VALENTIN INZKO: Apatija je opasna i jasan je znak da se stvari jednostavno moraju promijeniti
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko u nedjelju će boraviti u Mostaru gdje će na licu mjesta pratiti razvoj situacije na prvim lokalnim izborima u gradu na Neretvi nakon 12 godina. Inzko se nada ad će organizacija izbornog procesa biti kvalitetna te je pozvao građane Mostara da u što većem broju izađu na birališta 'da se njihov glas čuje i na taj način spriječe da bilo tko drugi odlučuje u njihovo ime o onome što je najbolje za njih i za njihove obitelji'.
Hoće li pažnja međunarodne zajednice biti veća na ovim u odnosu na sve prethodne izbore?
-Mi imamo isti interes kao i građani Mostara, a to je da se nakon 12 dugih godina održe dobro organizirani i sigurni izbori u Mostaru. Iz tog razloga, podržavamo Središnje izborno povjerenstvo i pozdravljamo njegove napore da organizira uzastopne izbore u izuzetno teškim uvjetima pandemije i da se istodobno bavi rješavanjem raznih nepravilnosti i suočava sa značajnim političkim pritiskom. Središnje izborno povjerenstvo mora uložiti maksimalne napore da se izbori provedu na krajnje korektan način. Osim toga, građanski sektor je dobro pripremljen u smislu praćenja izbora, kako bi sve proteklo u najboljem redu i sa što je moguće manje prekida i nepravilnosti. Osobno ću boraviti u Mostaru u nedjelju i koristim ovu priliku da pozovem građane Mostara da izađu na birališta i glasuju tako da se njihov glas čuje i na taj način spriječe da bilo tko drugi odlučuje u njihovo ime o onome što je najbolje za njih i za njihove obitelji.
Grad Mostar treba investicije nakon 12 godina tavorenja na dnu, jesu li prijatelji iz inozemstva spremni pomoći nakon skandala a kolektorima i nezadovoljstva veleposlanstva Švedske?
-To je oblast u kojoj Grad Mostar – s funkcionalnom gradskom administracijom, može uraditi mnogo na privlačenju investicija. Nadam se da će novoizabrani organi prihvatiti ovo kao jedan od prioriteta. Osim toga, da bi došlo do investicija, potreban je i pravni okvir koji pogoduje investicijama, okruženje u kojem nema neprimjerenoga političkog utjecaja i korupcije, nego iznad svega, to treba da bude prostor u kojem se poštuje i provodi vladavina prava. Investitori žele sigurnost i oni je nalaze samo tamo gdje postoji i njeguje se vladavina prava. Političke elite u ovoj zemlji moraju uložiti ozbiljne napore u vezi s tim i unaprijediti situaciju u pogledu pravnog okvira i poštivanja vladavine prava.
Ovaj grad vapi za promjenama, nevladin sektor poziva mlade da glasaju, ali oni ipak nisu zainteresirani? Kako im vratiti nadu?
-Apatija je opasna i jasan je znak da se stvari jednostavno moraju promijeniti. Nitko ne može zauvijek čekati bolju budućnost, mladi ljudi žele živjeti sada, u sadašnjem vremenu. Mogu razumjeti njihovu frustraciju, dijelim je, ali ih pozivam da iskoriste tu frustraciju za pokretanje promjena, aktivnosti u građanskim organizacijama, sudjelovanje u radu političkih partija. Samo aktivnim sudjelovanjem u političkom životu građani mogu izvršiti pritisak na one koji će upravljati gradom da promijene uobičajenu političku paradigmu i da potrebe građana počnu stavljati na prvo mjesto.
Često kažem da građani imaju najjače bonske ovlasti kad izađu i glasuju. Trebali bi izaći, glasovati i iskoristiti svoja osobne bonske ovlasti da ponovno izaberu iste političare, ako su zadovoljni njihovim radom, ili da glasuju za nekog drugog, ako nisu. Jednostavno, uvijek tražite da političari snose odgovornost. Što se tiče glavnih kandidata, među njima sam vidio izvrsne ličnosti i upoznao sam čak tri netipična kandidata, tri doktora na prvim startnim pozicijama. Siguran sam da će oni postaviti dobru dijagnozu situacije, a zatim početi s liječenjem grada koji 12 godina nije imao izbore.
Da li bismo imali nedjeljne izbore da nije bilo tužbe Irme Baralija protiv BiH?
-Teško je reći, ali prilično sam siguran da je to bio jedan od glavnih faktora koji je tome doprinio. Vjerujem da je ova presuda Europskoga suda za ljudska prava dala potrebni poticaj za promjenu političkog stava na terenu mijenjajući percepciju ovog pitanja među ključnim političkim igračima.
Odluka u slučaju Baralija sigurno je pridonijela razvoju situacije, koja je rezultirala sporazumom postignutim između predsjednika SDA Izetbegovića i predsjednika HDZ-a BiH Čovića. Ovaj dogovor je djelo domaćih snaga, ali postignut je uz pomoć međunarodnih aktera, posebno EUSR-a i američkoga veleposlanstva. Ovo je dobar primjer da domaći dijalog, potpomognut međunarodnim naporima, može dati rezultat. Ovo je dobar primjer kako stvari mogu ići naprijed.