Dnevni.ba - PRELOADER

Što su predstavnici BiH govorili u Minhenu

18 Velj 2024


Što su predstavnici BiH govorili u Minhenu

Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto sudjelovala je u Minhenu na 60. konferenciji o sigurnosti, ključne teme o kojima se raspravljalo na panelima održanima u okviru koje su bili uloga Europe u sigurnosti i obrani, nove vizije globalnog poretka te sigurnosne implikacije klimatskih promjena.

Krišto je sudjelovala na panel diskusijama na teme 'Povećanje kolača: globalni poredak koji funkcionira za sve' te 'SAD u svijetu', dok se na marginama konferencija susrela s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom vanjskih poslova Austrije Alexanderom Schallenbergom i ministrom vanjskih i europskih poslova Hrvatske Gordanom Grlićem Radmanom.

Odvojene bilateralne susrete imala je i s potpredsjednicom Europske komisije Dubravkom Šuicom i s izaslanstvom Vlade Hrvatske, predvođenim premijerom Andrejom Plenkovićem. Tijekom svih navedenih susreta, Krišto je istaknula značaj suradnje s europskim partnerima i kontinuirane potpore država članica EU-a kako bi BiH ostala na europskom putu, kao i regionalne suradnje u osiguranju mira i stabilnosti, kao ključa za napredak BiH i cijele regije.

Tijekom sastanaka razgovaralo se i o europskom putu BiH te reformskim procesima, i o sigurnosnim izazovima, kojom je prilikom predsjedateljica Vijeća ministara BiH prenijela posvećenost BiH ostvarenju ključnog vanjskopolitičkog cilja BiH - punopravnom članstvu u EU. Informirala je sugovornike o postignućima Vijeća ministara BiH u provedbi reformi u različitim sektorima, osobito ističući da je Dom naroda Parlamenta BiH podržao Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, čime je ispunjen još jedan uvjet za otvaranje pregovora s Unijom.

Schmidt: Međunarodna zajednica ima jasan plan

U radu 60. konferenciji o sigurnosti u Münchenu sudjelovao je i visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt koji je, među ostalim, na pitanje dugogodišnjeg veleposlanika Nedima Makarevića gdje i kako on namjerava što skorije integrirati BiH u EU ali i NATO te kako, u svojstvu visokog predstavnika, može pridonijeti da se taj proces ubrza, odgovorio da čini sve što u njegovoj mogućnosti da NATO bude što prisutniji u BiH, dokaz čemu su posjeti visokorangiranih dužnosnika NATO-a našoj zemlji.

Uz opasku da NATO ozbiljno računa na BiH, naveo je i da međunarodna zajednica ima jasan plan kada je riječ o sigurnosnom aspektu u BiH. Odgovarajući na pitanje kako se misli oduprijeti secesionističkim narativima koji dolaze iz RS-a, Schmidt je naveo da je tu stvar jasna i napomenuo da američki F-16 lovci nisu vozili preko neba tog entiteta bez razloga.

U kratkom osvrtu na pitanje izmjene Izbornog zakona BiH, ponovio je da se mora naći neko rješenje te da situacija nije jednostavna niti je politički ambijent najbolji. No, dodao je, rješenje u smislu kompromisa će vrlo brzo biti postignuto.

Bećirović: Članstvo u NATO-u je jedino ozbiljno jamstvo sigurnosti

U izlaganju u svojstvu uvodničara na panel diskusiji, održanoj u okviru Minhenske sigurnosne konferencije, tema koje je bila "Proširenje u službi zaštite: uklanjanje sivih zona u europskom susjedstvu, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović ukazao je da geopolitičke okolnosti jasno sugeriraju da je ubrzano integriranje država Zapadnog Balkana u EU i NATO najdjelotvorniji način za njihov izlazak iz "sive zone".

U tom kontekstu, istaknuo je da je od velikog značaja da Europsko vijeće narednog mjeseca donese odluku otvoriti pregovore BiH s EU-om jer bi to, kako je pojasnio, bio izrazito pozitivan signal, ali i jedan od konkretnih koraka u pravcu napuštanja "sivih zona".

