SpaceX počeo javno beta testiranje Starlink mreže

28 Lis 2020


SpaceX počeo javno beta testiranje Starlink mreže

Kompanija SpaceX je započela javno beta testiranje svog Starlink programa, mreže koju čini konstelacija satelita zadužena da omogući globalnu pokrivenost internetom iz svemira.

Kako bi se pridružili beta testiranju nazvanom Better Than Nothing Beta, korisnici moraju kupiti svu Starlink opremu za 499 dolara te mjesečno plaćati 99 dolara za aktivnu uslugu.

Lansirano gotovo 900 satelita

Kompanija je emailom kontaktirala one koji su se prijavili putem SpaceX-ove Starlink web stranice kako bi ih upoznala s detaljima programa, odnosno šta mogu očekivati Starlink sistema u početku.

- Očekujte da brzina interneta varira između 50Mb/s i 150Mb/s te latenciju od 20 do 30ms. u narednih nekoliko mjeseci dok poboljšavamo Starlink suatav. Bit će i razdoblja bez konekcije, navode. Brzina će se povećavati vremenom kako kompanija bude instalirala više stanica na tlu koje će primati signale satelita. Nadogradnje softvera će se nastaviti, a do 2021. se očekuje smanjenje latencije na 16 do 19 ms. SpaceX je Starlink konstelaciju zamislio sa gotovo 12 tisuća satelita u niskim orbitama Zemlje kako bi pružali konstantnu internet konekciju. Taj broj satelita je navodno potreban kako bi najmanje jedan satelit bio iznad svakog dijela Zemlje u svakom trenutku. Dosad je lansirano gotovo 900 satelita, ali neki od njih su zatajili u orbiti, dok je kompanija aktivno uklonila pojedine satelite.

Beta testiranja

Osnivač i direktor kompanije Elon Musk je rekao da je potrebno minimalno 800 satelita u svemiru kako bi mreža imala 'značajne operativne mogućnosti'. Kako bi se spojili na sistem, korisnici moraju kupiti jedan od SpaceX-ovih korisničkih terminala koji se postavljaju na tripode i usmjeravaju prema nebu, odnosno satelitima. Postoji i aplikacija koja pruža detaljne upute. Javno beta testiranje Starlink mreže počinje u SAD-u i Kanadi. Privatno beta testiranje je počelo tijekom ljeta, a sudionici su sve morali držati u tajnosti. Ipak, neke informacije su 'procurile' u javnost, kao što je prosječna brzina između 11 i 80Mbps. SpaceX je tvrdio da je brzina dostizala do 100 Mbps. SpaceX je testirao i 'svemirske lasere' svojih satelita koji će im omogućiti da međusobno komuniciraju i potencijalno povećaju dijeljenje podataka.

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.