Dnevni.ba - PRELOADER

Studija otkrila ključnu dob kada se starenje tijela naglo ubrzava

7 h 48 min


Studija otkrila ključnu dob kada se starenje tijela naglo ubrzava

IAKO vrijeme teče ravnomjerno, naše tijelo ne stari istim tempom. Životni put nije postepena tranzicija, već proces koji prolazi kroz nagli rast u djetinjstvu i svojevrsni plato u ranoj odrasloj dobi, da bi se starenje s godinama sve više ubrzavalo, piše ScienceAlert.

Nova znanstvena studija sada je otkrila ključnu prekretnicu kada se to ubrzanje najčešće događa: oko 50. godine života. Nakon te dobi, putanja kojom naša tkiva i organi stare postaje znatno strmija nego u prethodnim desetljećima, a istraživanje proteina u ljudskom tijelu pokazalo je da su krvne žile među prvima koje pokazuju znakove propadanja.

Točka preokreta u starenju
"Na temelju promjena u proteinima povezanim sa starenjem, razvili smo svojevrsne 'proteomske satove' za svako tkivo i tako pratili putanje starenja organa. Analiza je otkrila točku preokreta oko 50. godine, pri čemu su krvne žile tkivo koje rano stari i izrazito je osjetljivo na taj proces", napisao je tim znanstvenika s Kineske akademije znanosti.

Ljudski životni vijek iznimno je dug u usporedbi s većinom drugih sisavaca, no to ima svoju cijenu. Jedna od njih je pad funkcije organa, što s godinama dovodi do povećanog rizika od kroničnih bolesti. Kako bi bolje razumjeli ovaj proces, istraživači su analizirali uzorke tkiva od 76 donora organa u dobi od 14 do 68 godina.

Uzorci su obuhvatili sedam tjelesnih sustava: kardiovaskularni, probavni, imunološki, endokrini, dišni, kožni i mišićno-koštani. Znanstvenici su usporedili svoje nalaze s bazom podataka o bolestima i otkrili da se s godinama povećava razina 48 proteina povezanih s bolestima, uključujući kardiovaskularna stanja, fibrozu tkiva, masnu jetru i tumore povezane s jetrom.

Koji organi najbrže stare?
Najoštrije promjene, otkrili su istraživači, događaju se između 45. i 55. godine. U tom razdoblju mnoga tkiva prolaze kroz značajno preoblikovanje na razini proteina, a najizraženije promjene zabilježene su u aorti, glavnoj krvnoj žili, što ukazuje na njezinu veliku podložnost starenju. Gušterača i slezena također su pokazale trajne promjene.

Kako bi testirali svoje nalaze, znanstvenici su izolirali protein povezan sa starenjem iz aorte miševa i ubrizgali ga mladim miševima. Životinje tretirane tim proteinom pokazale su smanjenu fizičku izvedbu, slabiji stisak, manju izdržljivost te lošiju ravnotežu i koordinaciju. Također su imale izražene markere starenja krvnih žila.

Ovi rezultati nadovezuju se na ranija istraživanja koja su ukazivala na vrhunce starenja oko 44. i 60. godine, sugerirajući da je ljudsko starenje složen, stepenast proces. Razumijevanje kako i kada starenje utječe na određene dijelove tijela moglo bi pomoći u razvoju ciljanih medicinskih tretmana koji bi olakšali taj proces i poboljšali zdravlje starijih osoba, prenosi Index.

Lifestyle


INTEGRATIVNA TERAPEUTKINJA DUBRAVKA MIJATOVIĆ

Bake i djedovi su riznica znanja i mudrosti! Pružite im pažnju i pokažite zahvalnost

Socijalizacija je ključna za očuvanje, ali i daljnje razvijanje psihološkog, emocionalnog i hormo...

13 h 44 min

ASTROLOGIJA

Horoskop za ponedjeljak: Vage započinju važne razgovore, Ovnovi rješavaju zaostatke

Ponedjeljak , 28. srpnja početak je tjedna koji donosi snažan impuls za reorganizaciju i jasnoću...

15 h 43 min

LJUBAV

Savjetnica dijeli četiri pozitivne osobine partnera koje mogu djelovati toksično

Mnogi znaju što su "crvene zastavice" u vezi - upozorenja ili znakovi koji nas tjeraju da stanemo...

26 Srp 2025