Tužiteljstvo BiH zatražilo zatvorske kazne za Dodika i Lukića uz 10 godina zabrane obnašanja javne funkcije, Dodik prijeti odmazdom

Milorad Dodik
Odvjetnik Goran Bubić, branitelj predsjednika RS-a, izjavio je iznoseći završnu riječ da je cilj ovog sudskog procesa Dodika eliminirati iz političkog života i otvoriti put centralizaciji BiH
U Sudu BiH u srijedu je održano ročište u okviru suđenja predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i bivšem v.d. direktora 'Službenog glasnika RS' Milošu Lukiću, koje se tereti za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, a na kojem su Tužiteljstvo BiH i Obrana iznijeli završne riječi.
Tužitelj Nedim Ćosić je poručio da nema olakotnih okolnosti s obzirom na svjesnost i funkcije koje optuženi obnašaju.
- Počinili su ovo kazneno djelo s izravnim umišljajem. Ponašanje prvooptuženog pred sudom BiH pokazalo je visok stupanj nepoštivanja pravosudnih institucija BiH. Njegov odnos prema sucu je degradirajući. Nije se povinovao naredbama Suda BiH, kazao je te ujedno najavio da će Tužiteljstvo BiH tražiti zatvorsku kaznu blizu maksimalne za kazno djelo za koje se optužene tereti a što je do pet godina zatvora. Nadalje, i za Dodika i za Lukića bit će zatražena 10-godišnja zabrana obnašanja javnih, tj. političkih funkcija.
Bubić zatražio oslobađajuću presudu
Odvjetnik Goran Bubić, branitelj predsjednika RS-a, izjavio je iznoseći završnu riječ da je cilj ovog sudskog procesa Dodika eliminirati iz političkog života i otvoriti put centralizaciji BiH. Dodao je da je moto Obrane izjava američkog potpredsjednika JD Vancea da je 'posao demokracije velika pitanja rješavati za glasačkom kutijom' te je podsjetio da je Dodik predsjednik legitimno izabran na izborima.
Kako je dodao, uvođenje sankcija predsjedniku RS-a bilo je uvertira u ovaj sudski proces i da se u BiH provodilo politiku uvođenja sankcija američkim neistomišljenicima.
Prema riječima Bubića, ovaj je sudski proces greška, ne samo spram Dodika, već i spram građana RS-a. Uz opasku da su stranci potpuno zarobili bh. društvo, odvjetnik Bubić je ponovio da Christian Schmidt nije potvrđen kao visoki predstavnik od UN-a i da u dokazima uloženima u ovom sudskom procesu nema akta koji to potvrđuje.
- Ako to nemamo, ne možemo nečiji legalitet dokazivati pravnim stanovištem, naveo je on ukazujući da Tužiteljstvo BiH ni u jednom trenutku nije pokušalo dokazati Schmidtov legitimitet, ali da nitko ne mari za posljedice procesa kojeg je proizvela politika.
Ponovio je i da se njegov branjenik našao u krivičnopravnoj zoni, a da toga nije bio svjestan.
Naime, kao je pojasnio, predsjednik RS-a okupio je tim pravnih stručnjaka koji su mu rekli da visoki predstavnik nema zakonodavna rješenja. Branitelj je naveo i da su mandat i ovlasti visokog predstavnika izvan okvira Daytonskog mirovnog sporazuma i da je njegova uloga zamjenska, kao i da, sve i da je legalan, a nije, ne može donositi zakone.
- Politika je uzurpirala Tužiteljstvo BiH, ali se nadam da neće i ovaj sud, poručio je Bubić te je u završnoj riječi zatražio da predsjednik RS-a bude oslobođen.
U pogon stavljeni svi resursi
I uoči ovog ročišta, ispred zgrade pravosudnih institucija se, u znak potpore Dodiku, okupio veliki broj građana ali i dužnosnika iz RS-a, koji su jednoglasni u stavu da ovaj pravosudni postupak predstavlja pritisak na srpski narod, na cijeli entitete te na instituciju predsjednika.
