Slaven Raguž: Dodik je strancima ogolio pravo stanje institucija u BiH

Intervju s predsjednikom Hrvatske republikanske stranke
Predsjednik Hrvatske republikanske stranke Slaven Raguž za Dnevni list govori o aktualnoj političkoj situaciji u zemlji, s naglaskom na sve ono što se dogodilo od dana kada je presuđen Milorad Dodik.
Možemo li konstatirati da smo u najvećoj političkoj krizi u zemlji od Daytona?
-Masa “najvećih kriza“ nakon Daytona su u biti jedna te ista kriza koja se javlja s jačim ili blažim intenzitetom. Ova trenutna djeluje najakutnije iz razloga što imamo nikada odnarođenije političke elite. Živimo činjenicu da nam je Ustav u biti mirovni sporazum koji je okončao rat, a u ovih 30 godina nismo bili u stanju ili nismo htjeli, dogovoriti državu po mjeri svih onih koji tu žive, nego smo dopustili da država postane poligon bogaćenja i zlouporabe pojedinačnih interesnih grupa u cilju zadovoljavanja njihovih interesa, ali na teret širih masa. Terminologija nacionalizma i nacionalizama se koristi kao plašilo, tko se usudi načeti temu restrukturiranja BiH biva okarakteriziran radikalistom, s druge strane se umjetno nameće svebosanski takozvani građanski narativ, gurajući pod tepih činjenicu kako je BiH u biti tronacionalna država i bez ustavno-pravne sigurnosti sva tri naroda kao kolektiva, ne može se govoriti niti o ustavno-pravnoj sigurnosti čovjeka kao pojedinca. Zato smo zapeli u zabludi utemeljenoj na vanjskoj moći, umjesto na svojim resursima, pa imamo permanentnu krizu koja se periodično intenzivira, trenutno, s jačim intenzitetom nego do sada.
Je li ovo ustvari institucionalna kriza?
-Ovo s Dodikom je samo zadnje u nizu. Podsjećam kako Tužiteljstvo još uvijek nije uradilo apsolutno ništa po pitanju odgovornosti za smrt ljudi prigodom nedavnih poplava. Struka je potvrdila kako, da nije bilo onog bespravnog kamenoloma i ilegalne sječe šume, vjerojatno ne bi bilo niti katastrofe onih razmjera, niti onoliko žrtava. Pravosuđe šuti mjesecima. Imate slučaj tridesetak djece u Brčkom, žrtve trgovine ljudima, istraga tapka u mjestu. Ispast će kako je ona starija gospođa koja je džeparila po Mostaru, organizirala internacionalnu mrežu trgovine djece.
Trebamo iskreno zahvaliti Dodiku što je pravo lice institucija u BiH digao na međunarodnu razinu. Pokazao je u praksi kako nismo svi jednaki pred zakonom i kako institucije države u biti funkcioniraju kada treba maltretirati čovjeka koji isječe metar drva, jer drugačije ne može sebi priuštiti ogrjev, a čim se primakne nekome od “jednakijih“ pred zakonom, institucije najednom nestanu. U svemu ovome treba naći prigodu da sjednemo i shvatimo kako ovo ovako više ne može dalje, kako će se urušiti samo od sebe, ako se budemo pravili da ne vidimo i budemo čekali da netko drugi radi naš posao.
Je li Milorad Dodik morao biti uhićen?
-Treba biti uhićen, jer zakon to govori, a i pravosudne institucije su se o tomu izjasnile. No, na sve ovo što on radi, katastrofalno loše se reagiralo iz političkog Sarajeva. Politički predstavnici bošnjačke političke sfere, ili kako oni sebi tepaju “pro-bosanski“ političari, kao da su se natjecali tko će elokventnije i glasnije širiti sveopću histeriju, sasvim nepotrebno dižući tenzije, ali ne preuzimajući nikakvu institucionalnu, niti političku odgovornost.
Svi redom pozivaju nekog da nešto uradi, pogotovo EUFOR, kada je uhićenje u pitanju. To je Dodiku itekako poslužilo, pa je stavio MUP RS-a kao štit ispred sebe. Samo budala može očekivati da će SIPA ili bilo tko drugi ići uhićivati Dodika, dok MUP RS-a stoji ispred Dodika. EUFOR je davno rekao i u više navrata ponovio kako oni neće raditi posao institucija države. Prema tome, tu leži odgovor na Vaše pitanje. Dodik nije uhićen, jer institucije države ne funkcioniraju.
Kako će sve završiti?
-Vjerojatno ćemo se gurati i naguravati do izbora 2026. Ovi, uvjetno rečeno, novi politički vjetrovi, nove većine će zadovoljavati neku formu izdiktiranu od strane međunarodne zajednice, pokazivati će kao da nešto pokušavaju raditi, no dok god Dodik bude kontrolirao tri ruke u državnom Domu naroda, sve će to biti samo predstava za javnost. Jedini način da se ovo sve okonča bi mogao biti eventualni unutar SNSD-ovski rascjep i otklon od Dodika pojedinaca iz SNSD-a, ali ne vidim kako bi do toga moglo doći, tako da, ova kriza će se završiti izborima 2026.
HDZ se jasno odmakao od Dodika, što je razlog?
-Vrlo jednostavno - zato što je došla naredba od strane međunarodne zajednice. Nisu u HDZ-u slijepi, vidjeli su što se dogodilo Bakiru Izetbegoviću, što se događa Dodiku, zna se tko je sljedeći. Prema tome, bolje se pokoriti međunarodnoj zajednici, nego sokoliti i prakticirati autohtonu politiku. Ionako narod sve trpi.
Ilija Cvitanović kaže kako i u ovakvim krizama Hrvati najviše čuvaju BiH, slažete li se?
-Na žalost, to je tako. Kažem na žalost, jer oni koje Hrvati većinski biraju najviše čuvaju ovakvu BiH što jeste, a ne BiH kao državu i kakva bi ona trebala biti. Činjenično i pravno neosporna stvar je da su Hrvati kao narod neravnopravni u odnosu na druga dva naroda. Umjesto iskorištavanja trenutka za rasprave o institucionalnim i ustavnim reformama, mi propagiramo neki pro-europski umjetni sabur, spuštajući letvicu na razinu izmjena izbornog zakona, do kojih neće doći. Čuvanje ove i ovakve BiH znači održavanje takvog statusa i dok god Hrvati većinski budu birali ove koji nas danas, a i zadnjih desetljeća, politički predstavljaju, Hrvati će čuvati ovu BiH, na svoju štetu, ali i sramotu.
Da li odmicanje Čovića od Dodika znači možda i približavanje HRS-a s HDZ-om?
-Ne znam kako je to povezano jedno s drugim i kako bi to uzročno posljedično bilo povezano. HRS je nastao kao alternativa HDZ-u i unatoč HDZ-u. HRS i HDZ baštine i propagiraju suprotne politike. HRS baštini suvremeni republikanski konzervatizam, HDZ baštini lijevo orijentirani neosocijalistički i komunistički narativ. Jedni s drugima dodirne točke možemo naći isključivo u mjeri u kojoj nam podrška birača i izborni kapital bude dao i daje mogućnost i odgovornost izvršne suradnje, a kako bi na praktično životnim pitanjima učinili društvo boljim.
Kako danas stvari stoje unutar HNS-a po pitanju članstva i jedinstva?
-Ne mogu vam dati odgovor na to pitanje zato što HRS još od 2019. ne sudjeluje u radu te institucije. HNS je davno prevaziđena stvar.
J. S.