Dnevni.ba - PRELOADER

U tijeku su pripreme za sadnju krumpira, evo koje sorte Ljubušaci najviše traže

15 Sij 2026


U tijeku su pripreme za sadnju krumpira, evo koje sorte Ljubušaci najviše traže

Ljubuški poljoprivrednici sredinom siječnja počinju sa sadnjom ranog krumpira u plastenicima, a početkom veljače okreću se radovima na otvorenom. Najviše mladog krumpira sadi se u Šipovači, Vojnićima, Veljacima te u Klobuku.

Tim povodom kontaktirali smo inženjera poljoprivrede Marka Bilića, zaposlenika poljoljekarne Mate Commerce, koji nam je kazao da je potražnja za sjemenskim krumpirom veća u odnosu na prethodne godine.

-Najviše se traže carrera, liseta, monalisa, agria, desire te cleopatra, dugogodišnje i najzastupljenije sorte na našem području, koje ostvaruju maksimalne prinose. Kada je riječ o mladom krumpiru, poznatom kao Ljubuški rani, poljoprivrednici najčešće biraju sorte carrera, monalisa te liseta. Sadnja se obavlja na oranicama koje su zaštićenije od niskih temperatura, a s dolaskom povoljnijih vremenskih uvjeta, počinje i sadnja u poljima. Oko 90 posto posla obavlja se ručno, no problem je radna snaga koja je s godinama sve manja, kazao nam je Bilić.

Prije sadnje svakako treba voditi računa o procesu naklijavanja krumpira te osigurati odgovarajući prostor.

-Obično se gomolji stavljaju u drvene gajbe dok ne dosegnu određenu veličinu, a prilikom sadnje razmak između njih treba biti od 10 do 15 cm. Svakako treba dodati stajska ili organska gnojiva te NPK mineralna gnojiva (15-15-15, 16-16-16, 6-12-24), a kada dođe vrijeme prihrane i dušična gnojiva KAN i Urea. Također treba pripaziti na to da se ne baca velika količina gnojiva po gomoljima kako ne bi došlo do propadanja klice. U slučaju mraza, radi zaštite ploda, potrebno je koristiti agrotekstil, odnosno paučinu. U našim poslovnicama nudimo agrotekstil različitih dimenzija, koji mnogi koriste prilikom niskih temperatura. Također, što se tiče sjemenskog krumpira, on dolazi u pakiranjima od 5, 10, i 25 kg. Kalibar sjemenskog krumpira prve reprodukcije je 35/55 i 55/65. Valja istaknuti i nešto povoljniju cijenu sjemenskog krumpira te organskih i mineralnih gnojiva u odnosu na proteklu godinu, istaknuo je Bilić.

Osim krumpira, s dolaskom nešto toplijih dana poljoprivrednici će iskoristiti vrijeme i za sadnju, odnosno sjetvu graška, mrkve, peršina i sjemenskog luka, koji su otporni na određene niske temperature. S buđenjem prvih vjesnika proljeća, čeka nas, pak, sjetva špinata, blitve, salate… Također, siječanj je mjesec koji je pogodan i za orezivanje listopadnog drveća i grmova, ali i za sadnju lukovica amarilisa, tulipana, narcisa... u čijim cvjetovima uživamo u proljetnim danima.

Vijesti


Iz BiH u Srbiju pokušao prenijeti krivotvorenih 4.000 KM

Srbijanska policija je na graničnom prijelazu Badovinci, na ulazu iz Bosne i Hercegovine u Republ...

25 Velj 2026

OHR: Brčko Distrikt može riješiti pitanje "Srpske kuće"

Supervizor za Brčko Distrikt Luis Krišok već je nekoliko mjeseci u kontaktu s Vladom Repub...

25 Velj 2026

Muškarac iz Belgije mjesecima tragao za ukradenim kombijem: Pronašao ga u Sarajevu "u rukama kriminalaca"

Kurt Hillaert, muškarac iz belgijskog Genta, vratio je svoj ukradeni kombi, kojeg je pronašao u B...

25 Velj 2026