Dnevni.ba - PRELOADER

Wall Street oštro pao. "Situacija nije nimalo dobra"

14 Ožu 2025


Wall Street oštro pao. "Situacija nije nimalo dobra"
Wall Street

Na Wall Streetu je jučer S&P 500 indeks oštro pao, zaronivši u područje korekcije, jer se ulagači plaše da će carinski rat koji Washington vodi na više frontova potaknuti inflaciju i dovesti do recesije.

Dow Jones indeks oslabio je 1.30 posto, na 40.813 bodova, dok je S&P 500 pao 1.39 posto, na 5521 bod, a Nasdaq indeks 1.96 posto, na 17.303 boda. Dan prije indeksi su blago porasli jer je ulagače ohrabrilo blago popuštanje inflacije u SAD-u.

No, strahuje se da bi inflacija u idućim mjesecima mogla porasti, s obzirom da predsjednik SAD-a Donald Trump vodi trgovinski rat na više frontova – s Kanadom, Meksikom, Kinom, Europskom unijom... Jučer je ponovno zaiskrilo između Washingtona i Bruxellesa.

EU najavila carine od 50 posto na uvoz američkog viskija
Kako su početkom tjedna na snagu stupile carine od 25 posto na uvoz čelika i aluminija u SAD, Europska komisija najavila je protumjere. Među ostalim, carine od 50 posto na uvoz američkog viskija. Na to je Trump jučer zaprijetio carinama od 200 posto na uvoz europskih vina i alkoholnih pića.

Osim što bi eskalacija carinskog rata mogla podići inflaciju, ulagači se plaše da će negativno utjecati na međunarodnu trgovinu i rast gospodarstava. "Raspoloženje je loše. Svaki dan stižu neke vijesti o carinama i to pritišće tržište. Situacija nije nimalo dobra", kaže Mike Dickson, direktor u tvrtki Horizon Investments.

Nakon jučerašnjeg pada, S&P 500 pridružio se Nasdaq indeksu u području korekcije, što znači da je zaronio više od 10 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute u veljači.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0.02 posto, na 8542 boda, no frankfurtski DAX skliznuo je 0.48 posto, na 22.567 bodova, a pariški CAC 0.64 posto, na 7938 bodova, piše Hina.

Biznis


EKONOMSKA STATISTIKA

Industrija i dalje u velikim turbulencijama

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovi...

9 h 33 min

SHEIN

EU poziva Shein na poštivanje zakona i upozorava na kazne

Europska unija u ponedjeljak je pozvala trgovca brzom modom Shein na poštivanje zakona EU o zašti...

9 h 39 min

POMORSKI PROMET

Problemi u Pomorskom prometu: Trgovinske nesuglasice šire kaos

Zagušenja u glavnim svjetskim lukama postaju sve ozbiljniji problem, osobito u sjevernoj Europi, ...

10 h 33 min