Valentin Inzko o izboru gradonačelnika Mostara: Razmišljao sam o puno varijanti
Visoki predstavnik u BiH intervenirao je pozivom mostarskim vijećnicima na ponavljanje prvog kruga izbora za gradonačelnika. Iako su se protivili, uvažili su Inzkov poziv strepeći od mogućih sankcija. Ipak, iako je prema mostarskim vijećnicima nastupio "u rukavicama" i "pozivajući" ih da ponavljanje (ukidanje) prvog kruga glasanja, za visoki predstavnik u BiH za DW je kazao da je "razmišljao o puno varijanti".
Mostarci ni nakon drugog nastavka sjednice Gradskog vijeća Mostara i dalje nemaju novoga gradonačelnika. Sjednicu su ponovno prekinuli i odlučili se za treći nastavak u petak. Možda tada konačno i izaberu gradonačelnika. A možda i ne. Ali, kako god to zvučalo, iako još nije izabran gradonačelnik, izgleda da je situacija opuštenija jer se ponovno potvrdilo da u "finale" za gradonačelnika idu HDZ-ovac i SDA-ovac.
Inzkovo pismo: Tajno glasovanje i ukidanje prvoga kruga
Nakon što su tenzije prije nastavka sjednice Gradskog vijeća bile na vrhuncu, oglasio se visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i to pismom mostarskim vijećnicima u kojem je diplomatski pozvao, a ne zatražio, ukidanje prvoga kruga glasovanja jer su javnim glasovanjem vijećnici prekršili Statut Mostara.
"Kao konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja Sporazuma o provedbi civilnog dijela Mirovnog sporazuma pozivam vas da poduzmete potrebne korake za ispravljanje ovakvog stanja, tako što ćete ponoviti važeće proceduralne korake kojima se reguliraju izbori gradonačelnika Grada Mostara, uključujući i prvi krug glasovanja za izbor gradonačelnika, te da tim putem postupak izbora u cijelosti uskladite sa Statutom Grada Mostara, a naročito sa stavkom 1. članka 36. navedenog Statuta", napisao je, između ostaloga, Inzko mostarskim vijećnicima dan prije jučerašnjeg nastavka sjednice.
Uslijedilo je negodovanje i iz SDA, iz kojeg su istaknuli kako "čvrsto stoje iza svog stava da glasovanje mora biti javno" te da se "OHR ne miješa u izbor gradonačelnika", kao i iz HDZ-a iz kojeg su također branili opravdanost odluke vijećnika o javnom glasovanju.
Međutim, kako se moglo vidjeti na nastavku sjednice, njihovi stavovi su bili dijametralno suprotni i glasom svih 35 vijećnika ukinuli su vlastiti zaključak o javnom glasovanju od prije pet dana.
Javno ili tajno glasovanje – sankcije ili ne?
"Čvrsto stojimo da glasovanje bude javno", "Oni koji traže tajno glasovanje i pozivaju OHR da intervenira, očito nemaju časne namjere", "Odluka o javnom izboru gradonačelnika je odluka apsolutne većine vijećnika", "Nepotrebno ulazimo u politički pravni vakuum", samo su neke od službenih reakcija iz dvije najjače nacionalne stranke čiji kandidati su suvereni u utrci za gradonačelnika - SDA i HDZ-a BiH.
Međutim, za manje od 24 sata, prizor iz mostarske vijećnice je bio potpuno drukčiji - svih 35 vijećnika poništilo je svoju prethodnu odluku o javnom glasovanju i donijelo odluku o tajnom glasovanju za gradonačelnika Mostara. I kako izgleda, izbjegli mogućnost sankcija.
Na to je pozvao i predsjednik Gradskog vijeća Mostara Ivan Zelenika (HDZ BiH), a vijećnik Slaven Bevanda, koji je već i prije bezuspješno upozoravao da se javnim glasovanjem u izboru gradonačelnika krši Statut rekao je: "Pismo visokog predstavnika nije odluka već upozorenje i kada bismo nastavili s procedurom javnog glasovanja možda bismo imali poništene izbore."
„Razmišljao sam o puno varijanti“
"Imam jako pozitivan komentar, ne zato što su poštovali moju odluku, odnosno, moje pismo, nego što se sve odvijalo legalno i legitimno te se sada može nesmetano ići u izbor gradonačelnika. Tko god to bude, on će početi na pravim, legalnim osnovama. Mi smo legalisti i zato je važno to uporište, važno je da je prvi krug poništen i da se izvršio novi, ponovljeni krug glasovanja. Jedan kandidat ima malo više, jedan malo manje glasova, ali meni to nije u prvom planu, meni je važno da je sve legalno i čisto. Znamo da se kuća ne može graditi na lošim temeljima, a ovo su dobri temelji za rad novoga gradskog vijeća Mostara i novoga gradonačelnika", prokomentirao je jučerašnju sjednicu za DW visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
Ipak, iako je prema mostarskim vijećnicima nastupio "u rukavicama" i "pozivajući" ih, za DW kaže da je "razmišljao o puno varijanti".
"Uvijek vjerujem u dobro u čovjeku i zato sam prvo napisao pismo i nisam koristio bonske ovlasti. Apelirao sam na zdrav razum i prije svega na Statut Grada Mostara, koji je vrlo jasan. Članak 36. kaže da se glasovanje obavlja tajnim putem i to sam istaknuo u svom pismu. Malo sam bio opširniji, međutim, drago mi je da su poništili prvi krug glasovanja i da je on ponovljen. Mislim da su sada svi zadovoljni jer znaju, tko god bude gradonačelnik, da će imati legalnu i legitimnu osnovu za početak rada kako bi se nadoknadilo ovih 12 godina bez izbora", smatra visoki predstavnik.
Na izravno pitanje, je li se OHR miješao u izbore za gradonačelnika Mostara, Inzko odgovara izričito - ne.
Šansa domaćim političarima
"Neki su željeli da se mi miješamo, ali mi se uopće ne želimo miješati nego samo želimo da sve ide prema zakonu." Međutim, dodaje Inzko: "Mi smo uporno željeli dati šansu domaćim političarima i liderima da oni sami i po zakonu biraju gradonačelnika Mostara. Most ima dva temelja na dvije strane. Ako temelji nisu snažni, most ne može stajati i opstati. Ako govorimo o Mostaru i gradonačelniku Mostara, on mora na tim snažnim temeljima zasnivati svoj rad. Ako neki kažu da se ja miješam - moram reći da to nije miješanje, ja sam samo tražio da se glasuje po Statutu Grada Mostara. Vidimo da su nakon toga svi zadovoljni", zaključio je Inzko.
Ako se ne uzme u obzir potpuni raskol u koaliciji ljevice, BH-bloku i negodovanje novoga kandidata za gradonačelnika iz SDP-a koji je s vijećnicima iz te i stranke PMP napustio sjednicu nezadovoljan jer nije udovoljeno njegovom zahtjevu o prekidu sjednice, tajno glasovanje je zaista relaksiralo tenzije. No, niti jedan kandidat ljevice, ni novi Arman Zalihić bez ijednoga glasa ni Irma Baralija sa samo dva, nisu prošli u drugi drug glasovanja za mjesto gradonačelnika Mostara.
Dva kandidata, a ujedno i kolege liječnici, Kordić i Guzin, zahvalivši se na glasovima i čestitavši suparniku, poželjeli su na novom, trećem, nastavku sjednice i konačan izbor prvog čovjeka Mostara kao i manje politikanstva, a više rada na rješavanju problema Mostaraca. (V.S.H.)