- Ovaj proces je pokazao da se jedna pravosudna instanca može aktivo suprotstaviti ustavnom uređenu i političkim institucijama jedne zemlje. To je pritisak na legalno izabranog predsjednika kojeg su izabrali birači u RS-u, ustvrdio je za RTRS generalni direktor JP 'Elektroprivreda RS' Luka Petrović uz opasku da se ovim procesom želi oslabiti RS. Petrović je uvjeren da će narod, politički čelnici i nositelji odgovornih funkcija stati u obranu predsjednika i Republike.
Pravobranitelj Republike Srpske Milimir Govedarica također je za RTRS ustvrdio da je, kada politički termini uđu u pravo, onda to kraj prava.
- A to imamo odavno u ovom slučaju - istakao je Govedarica.
Ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović cijeni da ovaj proces predstavlja presedan s potencijalno dalekosežnim posljedicama, ne samo po institucionalnu stabilnost RS-a, već i po ustavni poredak BiH. Ministar u zaštiti ustavnih nadležnosti RS-a te legitimiteta institucija koje djeluju sukladno Ustavu i zakonu drži nužnim zauzeti jedinstven stav i pravno argumentiranu poziciju.
- Pokušaj da se institucije i tijela entiteta dovede u situaciju kaznene odgovornosti zbog izvršavanja ustavnih obveza predstavlja pravno nasilje i ovakvi postupci dovode u pitanje pravnu sigurnost, urušavaju autoritet RS-a i stvaraju opasan presedan kojeg se može zlouporabiti za daljnju degradaciju ustavnog položaja RS-a, pojasnio je ministar pravde tog entiteta uz napomenu da RS ima ustavno pravo donositi zakone, uredbe i druge pravne akte putem svojih institucija, dok je "Službeni glasnik" zvanično sredstvo objavljivanja tih akata, što znači da je napad na tu instituciju izravan udar na pravni poredak entiteta.
Nadalje je ustvrdio da nije riječ ni o kakvom odbijanju suradnje s institucijama BiH, već o legitimnoj zaštiti autonomije RS-a. Prema riječima ministra Bukejlovića, sudski proces protiv Dodika i Lukić predstavlja izravno pravno i političko osporavanje ustavnog položaja RS-a, što se ne može promatrati izolirano, već kao dio šireg pritisaka usmjerenih ka slabljenju institucionalne autonomije tog entiteta.
Zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH Staša Košarac smatra da ništa u BiH neće biti isto u slučaju bilo kakve presude predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku te ponovio da je jedino ispravno trenutačno obustavi taj, kako ga je okarakterizirao, sramni sudski postupak. Uz ocjenu da je očito da tu nema ni prava, ni pravičnosti a po ponajmanje pravde, Košarac je ponovio i da je od samog početka jasno je riječ o politički montiranom procesu kojim rukovode stranci i bošnjačke potrebe, čiji je njihov cilj politički progon i eliminacija Dodika s političke scene.
- Mi nećemo odustati od zaštite RS-a i njenih interesa, zajedno s našim narodom!, poručio je Košarac.
Oko zgrade Suda BiH zamjetno je bilo prisustvo jakih policijskih snaga.
Kolegij Narodne skupštine RS-a bez dramatičnih odluka
Unatoč najavama i očekivanjima da će Kolegij Narodne skupštine RS-a noć uoči ročišta donijeti odluku o vanrednom, tj. stalnom zasjedanju, zbog izricanja presude Dodiku i Lukiću, donesena je samo odluka koja otvara mogućnost da se takvome čemu pristupi u budućnosti.
Na sjednici Kolegija Narodne skupštine je predsjednicima zastupničkih klubova, kao radni materijal, uručen zaključak entitetske Vlade kojim se od entitetskog parlamenta traži razmatranje mogućnosti stalnog zasjedanja kako bi se na najefikasniji način moglo odgovoriti na potencijalne predstojeće štetne posljedice po institucije RS-a a zbog nametnutih odluka nelegitimnog visokog predstavnika u BiH, čije imenovanje nije potvrđeno Rezolucijom UN-a.
Prema riječima predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, time se iskazuje briga institucije i priprema legitimne odgovore.
