Dnevni.ba - PRELOADER

Vodit će Kanadu zahvaljujući Trumpu, "Odnosi s Amerikom bit će potpuno drugačiji"

29 Tra 2025


Vodit će Kanadu zahvaljujući Trumpu, "Odnosi s Amerikom bit će potpuno drugačiji"
Mark Carney

KANADSKI premijer Mark Carney poručio je da njegova zemlja zaslužuje poštovanje od strane Sjedinjenih Američkih Država i da će ulaziti u trgovinske i sigurnosne pregovore s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom "isključivo pod svojim uvjetima". Govoreći za BBC u trenucima kad su se birališta zatvarala, Carney je rekao da će posjetiti Washington tek kada "bude postojala ozbiljna tema za razgovor" koja će poštovati kanadski suverenitet.

Trump razbjesnio Kanađane izjavama o "51. državi SAD-a"
Nakon Trumpova reizbora, američki predsjednik više je puta spominjao ideju o pretvaranju Kanade u "51. saveznu državu SAD-a", što je izazvalo bijes među Kanađanima. Carney, koji je jučer odnio povijesnu pobjedu za Liberalnu stranku na prijevremenim izborima, jasno je poručio da se takav scenarij "nikada, nikada neće dogoditi".

"Iskreno, ne vjerujem da će se to ikada dogoditi ni s jednom drugom državom... bilo da je riječ o Panami, Grenlandu ili negdje drugdje", dodao je.

Istaknuo je ipak da postoji "mogućnost obostrane koristi" ako Kanada uspije osigurati novi dogovor sa SAD-om, uz istovremeno jačanje trgovinskih odnosa s Europskom unijom i Ujedinjenim Kraljevstvom.

Pobijedio zahvaljujući Trumpu
Carneyjeva pobjeda na izborima bila je iznimno uvjerljiva, posebno s obzirom na predviđanja iz samo nekoliko mjeseci ranije. Nakon ostavke Justina Trudeaua krajem prošle godine, ankete su Liberalnoj stranci predviđale potpuni potop – u siječnju su zaostajali više od 20 postotnih bodova za konzervativcima.

No, Trumpova retorika o "51. saveznoj državi" i prijetnje kanadskom suverenitetu izazvale su snažan val nacionalnog jedinstva, što je omogućilo Carneyju da obrati tijek kampanje i dovede liberale do povijesne pobjede.

Sjedinjene Američke Države glavno su tržište za kanadske izvoznike – čak 75 posto kanadskog izvoza odlazi na američko tržište, dok Kanada čini tek 17 posto američkog izvoza. Kanada je također najveći strani dobavljač sirove nafte za SAD, a američki trgovinski deficit s Kanadom, koji bi ove godine trebao doseći 45 milijardi dolara, uglavnom je rezultat američkih potreba za energijom.

Drastično pogoršani odnosi
Odnosi između dviju zemalja posljednjih su mjeseci dodatno pogoršani zbog Trumpove retorike. Trump je prethodnog kanadskog premijera Justina Trudeaua nazivao "guvernerom", aludirajući na titulu koja se u SAD-u koristi za čelnike saveznih država.

Uz to, Kanada je bila među prvim zemljama pogođenima novim carinama, uključujući 25-postotne pristojbe na aluminij i čelik, iako su određeni proizvodi izuzeti zahvaljujući trgovinskom sporazumu USMCA.

Kanada je uzvratila vlastitim carinama vrijednim oko 60 milijardi kanadskih dolara (oko 42 milijarde američkih dolara). "Razgovarat ćemo s Trumpom pod našim uvjetima, ne pod njihovim", poručio je Carney.

"Postoji prilika za partnerstvo, ekonomsko i sigurnosno partnerstvo", rekao je. "No to će biti partnerstvo vrlo drugačije od onoga kakvo smo imali dosad."

Carney: Zaslužujemo poštovanje
Carney, koji je iskoristio svoje iskustvo upravljanja globalnim financijskim krizama kako bi ojačao svoju predizbornu poziciju, nije ranije imao političko iskustvo. Po struci bankar, vodio je Banku Kanade tijekom globalne financijske krize 2008., a od 2013. do 2020. bio je guverner Banke Engleske, prvi nebritanski državljanin na toj funkciji.

U razgovoru za BBC, Carney je naglasio da je Kanada "najveći klijent za više od 40 američkih saveznih država".

"Opskrbljujemo ih energijom. Njihovi farmeri ovise o našem gnojivu. Zaslužujemo poštovanje. Očekujemo poštovanje, i siguran sam da ćemo ga ponovno dobiti. Tada možemo razgovarati", rekao je, prenosi Index.

Kanada, SAD i Meksiko imaju snažno povezane ekonomije, s milijardama dolara vrijednim prometom robe poput autodijelova koji svakodnevno prelaze granice. Trumpove carine, uvedene kao pokušaj poticanja domaće proizvodnje i zapošljavanja, prijete narušavanju desetljećima starih trgovinskih veza.

 
G7 kao test savezništva
Iako su glavna meta američkog trgovinskog rata Kina, Trumpove "recipročne carine" pogodile su i saveznike poput Ujedinjenog Kraljevstva i europskih država, što je izazvalo potragu za novim trgovinskim sporazumima.

Carney, koji je tijekom britanskih izbora podržao novu ministricu financija Rachel Reeves, izrazio je optimizam oko mogućeg sklapanja dugo odgađanog sporazuma o slobodnoj trgovini između Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva, iako je napomenuo da je već 95 posto trgovine između tih zemalja praktički oslobođeno carina.

"Možemo proširiti razinu integracije između naših zemalja, zemalja sličnih vrijednosti. Razgovori o obrambenim partnerstvima tek su započeli, ima puno prostora za suradnju", rekao je Carney.

Britanski premijer Keir Starmer čestitao je Carneyju na izbornoj pobjedi, poručivši da će Velika Britanija i Kanada nastaviti blisko surađivati na obrani, sigurnosti, trgovini i ulaganjima.

Carney je najavio da će summit skupine G7, koji će u lipnju ugostiti Kanada, biti "vrlo važan" za budući smjer globalnog trgovinskog rata. Tada će, rekao je, biti "testirano" jesu li najrazvijenije demokracije svijeta i dalje istinski saveznici.

Summit će se održati neposredno prije isteka 90-dnevne odgode primjene nekih od viših Trumpovih carina.

Vijesti iz svijeta


KINA

Kina ukinula carine na uvoz američkog etana

KINA je ukinula carinu od 125 posto na uvoz etana iz Sjedinjenih Američkih Država, koja je uveden...

29 Tra 2025

FRIEDRICH MERZ

Merz: Prestanimo donositi nove regulacije, jesmo li izgubili razum?

Budući njemački kancelar Friedrich Merz u utorak je upozorio da pretjerane regulacije čine Europs...

29 Tra 2025

ALEKSANDAR VUČIĆ

Vučić bez očekivanja od posjete Marte Kos Beogradu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne očekuje ništa posebno od posjete evro...

29 Tra 2025