Dnevni.ba - PRELOADER

Slijede li još jače akcije međunarodne zajednice u BiH?

03 Velj 2024


Slijede li još jače akcije međunarodne zajednice u BiH?

O'Brien ohrabruje Schmidta da koristi bonske ovlasti, Krišto se ne slaže s time, Dodik 'riga vatru'

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Pomoćnik američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove James O'Brien boravi u posjeti Bosni i Hercegovini. Svrha posjete je, prema najavi američkog State Departmenta, naglašavanje činjenice da su funkcionalne, efikasne i odgovorne demokratske institucije na svim razinama vlasti ključne za bolju budućnost svih žitelja. Posebno je naglašeno kako će ova posjeta dodatno ojačati snažno partnerstvo SAD i BiH, te da će potvrditi podršku Washingtona suverenosti, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru BiH.

A već na prvom sastanku koji je O'Brien imao u našoj zemlji poslana je i više nego jasna poruka svim političarima u našoj zemlji.

- O'Brien i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt sastali su se kako bi razgovarali o najvažnijim izazovima s kojima se BiH suočava, uključujući izborni integritet. Pomoćnik državnog tajnika ponovo je potvrdio snažnu podršku Sjedinjenih Država visokom predstavniku i njegovu korištenju bonskih ovlasti za provedbu i obranu Daytonskog mirovnog sporazuma, podršku BiH i njenim institucijama, kao i osiguravanje funkcionalnosti tih institucija, te suzbijanje zapaljive retorike i djelovanja usmjerena na potkopavanje institucija i države, objavilo je Veleposlanstvo SAD-a u BiH na platformi X.

Dodik opet po svom

Nije trebalo dugo da se o svemu ogalsio i predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik.

- U posjetu BiH došao je James O'Brien, čovjek koji voli kazati kako je Daytonski sporazum izašao iz njegovog pera. Za nas će to biti prilika vidjeti je li State Department želi pozdraviti pozitivne trendove i dogovore političkih predstavnika u BiH ili će po uzoru na njihovo Veleposlanstvo pokušati da te trendove zaustave. To će biti prilika da vidimo je li sila, što SAD jesu, želi BiH kao suverenu ili podaničku strukturu, napisao je Dodik na društvenoj mreži X. Dodik navodi da je pisac Daytonskog sporazuma mogao svjedočiti desetljećima uspješne izgradnje mira i progresa na njegovim temeljima.

- Pisci Daytonskog sporazuma razumjeli su kako je neophodno jedno pravilo koje vlada svima - da nema nametanja volje jednog naroda drugima, tj. kako je potreban dogovor sva tri. Sav realan napredak dugujemo našim dogovorima na osnovu tog pravila, navodi Dodik. On kaže da se godinama progres u BiH onemogućava željom nekih centara i politika da se nametne novo pravilo, koje u prijevodu znači - jedan narod da vlada drugima. To je bilo, kako kaže, nemoguće u 20. stoljeću i ostaje nemoguće i u 21. stoljeću ako se želi stabilnost, razvoj i put naprijed.

- RS želi da se pojačaju pozitivni trendovi i želi razgovore i dogovore unutar BiH. Ne pristajemo i nećemo pristati na nametanja. Podržavamo Ustav BiH, dakle ustavnu BiH i odbacujemo izvanustavnu, nametnutu BiH. Dakle, BiH će biti ustavna ili je neće biti. Ovakva kakva je sada bolje da ne postoji. Ulozi stranaca mora doći kraj, ističe Dodik. Dodaje kako BiH pripada Srbima, Bošnjacima, Hrvatima i ostalima.

- Nikome više i nikome manje od drugih. Pisac Daytona bi to morao da zna. Suverena zemlja je samo ona koja pripada sebi, u BiH to znači konstitutivnim narodima. RS pružit će ruku suradnje svakome i neće podići ruke predaje nikome, ustvrdio je Dodik.

Krišto nije za nametanja

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto nakon sastanka s O'Brienom navela je kako se razgovaralo o odnosima u BiH i aktualnim temama te o europskom putu BiH. Krišto je istaknula kako je Vijeće ministara BiH snažno opredijeljeno za ispunjavanje nužnih reformi za integriranje u Europsku uniju jer je to prije svega interes svih u BiH. Također, naglasila je osobit značaj sveobuhvatne reforme izbornog zakonodavstva koja podrazumijeva i implementaciju Odluke Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda i implementaciju svih presuda Europskoga suda za ljudska prava.

- Ovo je kako obveza isto tako i ključni prioritet čije će ispunjenje omogućiti brži napredak BiH te pomoći rješavanju svih ostalih pitanja koja nas u ovome trenutku opterećuju, kazala je Krišto. Također je informirala O'Briena o izradi Plana reformi za provedbu Plana rasta za zapadni Balkan. Izrazila je očekivanje da će u dijalogu s Europskom komisijom žurno biti usuglašena finalna reformska agenda u kojoj bi bile pobrojani svi investicijski projekti i potrebna financijska sredstva za njihovu provedbu. 

Za razliku od stavova američke administracije na sastanku sa Schmidtom, stav Krišto je bliži Dodikovom.

- Krišto je zahvalila O'Brienu na posjeti te podsjetila kako se politika kojoj pripada zalaže za jačanje institucija BiH, poštivanje Ustava te jednakopravnost tri konstitutivna naroda i svih drugih građana u BiH te kako  vjeruje kako će odgovornost i dijalog političkih predstavnika u institucijama vlasti BiH rezultirati njihovim jačanjem, a da nametanje bilo kakvih odluka vodi u suprotnome smjeru, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

O'Brien je održao sastanak i sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem, a kako je priopćeno njih dvojica su razgovarali o europskom putu naše zemlje i političkoj klimi.

- Ističući snažan strateški interes SAD-a za BiH, ponovo potvrđuje opredijeljenost za podršku putu BiH ka stabilnoj, prosperitetnoj budućnosti. Svjedočanstvo trajnog partnerstva i zajedničkih vizija za napredak, navodi se.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

6 h 57 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024