Dnevni.ba - PRELOADER

Slabo gospodarstvo koči potražnju njemačkih kompanija za radnicima

10 Pro 2024


Slabo gospodarstvo koči potražnju njemačkih kompanija za radnicima
Njemačka

Slabo njemačko gospodarstvo zrcali se i u smanjenoj potražnji za radnicima, posebno u industriji, pokazalo je u ponedjeljak istraživanje državne razvojne banke KfW i instituta ifo.

Nešto manje od trećine anketiranih poduzeća navelo je na početku četvrtog tromjesečja da njihovo poslovanje ugrožava manjak kvalificirane radne snage, utvrdili su KfW i ifo.

Na početku drugog tromjesečja njihov udio iznosio je 35 posto, a u listopadu prošle godine 45,7 posto.

Problem s manjkom kvalificirane radne snage ublažen je tako ove jeseni. Ipak ne zahvaljujući poboljšanoj ponudi već posustalom zapošljavanju u uvjetima stagnacije njemačkog gospodarstva, zaključak je istraživanja. Najviše je oslabila potražnja za radnicima u industriji, koja bilježi pad prihoda i manje narudžbi.

Uslužne kompanije pak i dalje teško pronalaze kvalificirane radnike. Posebno u sektoru usluga revizije i prijevoza, pokazalo je istraživanje.

Manjak kvalificiranih radnika još uvijek koči značajan broj kompanija, napominje KfW-ov stručnjak za tržište rada Martin Mueller. Problem će se po njegovom mišljenju ponovo zaoštriti u idućim godinama paralelno oporavku gospodarstva i odlasku generacije baby boomera u mirovinu. Njemačka će morati uložiti maksimalne napore kako bi preduhitrila taj trend, naglasio je Mueller, prenosi Hrportfolio.

Biznis


MINISTRI KONAKOVIĆ I MUCUNSKI

BiH i Sjeverna Makedonija imaju zajedničke izazove i interes ubrzati europski put

Priča o proširenju je živa, aktualna i još uvijek dostupna svima nama. Moramo to is...

08 Lip 2026

Cijene nafte ponovno rastu: Bliski istok vraća energetski rizik na tržišta

Cijene nafte ponovno su postale jedan od glavnih izvora zabrinutosti za globalna tržišta nakon št...

08 Lip 2026

ESB ponovno podiže kamate: Inflacija vraća Europu na stari problem

Europska središnja banka (ESB) ovog bi tjedna mogla prvi put nakon gotovo dvije i pol godine pove...

08 Lip 2026