U Južnoj interkonekciji nema ni jedne bh. tvrtke, američka koncesija je na 30 godina
lija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990
Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović kazao je kako projekt južne interkonekcije ulazi u završnu fazu i da više nema otvorenih pitanja.
'Prema mom mišljenju, priča je vrlo kvalitetno usmjerena ka završetku i implementaciji južne plinske interkonekcije. Riječ je o strateškom energetskom projektu za BiH, Hrvatsku, pa čak i širu regiju', rekao je Cvitanović gostujući u dnevniku FTV.
Posebno naglašava ulogu američke administracije. 'Da se nije uključila američka administracija, ovaj projekt se nikada ne bi počeo graditi. Kada se Amerika uključi, stvari se potpuno drugačije poslože – ono što je djelovalo nemoguće, odjednom postaje dogovorivo', rekao je.
Cvitanović odbacuje tvrdnje o ulozi BH Gasa ili eventualnom osnivanju nove kompanije.
'Na oba sastanka u američkom Veleposlanstvu bilo je pet predsjednika stranaka, uključujući i Dragana Čovića. Nitko nijednom riječju nije doveo u pitanje ono što je predložila američka administracija', kazao je.
Ističe da je model jasno definiran od početka.
'Rečeno je vrlo jasno: nema BH Gasa, nema domaćih operatera. Koncesija je američka, investitor je američki, operater sustava, distribucija i dobava plina – sve je američko', dodaje.
Kaže da je riječ o koncesiji na 30 godina.
'Američka tvrtka je vlasnik projekta 30 godina, a tek nakon toga će se definirati daljnji status', rekao je.
Govoreći o izborima, Cvitanović najavljuje ambiciozne ciljeve.
'Cilj nam je, zajedno s koalicijskim partnerima, ostvariti najbolji izborni rezultat do sada. Nudimo alternativu politici bahatosti i isključivosti', rekao je.
Na pitanje o kandidatu za Predsjedništvo BiH, Cvitanović kaže da je prerano za imena, ali kriteriji su jasni.
'Tražimo nestranačku osobu, univerzitetskog profesora, poliglotu, nekoga ko može promijeniti političku paradigmu i ima ozbiljne veze u Europi', rekao je.
Dodaje da stranački kandidati ne dolaze u obzir.
'Nismo spremni podržati stranačkog potrčka. Treba nam slobodna i hrabra osoba', dodao je.
Komentirajući događanja u RS-u, Cvitanović ocjenjuje da je povrat mandata predsjednika Vlade RS-a znak jačanja institucija BiH.
'Ovo je pobjeda institucija BiH. Dodik se povlači pred odlukama Ustavnog suda', rekao je.
Govoreći o kandidatu opozicije na prijevremenim izborima Branku Blanuši, ističe: 'Blanuša je ozbiljan kandidat, neokaljan, profesor, čovjek principa. Ako izbori budu fer, ima realne šanse za pobjedu', rekao je.