Dnevni.ba - PRELOADER

Stellantis proizvodi robotaksije za Bolt

1 h 7 min


Stellantis proizvodi robotaksije za Bolt
Boltove robotaksije za Europu proizvodit ce Stellantis

Koncern Stellantis, jedan od vodećih svjetskih proizvođača automobila, pod čijom su kapom marke kao što su Maserati, Chrysler, Peugeot, Fiat, Opel i Jeep, dogovorio je strateško partnerstvo s platformom za mobilnost Bolt, s ciljem zajedničkog istraživanja razvoja i primjene autonomnih vozila razine 4 (bez vozača) za komercijalnu upotrebu diljem Europe. Ta se objava nadovezuje na Boltovu nedavno objavljenu suradnju sa softverskom tvrtkom Pony.ai, dobavljačem sustava autonomne vožnje.

Pilot-projekti 2026.
Ujedinjujući, dakle, Stellantisovu hardversku ekspertizu u proizvodnji vozila, softver za autonomnu vožnju kompanije Pony.ai te Boltovu tehnološku i operativnu platformu, tri partnera stvaraju jednog od prvih komercijalnih operatora usluge robotaksija u Europi. Već sljedeće godine Bolt će započeti s postavljanjem temelja i provođenjem početnih testiranja u odabranim europskim gradovima. Njihov je cilj imati 100.000 robotaksija na cestama do 2035. godine.

Suradnja će spojiti Stellantisove “AV-Ready” platforme izgrađene za široku primjenu autonomije razine 4, s naprednim računalnim sustavima, fleksibilnim dizajnom i vrhunskim senzorima – posebice eK0 platformu srednje veličine i STLA small platformu – s Boltovom platformom za najam vozila.

Serijska proizvodnja 2029.
Kompanije planiraju započeti uvođenje testnih vozila za pilot-projekte u europskim zemljama. Snažan je fokus na izgradnju usluge koja pruža najviše standarde sigurnosti i performansi u Europi. Uvođenje će se odvijati postupno – od prototipova i pilot-flota do progresivne industrijske ekspanzije – s početnim ciljem proizvodnje 2029. godine. Obje strane blisko će surađivati s europskim regulatorima. Cilj je podržati odgovoran pristup testiranju, certificiranju i skalabilnoj primjeni. U potpunoj usklađenosti s važećim standardima sigurnosti, zaštite podataka i kibernetičke sigurnosti, objavljeno je ovoga tjedna, piše Financa.

AUTO


TESLA

Tesla krenula u rat s konkurencijom u Europi: predstavila jeftiniju verziju Modela 3

Tesla je u petak, dva mjeseca nakon debija u SAD-u, na europskom tržištu lansirala novu, jeftinij...

06 Pro 2025

PORSCHE

Porsche najavio nova rezanja troškova i traži ustupke radnika zbog tržišnih izazova

Njemački proizvođač luksuznih automobila Porsche planira dodatno intenzivirati program smanjenja ...

05 Pro 2025

MOTOR S UNUTARNJIM SAGORIJEVANJEM

Njemačka traži odgodu “net zero” EU zabrane motora 2035.

Njemački kancelar Friedrich Merz najavio je mandat za pregovore s Bruxellesom o opuštanju EU regu...

29 Stu 2025