta.
Šturo je pojašnjeno da se želilo omogućiti učenicima i nastavnom osoblju da na vrijeme dođu svojim domovima i s obitelji iftare. Bošnjaci, muslimani, u tome ne vide ništa sporno, nemuslimani se ipak osjećaju nelagodno.
Upućena je jedna vrlo ružna poruka svim učenicima, svim učiteljima, nastavnicima, profesorima nebošnjacima, pripadnicima drugih vjera da je na području Sarajeva, dakle glavnog grada dominantna jedna, islamska, vjeroispovijest.
Pogažen je temeljni princip sekularizma koji je zajamčen u ustavnim temeljima države. Žalosti činjenica da je u obrani te civilizaciske tekovine usamljena ostala Naša stranka, neki od kojih se očekivao otklon, najviše SDP, u DF su zatajili.
Usamljena Naša stranka
Iz Naše stranke su naveli da obrazovanje ne može biti žrtva vjerskog ili bilo kojeg opredjeljenja, kolektiva ni pojedinca.
-Ta se opredjeljenja moraju poštovati, ali ne na račun općeprihvaćenih načela o provođenju nastavnog plana i programa, trajanju sati i slično i to u vrijeme intenziviranog ocjenjivanja, kad se đaci bore za veći prosjek ocjena. Ako je nužno neke ustupke činiti bilo kome zbog ramazana, smatramo da se moglo naći adekvatnijih načina od predloženog. Jedan od njih je osiguranje iftara ili pomjeranja odmora u njegovo vrijeme. Sigurni smo da ovo nije želja prosvjetnih radnika i đaka i zato prijedlog nismo podržali, naveli su iz Naše stranke.
Sarajevski klero-nacionalisti su Edina Fortu i njegove stranačke pristaše uvrijedile nalijepivši im ružnu etiketu fekalije, djece “neokumnista” i ateista koji žele protjerati Islam iz Sarajeva.
-Da kojim slučajem nekada provire u RS, te FGR strukture arhaičnog komunističkog ateizma, sledile bi se od antisekularizma koji viri iz svakog ugla. Tamo je sve religiozno, pravoslavno, svetosavsko. Škole imaju krsne slave i pravoslavne simbole na svojoj vanjštini i u unutrašnjosti. Djeca (svih vjera i nacija) moraju da prisustvuju obilježavanjima tih slavlja i drugih pravoslavnih praznika. U tom entitetu policija ima krsnu slavu, Narodna skupština, Vlada, predsjednik, gradonačelnici, načelnici…svi imaju nekog sveca i neku slavu, piše jedan portal blizak paraobaviještajnom sarajevskom podzemlju.
Narušavanje sekularnosti
Odluka ekstremista je došla kao zicer Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću pa je vrlo izvjesno da bi se dodatno mogla zakomplicirati situacija oko Ugovora Islamske zajednice i države BiH. To nije nikako dobra poruka.
I uvažena intelektualka, rođena Sarajka i moguće nova ministrica kulture Sanja Vlaisavljević je baš na vrhuncu blaćenja iz čaršije, uvozom vjere u obrazovanje, dobila svojevrsnu satisfakciju za svoje teze o “zelenoj slici” današnjeg Sarajeva i gubitku nekadašnjeg multietničkog, sekularnog sjaja.
Amnestirali su buduću ministricu i njezini žestoki kritičari Senad Pećanin i redatelj Dino Mustafić.
-Ako nećemo napraviti normalnu, onda da probamo sa šerijatskom državom makar u Kantonu Sarajevo; Pošto već nemamo europsko obrazovanje, onda djeci skratimo časove tokom Ramazana. Čestitam svima koji slave, poručio je Pećanin.
-Ovakve odluke ozbiljno narušavaju sekularnost države. Umjesto da se u zajedničkom traženju vrijednosti, religiozni i sekularni građani razumiju i razvijaju socijalne veze da bi sekularna država mogla opstati, ovakvi potezi udaljavaju takve mogućnosti, poručio je redatelj Dino Mustafić.
To što su u RS-u na svim mjestima krstovi, što su u Čovićevim školama križevi nije izgovor za islamizaciju obrazovanja u Sarajevu, glavnom gradu i izlogu države. J. S.