- U ovom je trenutku najbitnije da branimo ustavne nadležnosti RS-a. Ako se nekoga tko vrši svoju ustavnu obvezu procesuira zbog toga, to je, po mome uvjerenju, državni udar, izjavio je Stevandić nakon sjednice Kolegija i ustvrdio da optužnica protiv Dodika zanemaruje da, u trenutku kada je on potpisao dva zakona, naredba Schmidta o stavljanju tih zakona van snage nije bila objavljena.
Za Igora Crnadka iz oporbenog PDP-a osobito je sporan zaključak, kojeg je okarakterizirao amaterskim, jer je u Ustavu RS-a i inače navedeno da je Narodna skupština u stalnom zasjedanju, a sporno mu je i što na sjednicu nije došao premijer, što pokazuje kakav je odnos Vlade prema tom pitanju. Predstavnici oporbe ocijenili su da usvojeni Zaključak Kolegija vrijeđa inteligenciju.
Isak Srbima: Osvrnite se oko sebe i pogledajte
Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak pozvao je predstavnike vlasti iz RS-a da, uoči izricanja presude predsjedniku tog entiteta Miloradu Dodiku, ne vrše pritisak na Sud BiH.
- Svjedočimo nedopustivim pritiscima predstavnika vlasti iz RS-a na državna pravosudna tijela, koji idu toliko daleko da predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti iz SNSD-a prijete blokiranjem države i narušavanjem sigurnosne situacije u slučaju da Sud BiH ne izrekne presudu po mjeri političara, konstatirao je Isak i pozvao je VSTV BiH da iskoristi sve mehanizme i stane u zaštitu neovisnog pravosuđa uz poruku da ni Tužiteljstvo BiH ne može i ne smije zatvarati oči na takvo postupanje i da ono mora informirati građane što je poduzelo ili što kani poduzeti u pogledu pokušaja ometanja rada pravosudnih tijela.
Kako je dodao, od prijetnji kadrova SNSD-a, više ga zabrinjava izostanak primjerene reakcije VSTV-a BiH, Tužiteljstva te Suda BiH, ali i OHR-a.
- Presuda Dodiku, kakva god da bila, nije presuda srpskom narodu u BiH. Dodik se nema pravo kriti iza srpskog naroda, kojem je najviše zla nanio svojim političkim djelovanjem, naveo je Isak uz poziv pripadnicima srpskog naroda u BiH da se osvrnu oko sebe, pogledaju svoje plaće i ambijent u kojem im djeca trebaju odrastati. Pogledajte račune u bankama i svoju i u kreditnu zaduženost članova vaših obitelji. A onda pogledajte imovinu Dodika i njegovih bliskih suradnika, apelira Isak.
Čime Dodik prijeti
Referendum o odcjepljenju Republike Srpske, ukidanje nadležnosti Suda i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine na teritoriji ovog bh. entiteta, povlačenje iz državnih institucija.
Ovo su opcije kojima prijeti Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ukoliko ga Sud Bosne i Hercegovine osudi zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika. Osim Dodiku, sudi se i Milošu Lukiću, v.d. direktora Službenog glasnika RS-a. Ukoliko budu proglašeni krivim, prijeti im zatvorska kazna do pet godina, smjena s dužnosti i zabrana obavljanja funkcije.
Sadržaj optužnice
Dodika se tereti za potpisivanje ukaza i proglašavanje važećim dva neustavna zakona Republike Srpske koja je visoki predstavnik Christian Schmidt prethodno poništio, dok je Lukić optužen za objavljivanje tih ukaza, kao i entitetskih zakona koje je Narodna skupština RS-a je u lipnju 2023. a prema kojima se odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH ne bi primjenjivalo na prostoru tog bh. entiteta, u 'Službenom glasniku RS-a'. Nakon što je Schmidt poništio te zakone 1. srpnja 2023. te nametnuo izmjene Kaznenog zakona BiH kojim je neizvršenje odluka visokog predstavnika postalo kazneno djelo, Dodik je ukaze ipak potpisao a zakone proglasio važećim, nakon čega su objavljeni u 'Službenom glasniku RS-a'.
Tužiteljstvo BiH je optužnicu u ovom predmetu podiglo 11. kolovoza 2023.