Dnevni.ba - PRELOADER

Uz visoke cijene goriva u BiH se očekuju i nestašice, država ne radi ništa

02 Lip 2022


Uz visoke cijene goriva u BiH se očekuju i nestašice, država ne radi ništa

U BiH uvoznici apeliraju da se smanje porezi na uvoz iz zemalja koje su alternativa za snabdijevanje naftom iz Rusije, no odgovora vlastodržaca nema. Uz visoke cijene goriva u perspektivi se očekuju problemi u snabdijevanju.

Naftni embargo za sada odnosi se samo na rusku naftu koja stiže brodovima, dok su naftovodi izuzeti, a zemlje Evropske unije se spremaju za alternativne pravce snabdijevanja.

“Sada evo imamo informacije iz Arapskih zemalja da se dopremi nafta, da se traže alternative i da su već pronađene što znači možda će i uspjeti u roku od par mjeseci izvršiti tu transformaciju”, kazao je Admir Čavalić, ekonomista.

Četiri su pravca snabdijevanja sirovom naftom u BiH. Nafta dolazi iz rafinerija u Rijeci iz Hrvatske, Pančeva iz Srbije, iz Slovenije, Mađarske i sa Sicilije u Italiji. U BiH se prerađuje u rafinerijama nafte u Brodu i u Modriči. Sve rafinerije uvoze rusku sirovu naftu izuzev Rafinerije u Rijeci koja se dijelom snabdijeva iz Rusije.

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje pokazuju da je u prva četiri mjeseca 2022. godine uvezeno 453.733 tone nafte i naftnih derivata, od čega 161.000 tona iz Hrvatske, 126.000 iz Italije i 108.000 iz Srbije, što potvrđuje da je porijeklo nafte koja dolazi u BiH iz Rusije, a samim tim je neminovna refleksija embarga na bosanskohercegovačko tržište.

“Možemo očekivati otežano snabdijevanje, druge transportne pravce i prilagodbu rafinerija jer svaka rafinerija je prilagođena na sirovinu koju prerađuje. Recimo Slavonski Brod je nekad bila rafinerija prilagođena za preradu iračke sirove nafte. Očekujemo i određenu neizvjesnost i vrlo ozbiljnu situaciju u snabdijevanju naftom i naftnim derivatima”, kazao je Milenko Bošković, predsjednik Udruženja trgovaca naftnim derivatima u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Iz Udruženja trgovaca naftnim derivatima ističu da su od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa tražili da se ukinu carine od 11 odsto koja postoji na eventualni uvoz nafte iz Nigerije, Saudijske Arabije, SAD-a. Međutim, odgovora iz ministarstva nema, a očekuje se inflantorni rizik.

“I to onda znate distributeri i proizvođači nafte kada anticipiraju ta inflantorna očekivanja i inflatorni rizik koji postoji onda se to neminovno odrazi na cijenu koju krajnji potrošač plaća”, kazao je prof. dr. Amila Pilav-Velić sa Ekonomskog fakulteta Sarajevo.

O tranziciji i poboljšanim uvjetima za alternativne pravce dopremanja sirove nafte iz nadležnih ministarstava do zaključenje priloga nisu htjeli da govore.

Još jednom se stiče utisak da državni i entitetski organi, nemaju interes niti namjeru da mjerama smanje poreze i utječu na niže cijene nafte. S većom cijenom nafte raskošnije se puni budžet koji se nakon toga još raskošnije i rasipa.

Izvor: N1

BIH


NATO

Poruka iz NATO Štaba u Sarajevu: Naša predanost BiH ostaje čvrsta

Ambasadori zemalja NATO-a sastali su se danas u bazi Butmir da obilježe 76. godišnjicu NATO savez...

18 min

KLUB BOŠNJAKA

Klub Bošnjaka napustio sjednicu Doma naroda PSBiH, nema kvoruma za nastavak rada

Delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) su na 12. hitno...

49 min

Ademović poručio HDZ-u BiH: Legitimno predstavljanje ste pogazili kada ste glasali za mene iako nisam imao podršku niti jednog bošnjačkog izaslanika

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH Kemal Ademović je kazao da oni koji pričaju o princi...

4 h 30 min