Ustavni sud BiH presudio: Država kriva za nepronalazak Leutarovih ubojica
Ustavni sud Bosne i Hercegovine na današnjoj 135. sjednici Velikog vijeća Ustavnog suda BiH u predmetu AP 1220/20 zaključio je "da postoji povrjeda prava na život zbog propusta javne vlasti da postupi u skladu sa zahtjevom ažurnosti i razumne djelotvornosti, odnosno djelotvornosti u provođenju istrage povodom događaja u kojem je apelantov otac ozlijeđen od kojih ozljeda je kasnije podlegao. Istraga nije završena ni nakon 22 godine poslije događaja".
Radi se o žalbi Ivice Luetara, sina pokojnog doministra unutarnjih poslova FBiH, preminulog nakon atantata autobombom u središtu Sarajeva koju je, temeljem punomoći obitelji, podnio odvjetnički ured iz Mostara Dalipagić-Crnjac.
"Prema izvješću sa sjednice Velikog vijeća Ustavnog suda BiH vidimo da je apelacija uspjela. Ne mogu iskazati sreću i zadovoljstvo zbog obitelji, ali i što ovo daje vjetru u pravosuđe svih građanima u BiH. Znamo da je povjerenje u pravosuđe iz raznih razloga bilo poljuljano, a ovo vraća u vjeru. Na apelaciji je zdušno radio cijeli naš odvjetnički ured, a daljnje poteze odrediti ćemo nakon što budemo upoznati s obrazloženjem", kratko je komentirala odvjetnica Nada Dalipagić za Dnevni list.
Podsjetimo, sin i obitelj pokojnog Leutara u žalbi navode da je na njegova pokojnog oca, tada doministra MUP-a FBiH, 16. ožujka 1999. godine izveden politički atentat od čijih posljedica ranjavanja je preminuo 12 dana nakon toga. Međutim, ni nakon 22 godine nisu pronađeni ni procesuirani odgovorni.
U žalbi se ističe kako apelant smatra da je, kao oštećeni, smrću svoga oca pretrpio štetu u poštivanju ljudskih prava zajamčenih Ustavom BiH i tu tvrdnju je jučerašnjim zaključkom prihvatio Ustavni sud BiH. Apelant se u žalbi pozivao na tri presude Suda za ljudska prava u Strassbourgu u sličnim slučajevima, gdje su Ujedinjeno Kravljevstvo, Francuska i Turska kažnjenje zbog neučinkovite istrage i neprocesuiranja ubojstava.
Sin i obitelj pokojnog Leutara također smatraju da su tijekom same istrage o atentatu napravljeni brojni propusti, kao i da nadležno Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu kao i policijske agencije koje su radile na istrazi nisu poduzeli dovoljne mjere koje su nužne u rasvjetljavanju ovog kaznenog djela.
Podsjetimo, u medijskim istupima sin pokojnog Leutara, Ivica Leutar, isticao je kako je u ubojstvo njegovog oca umiješan "tadašnji, ali i sadašnji" vrh sigurnosne službe, kao i istaknuti visoki politički dužnosnici iz samog državnog vrha, a smatra i da se i danas sprječava i prikriva pronalazak odgovornih i njihovo procesuiranje. (V.S.H.)