Dnevni.ba - PRELOADER

Trump i Srbija: Ne ide to baš tako, pojedemo malo ćevapa pa evo ti Kosovo i BiH

06 Stu 2024


Trump i Srbija: Ne ide to baš tako, pojedemo malo ćevapa pa evo ti Kosovo i BiH

Politički analitičar Mate Mijić koji je jutros bio gost emisije „Direkt“ posvećene izborima u SAD na hrvatskom RTL-u dao je zanimljivu izjavu o pobjedi Trumpa u kontekstu njegove popularnosti u Srbiji, a poglavito unutar političkog establishmenta ove susjedne nam države.

-Mislim da očekuju da se kotač povijesti vrati unazad, da dobiju priliku riješiti svoje imperijalističke ciljeve u susjedstvu. Nadaju se ta mora doći do velikog geopolitičkog potresa da bi mogli nešto dobiti na Kosovu i BiH. Nemojmo smetnuti s uma jednu stvar. I Kosovo i BiH, možda je ružno reći, ali je činjenica takva da su praktički američki protektorati. Da bi bilo koji američki predsjednik dao bilo kome da vršlja po američkim nacionalnim interesima, to ne ide baš tako. Koliko god Trump bio ekscentričan čovjek, neće za leskovački roštilj trampiti američke nacionalne interese. Ne ide to baš tako – pojedemo malo ćevapa pa ti evo Kosovo i Bosna i Hercegovina – rekao je Mijić.

Njegove opservacije možete pogledati u videu priloženom ispod:

Podsjetimo, kandidat Republikanske stranke na predsjedničkim izborima u SAD Donald Trump proglasio je danas pobjedu na izborima, ocijenivši da je riječ o ”najvećoj političkoj pobjedi nekog političkog pokreta”.

Brojni zvaničnici širom svijet su već čestitali Trumpu na pobjedu, a među njima i članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, kao i predsjednik RS-a Milorad Dodik, piše Fokus.
 

Vijesti iz svijeta


Moćni ukrajinski general: Nemojte misliti da je Rusija izgubila rat

"NEMOJTE misliti da je Rusija izgubila rat", upozorio je ukrajinski veleposlanik u Ujedinjenom Kr...

08 Srp 2026

Veliki gaf američkog predsjednika: Tramp pomiješao Iran i Japan

Tokom bilateralnog sastanka s ukrajinskim liderom Volodimirom Zelenskim, američki predsjednik Don...

08 Srp 2026

Nijemac mobitelom snimao golu djecu u Istri

ISTARSKA policija kazneno je prijavila 66-godišnjeg njemačkog državljanina zbog iskori&sca...

08 Srp 2026