Sud BiH će uputiti žalbu Interpolu

Tužiteljstvo sprema novu potjernicu protiv Milorada Dodika zbog korupcije
Iako je zahtjev odbijen zbog tvrdnje da je riječ o navodnom političkom progonu, jer se radi o kaznenom djelu napad na ustavni poredak, Sud BiH će u koordinaciji s Tužiteljstvu BiH ipak uputiti žalbu jer Dodik izbjegava pozive u Tužiteljstvu, a protiv njega se, sve do pravosnažnosti presude, i dalje vodi postupak po optužnici za neizvršavanje odluka Visokog predstavnika u BiH i vodi se kao nedostupan bh. pravosuđu
Sud BiH žalit će se u narednih nekoliko dana na rješenje međunarodne policijske agencije Interpol od 2. travnja, kojim se odbija zahtjev za objavu crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, otkriva Raport.
Nije politički progon
Saznajemo da je u četvrtak održan žuran sastanak u prostorijama Tužiteljstva BiH kako bi se dogovorili naredni koraci. Na sastanku su bili i predstavnici Suda uključeni u ovaj slučaj.
Iako je zahtjev odbijen zbog tvrdnje da je riječ o navodnom političkom progonu, jer se radi o kaznenom djelu napad na ustavni poredak, Sud BiH će u koordinaciji s Tužiteljstvu BiH ipak uputiti žalbu jer Dodik izbjegava pozive u Tužiteljstvu, a protiv njega se, sve do pravosnažnosti presude, i dalje vodi postupak po optužnici za neizvršavanje odluka Visokog predstavnika u BiH i vodi se kao nedostupan bh. pravosuđu.
Interpol, naime, tvrdi da je prekršen član 3. Statuta ove agencije u kojem je navedeno da se strogo zabranjuje bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu, Tužiteljstvo ostaje pri stavu da se ne radi o političkom progonu. Žalba će biti uložena u zakonskom roku. Čak je to navedeno i u prvom zahtjevu da se postupak protiv Dodika ne vodi zbog činjenice da je predsjednik RS i političar nego dužnosnik entiteta koja krši Ustav BiH i predlaže i usvaja izvanustavne zakone kojima se zabranjuje rad pravosuđa u entitetu RS.
Za Interpol je sporno krivično djelo napad na Ustavni poredak, za koji smatra da je političko pitanje. Međutim, Tužilaštvo sada, prema informacijama Raporta, sprema novu potjernicu, koja neće imati primjese 'politike'.
Osumnjičen za korupciju
Radi se o kaznenom djelu pranje novca u aferi Vila Dedinje Pavlović banka u kojoj je Dodik osumnjičen za korupciju u aferi teškoj 1,4 milijuna maraka. Dodik je vilu u naselju Dedinje, podsjećamo, kupio 14. svibnja 2007. godine za, kako je tada rečeno, 750 tisuća eura. Tada je tvrdio da je nekretninu platio novcem od kredita u Pavlović banci, međutim, kako se na kraju ispostavilo, kredit u toj banci podigao je tek godinu kasnije, točnije 27. lipnja 2008. Osim toga, utvrđeno je da je zahtjev za kredit ovjerio pečatom Vlade RS. Međutim, Srbija godinama odbija poslati originalan ugovor s bankom iz Srbije.
Nema žurbe ovoga puta
Predsjednik RS odbio je poziv da bude ispitan u Tužiteljstvu 2. travnja, što je za tužitelje preduvjet da zatraže novo raspisivanje potjernice i narede njegovo provođenje. Ovoga puta, neće se žuriti s zahtjevom, jer je očigledno da Dodik ilegalno prelazi granicu, a zemlje u koje putuje, poput Srbije, Mađarske i Rusije ne bi ni postupile po crvenoj potjernici. U Srbiji je na desetine bjegunaca s crvenom potjernicom koje nisu uhićena niti izručene BiH.
Zahtjev za potjernicom ići će odvojeno od žalbe na odbijanje potjernice zbog napada na ustavni poredak.