Umrla Madeleine Albright
Prva američka državna tajnica, Madeleine Albright, preminula je u 84. godini, objavio je CNN. Albright je pomogla u usmjeravanju vanjske politike Zapada nakon Hladnog rata.
Informaciju o smrti Madeleine Albright objavila je njezina obitelj putem twitera.
Slomljena srca javljamo vam da je dr. Madeleine K. Albright, 64. američka državna tajnica, ujedno i prva žena na toj poziciji, preminula ranije danas. Uzrok je karcinom. Otišla je okružena članovima obitelji i prijateljima. Ostali smo bez voljene majke, bake, sestre, tetke i prijateljice, navodi se u kratkom priopćenju njezine obitelji.
Madeleine Albright je bila središnja figura u administraciji predsjednika Billa Clintona, prvo je služila kao američka veleposlanica pri Ujedinjenim narodima prije nego što je u svom drugom mandatu postala najviši nacionalni diplomat.
Zagovarala je širenje NATO-a, zalagala se za intervenciju saveza na Balkanu kako bi zaustavila genocid i etničko čišćenje, nastojala je smanjiti širenje nuklearnog oružja i zagovarala ljudska prava i demokraciju diljem svijeta.
Odigrala je jednu od ključnih uloga u američkoj diplomaciji kasnih 90-ih godina, što je uključivalo i angažman SAD-a na području bivše Jugoslavije na kojemu su tada bili okončani ratovi u Hrvatskoj i BiH, ali je divljao obračun Miloševićeva režima s Albancima na Kosovu, što je u konačnici kulminiralo NATO-ovom intervencijom.
Raspad komunističke Jugoslavije na nekoliko neovisnih država, uključujući Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju, 1990-ih je izazvao divlja krvoprolića nezabilježena na kontinentu od Drugog svjetskog rata. Izraz "etničko čišćenje" postao je sinonim za Bosnu, gdje su srpske snage lojalne Miloševiću pokušale stvoriti zasebnu državu protjerivanjem nesrpskog civilnog stanovništva.
Clintonova administracija nije intervenirala sve do masakra u Srebrenici 1995., kada su Srbi ubili 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka, što je dovelo do Daytonskog mirovnog plana uz posredovanje SAD-a. Ali kada je Milošević tada pokušao svoj etnonacionalistički plan premjestiti na Kosovo, Clintonova administracija okupila je koaliciju kako bi ga spriječila.
Albright je optužila Miloševića da stvara "užas biblijskih razmjera" u svojoj želji da iskorijeni grupu ljudi - muslimansku većinu na Kosovu. U Washingtonu je u to vrijeme bila izložena žestokim kritikama, a neki su zračne napade NATO-a nazivali "ratom Albright".
U diplomatskim krugovima se smatra da je Milorad Dodik na snažnim krilima Madeleine Albright došao na vlast u Banjoj Luci i da je to bio trenutak njegovog vrtoglavog uspona u politici. Albright je, naime, odigrala ključnu ulogu u dovođenju Milorada Dodika na vlast, za koga je kazala da je "svježi dašak vjetra na Balkanu".
Albright je do posljednjeg dana života veoma pomno pratila dešavanja u BiH zbog čega je i učestvovala na saslušanju u Kongresu SAD-a, a u vezi sa formiranjem politike administracije predsjednika Joe Bidena prema Bosni i Hercegovini i Zapadnom Balkanu.
Prije dvije godine, na jednom simpoziju, Albright je na temu Bosne i Hercegovine kazala: "Mi nismo završili posao u Bosni i Hercegovini. Naša pažnja mora biti kontinuirana. Moramo se vratiti da radimo na onome što smo započeli".