U BiH ŽRTVA I HEROJ: Zdravka Mamića u 'prvoj domovini' štiti zakon ili neki domaći 'Sessa'?
Država i mentalitet koji su doktorirali “šuplju”, BiH, 'popušili' su definitivno šupljiranje pravomoćno osuđenog bivšeg gazde zagrebačkog Dinama Zdravka Mamića.
Uglađeni mešetar sa genskim njuhom za tuđe novce i kojeg je uzgojio korumpirani sustav stožerne stranke u Hrvatskoj, slobodno hoda po našoj državi BiH.
Ona je preko noći za njega postala “prva domovina” dok je “Lijepa naša” u kojoj je rođen i godinama vedrio i oblačio, bio celebrity na čiji je rođendan dolazila i Kolinda, gurnuta na pričuvnu poziciju, u dubini duše čak i “najmrža zemlja” na svijetu.
Bjegunac od hrvatskog pravosuđa, stariji Mamić već duže vrijeme formalno-pravno koristi blagodati našeg domaćeg zakonodavstva, uživa u slobodi, a pakosti “bivšoj” državi.
Uzdrmao pravosuđe u Hrvatskoj
Ovih je dana na odušeljenje zajapurenog bosanskohercegovačkog jala, uzdrmao pravosudni sustav u Hrvatskoj serijom vrlo zapanjujućih optužbi na račun nositelja najviših pravosudnih funkcija i sudaca koji su izravno sudjelovali u njegovom životnom potapanju.
Drznuo se uprijeti prstom čak i u predsjednika Vrhovnog suda RH Đuru Sessu. Lukav je Mamić da ne bi znao da je Sessa u susjednoj zemlji već “na ražnju” i da mu je predsjednik države Zoran Milanović odavno otvario izlazna vrata.
-Ukupno sam mu dao više od 500 tisuća eura, imam za to dokaze, koje je trebao podijeliti s Krušlinom i Antom Kvesićem koji je bio član vijeća u drugom predmetu koji se vodi u Osijeku. Vekić je bio predsjednik Vijeća, a Kvesić član Vijeća koji su mi potvrdili optužnicu. Čovjek me uredno reketario, tražio od mene da ga postavim na mjesto predsjednika suda u Osijeku jer je tada bio raspisan natječaj za predsjednika suda u Osijeku…, rigao je tijekom prošlog tjedna vatru Mamić.
Opisao je kako su neki suci bili šest puta kod njega u BiH. Tvrdi i da je u banjalučkom restoranu „u prisustvu nekih ljudi“ i svoje žene predao Vekiću novac. Spomenuo je i kako je u Širokom Brijegu, u hotel Parku, s neimenovanim sucem dogovarao da ga se oslobodi optužbi.
U BiH žrtva i heroj
Bivši alfa i omega Dinama u BiH je nekako i žrtva i heroj. On je svakako dobrodošao, naročito nekim krugovima, da što više nabacuje fekalije na državu Hrvatsku, a otužno je da nitko u toj neprirodnoj situaciji ne postavlja i neka bitna pitanja ili se ne zamisli kakve pouke posljedično imamo ili možemo imati iz slučaja Zdravka Mamića i njegovog dodvoravanja našoj zemlji i javnosti.
Naprosto, postavlja se pitanje štiti li Zdravka Mamića isključivo zakon ili on u BiH ima nekog svog tajnovitog “Sessu” ili možda političkog zaštitnika.
Što god da je suština, mi nemamo razloga likovati. Nismo uređena pravna i pravedna država kako tepaju prefrgana braća Mamić. Naše pravosuđe je jednako močvara, ali razlika je što se u susjednoj Hrvatskoj ona barem nastoji isušuiti i to lovom velikih riba, dok u BiH glavom plaćaju i dalje ljudi i djeca skromnog statusa s brisanog društvenog prostora.
Hrvatska ima Sanadera, Vujoševića, Kutlu i Mamiće, uskoro Osječke suce, a možda i Sessu, a BiH, nažalost ”Memića, Dragičevića, Džaferovića, “Osmicu”, Debeveca, Novalića, Solaka i dr.
Velika je razlika među njima. Jedne je ubila država ili štiti ubojice, a druge jalovo procesuira i pravi pravosudne farse. Napokon, u Hrvatskoj predsjednici i premijeri različitim razdobljima, Mesić, Josipović, Kosor i sada Milanović i Plenković nisu štitili pljačkaše zemlje na najvišim pozicijama i nisu stavljali šapu na pravosuđe. U BiH je sve suprotno, upravo su politički faraoni, uz to sumnjivo bogati do neslućenih razmjera, zloćudni tumor ove nesretne zemlje.
Politika i pravosuđe
Zdravko Mamić je ogolio da na Hrvatskoj pravosudnoj burzi kolaju cifre od čak 500 tisuća eura, egzotične destinacije i fascinanto skupi satovi. U BIH se tek u jednom slučaju posumnjalo u 100 tisuća eura, navodno opljačkanihu jednom hotelu i, opet navodno, utrpanih za podmićivanje istražitelja i tužitelja za zataškavanje ubojstva mladića. A krađe su multimilijunske, kao i u Hrvatskoj, zataškavanja ništa manje jeziva.
U BiH nema volje niti snage za isušiti opasnu, pravosudnu močvaru. Iako je sudstvo nominalno neovisno i premda se tog načela dio sudaca strogo pridržava, najjače političke stranke u BiH još uvijek diskretno drže svoju šapu na domaćem pravosuđu. Uz vjetar politike, na vodeće funkcije u sudstvu godinama su dolazili podobni tužitelji i suci. Oni koji ne njeguju demokratske ustavne vrijednosti, nego prizemni posluh, koji ne čuvaju pristranost, nego s optuženicima kojima sude feštaju ili se viđaju po planinama i haustorima , i koji su duboko uvjereni da je njima dopušteno ono što drugima nije.
Zato će nama lažno šupljirati mnogi kriminalci i rado će konzumirati naše rastezljivo zakonodavstvo i nagodne političare i suce. J. S.