Govoreći o potrebi da Zapad poduzme konkretne korake s ciljem uklanjanja "sivih zona" u Europi, a koje su stalni izvor nestabilnosti, sukoba i ratova, Bećirović je istakao da je članstvo u NATO-u jedino ozbiljno jamstvo sigurnosti te širenje Alijanse, istodobno, znači i suzbijanje "sivih zona". Prema njegovoj ocjeni, usporavanje širenja NATO-a može dovesti do opasnog scenarija u kojem "sive zone" mogu prerasti u "crne" te stoga okončanje procesa politike širenja NATO-a na Zapadnom Balkanu predstavlja ulaganje u kolektivnu stabilnost i sigurnost. Na putu izlaska iz "sive zone", on vidi nužnost pojačane ekonomske suradnje zemalja Jugoistočne i Istočne Europe.

- Ekonomska i energetska sigurnost i suverenitet nisu izolirana pitanja, već dio cjelokupne sigurnosne strukture. Da bi se reduciralo izloženost ruskom utjecaju, nužno je izvršiti diverzifikaciju energetskih izvora i pravaca dostave. Paralelno s tim, treba raditi na razvoju nužne infrastrukture, naveo je ovaj član Predsjedništva BiH ukazujući da u funkciji jačanja sigurnosti kontinenta može biti i Europska politička zajednica, koja treba biti komplementarna s politikom proširenja EU-a, bez rizika da postane zamjena za buduća proširenja Unije. Na koncu je zaključio da proširenje EU-a ima geopolitički značaj, i za Uniju, i za države koje još nisu njezin dio. Ubrzana integracija zemalja Zapadnog Balkana te ostalih zemalja u procesu proširenja bi pridonijela stabilnosti cijelog kontinenta.

Konaković o pregovorima i obavezama

U osvrtu za Fenu na ishod sigurnosne konferencije u Münchenu, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković izrazio je zadovoljstvo obavljenim poslom. Govoreći o aktivnostima predstavnika BiH na navedenom skupu, on je naveo da su iskoristili priliku informirati predstavnike članica EU-a o tome što se u BiH dešava i o pozitivnom napretku u pogledu usvajanja Zakona BiH o sprječavanju pranja novca i otvaranja pregovora s FRONTEX-om.

- Zaista smo naišli na zadovoljstvo svih članica EU-a koje, čini mi se, žele vidjeti BiH u ovom procesu, kaže Konaković, koji je napomenuo da se slične velike skupove koristi i za ostvarivanje boljih bilateralnih odnosa sa zemljama s kojima se ne može tako često susretati.

- Mogu reći da smo zadovoljni obavljenim poslom, održan je veliki broj susreta na marginama. Tu su bile mnoge važne političke figure svijeta, predsjednici i premijeri zemalja, ministri vanjskih poslova, dodao je ministar vanjskih poslova BiH.

Upitan možemo li biti optimistični da bi BiH u ožujku mogla otvoriti pregovore o članstvu s EU-om, Konaković kaže da bismo, budu li usvojeni zakoni koji su u proceduri - o sukobu interesa, izmjene Izbornog zakona u dijelu integriteta i zaštite izbornog procesa i Zakon o sudovima, mogli s puno optimizma dočekivati sjednicu Europskog vijeća narednog mjeseca.

- Reakcije su bile vrlo pozitivne, većina traži način kako da BiH formalno započne pregovore, ali imamo mi i dio svojih obveza koje trebamo ispuniti a koje, ovaj puta, zaista nisu tako zahtjevne. Mislim da je ono što se od nas traži jednostavna domaća zadaća te je odgovornost domaćih lidera u ovom procesu velika. Ne znam zašto bi itko od nas uspio pokvariti ovakvu priliku. Onda stvarno ulazimo u velike probleme, prije svega ekonomske, koji će sigurno uzrokovati daljnji odlazak mladih ljudi iz BiH. Nadam se da o tome razmišljaju lideri političkih stranaka, zaključio je.

BIH


CHRISTIAN SCHMIDT I BEATE MEINL-REISINGER

Schmidt s austrijskom ministricom: Ojačati vladavinu prava

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt sastao se sa ministricom vanjskih poslova Austrije Bea...

03 Tra 2025

FMUP

Federacija BiH bogatija za 169 policijskih službenika

Na Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova upriličena je svečana...

03 Tra 2025

AKADEMIK TOPIĆ SA PREDSJEDATELJICOM VIJEĆA MINISTARA BIH BORJANOM KRIŠTO

Podrška posvećenosti u promicanju mira, tolerancije i zajedništva

Akademik mons. Franjo Topić, predsjednik Zaklade Ljudsko bratstvo i Paneuropske unije BiH,  ...

03 Tra 2025