U Beogradu razgovarali Vučić i Dodik: Dobro što će se pitanje priznanja Kosova naći pred Predsjedništvom BiH
U Beogradu je u petak održan sastanak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji su se tom prilikom dotaknuli najaktualnijih političkih pitanja u regiji, među ostalim sporazuma koji su služebni Beograd i Priština postigli u Washingtonu, te ishoda ovotjednog posjeta specijalnog predstavnika State Departmenta za Zapadni Balkan Matthew Palmera Bosni i Hercegovini.
BiH i Kosovo - (ne)usporedivi slučajevi?
Dodik je nakon razgovora s predsjednikom Srbije Vučićem naveo da su oni oržani u četiri oka, jer je, kako je obrazložio, želio i neke druge stvari prenijeti predsjedniku Srbije.
“Imajući u vidu moje iskustvo, iz međunarodnih kontakata i teških međunarodnih sastanaka, Vučić je uradio dobar posao za Srbiju“, ocijenio je Dodik u kontekstu sporazuma Srbije i Kosova.
Također je rekao da mu iskustvo govori da se pozicija RS-a, na neki način, prelama preko međunarodnih aranžmana i razgovora koji se tiču Srbije i njenih pitanja. Ipak, naglasio je da nema pretjerana očekivanja kad je riječ o dobrim namjerama međunarodnih faktora. On je prenio da je Palmer u Sarajevu izjavio da su RS i Kosovo za SAD neusporedivi slučajevi, dok je on Palmeru naveo da oni, pak, jesu usporedivi.
“Јa sam mu rekao da je naš stav da su usporedivi. Ne može netko imati malo prava, a netko nemati nikakva prava“, rekao je.
Upitan što mu kaže međunarodna zajednica kada se usporedi pravo Srba u RS-u i Albanaca na Kosovu na samoopredjeljenje, Dodik je odgovorio da su ranije bili vrlo rigorozni te su odbijali svaku sličnu mogućnost.
“To govori da mi moramo ukazivati da je nemoguće da na užem prostoru postoji jedan slučaj, a da se primjenjuju dvije prakse, pitati kako je moguće, po kojim međunarodnim pravilima, da Albanci mogu imati pravo na samoopredjeljenje, a Srbi kao konstitutivni narod u BiH to ne mogu“, rekao je Dodik dodavši da nije dovoljno da netko samo kaže da se sada u to pitanje ne dira.
Prema njegovim riječima, dobro je što će se pitanje priznanja neovisnosti Kosova naći na dnevnom redu Predsjedništva BiH jer će se tako doći do odluke da BiH ne priznaje Kosovo.
U BiH bi bili presretni da nema RS-a
Dodik je naveo da je jedna od tema razgovora s Vučićem bila i ponovna najava predsjednika SDA Bakira Izetbegovića eventualne reviziji tužbe BiH protiv Srbije, u svjetlu čega je ocijenio Izetbegović i SDA Bošnjake drže zarobljenim stalnom temom sukoba sa Srbijom i pričom o pokretanju nove tužbe za genocid.
“U BiH bi bili presretni da nema RS-a, ali da ni Srbiju ne mogu vidjeti, bez obzira što u diplomatskom govoru ponekad pokušavaju reći drugačije. Njima je RS trn u oku i čine sve što mogu i imaju razrađenu stategiju kako bi Srbiju trebalo eliminirati kako ne bi mogla pomagati Srbima u RS-u, a oni, 'za ne daj Bože', kako su govorili ranije, žele se dovoljno naoružati i pokušati vojnički to pitanje riješiti“, ustvrdio je član Predjedništva BiH Dodik.
Pravo Srbije biti na prostoru RS-a
Kako su dvojica dužnosnika razgovarala i o pitanju angažmana vojske BiH na istočnoj granici zbog migrantske krize, ponovio je da bi to tražilo odluku Predsjedništva BiH.
“Policija jednog entiteta, po Daytonu, ne može ući na prostor drugog entiteta bez suglasnosti i to govori da, ako netko hoće tako rješavati probleme, onda mora znati da bi nelegitiman upad na prostor RS-a svakako legitimirao pravo Srbije da ona, kao jamac Daytona bude tamo“, naveo je Dodik prema čijim riječima BiH pokušava eliminirati Srbiju kao ključnog partnera RS-a.
On je, među ostalim, prenio i očekivanje vlasti RS-a od novih vlasti u Crnoj Gori da bude reafirmiran raniji zahtjev RS-a o uspostavi specijalnih veza RS i Crne Gore što je, kako je pojasnio, mogućnost koju pruža Daytonski mirovni sporazum. S. N.