Usvojen Proračun ZHŽ-a za 2026., više novca za demografske mjere, poticaje, projekte i plaće
Na prijedlog županijskog Ministarstva financija, Vlada Zapadnohercegovačke županije (ZHŽ) usvojila je Prijedlog Proračuna za 2026. godinu u visini od 192.792.566 KM te je dokument uputila u daljnju proceduru.
Kako je za Fenu precizirala dopredsjednica županijske Vlade i ministrica financija Blagica Leko, u Prijedlogu proračuna ZHŽ-a za narednu godinu više je sredstava planirano na stavkama koje se odnose na plaće i naknade proračunskih korisnika, branitelje, poticaje u poljoprivredi, poticaje u gospodarstvu, porodiljne naknade, obitelji s troje i više djece, sport, kulturu... Najveći rast se, u odnosu na Proračun za 2025., na iduću godinu bilježi na stavci koja se odnosi na bruto plaće i naknade proračunskih korisnika te se taj iznos uvećava za 9.478.300 konvertibilnih maraka.
- Stavka koja se odnosi na plaće i naknade proračunskih korisnika značajno je uvećana zbog činjenice da je Zakon o plaćama ZHŽ-a u završnoj fazi pripreme, a njegova će primjena osigurati rast plaća svim proračunskim korisnicima, objasnila je ministrica Leko te dodala da je Proračunom za 2026. planirano 5.000.000 KM za četiri kapitalna projekta na području županije. Riječ je o obnovi prostora bivše Duhanske stanice u Ljubuškom, za što je planirano 1.500.000 KM, a jednak iznos će biti utrošen i na projekt izgradnje Srednje strukovne škole Široki Brijeg. Za izgradnju novog dječjeg vrtića u Posušju te za proširenje kapaciteta OŠ 'Ruđer Bošković' u Grudama planirano je po 1.000.000 KM. Proračunom za 2026. godinu, tekući prijenosi braniteljima iznose 1.500.000 KM, dok je za novčanu egzistencijalnu naknadu planirano 1.250.000 KM, tj. 50.000 KM više no u ovoj godini. Prema podacima iz Prijedloga proračuna ZHŽ-a za 2026., tekući prijenosi za poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji i ruralnom razvitku uvećani su za 200.000 KM te iznose 3.000.000 maraka, a tekući prijenosi za poticaje razvoja gospodarstva planirani su u visini od 800.000 KM, što je povećanje za 100.000 KM u odnosu na ovogodišnji proračun. U idućoj godini više novca planirano je i na stavci naknade za treće i svako iduće dijete ukupno 13.000.000 KM, dok je za porodiljne naknade iznos povećan na 3.300.000 maraka. Tekući prijenosi za odgoj i obrazovanje djece s poteškoćama u razvoju podignuti su sa 568.000 na 944.000 KM. U proračunu za iduću godinu ŽZH izdvaja 1.700.000 za štićenike, 5.720.000 za Sveučilište u Mostaru, Studentski centar u Mostaru, Zavod za odgoj i obrazovanje iznose, 600.000 za vjerske zajednice, te 1.900.000 KM za zaštitu okoliša.
Ministrica Leko je potvrdila da je i u proračunu za iduću godinu osigurano 100.000 za novi projekt sigurne kuće za žrtve nasilja, izgradnja koja je započela ove godine.