Zaokret Mađarske: Nema više ucjena vetom u EU
Nova mađarska ministrica vanjskih poslova Anita Orbán najavila je zaokret u vanjskoj politici Budimpešte. Uoči današnjeg sastanka Vijeća za vanjske poslove EU-a, izjavila je da njezina zemlja više neće koristiti pravo veta kao instrument ucjene te da će raditi na obnovi povjerenja kod partnera u Europskoj uniji i NATO-u, piše Ukrainska Pravda.
Orbán je naglasila da je Mađarska "prečesto postajala prepreka u europskom procesu donošenja odluka". "Veto nismo koristili kao krajnju mjeru, već za politički PR", poručila je.
Stajalište o Ukrajini
Što se tiče Ukrajine, Orbán je pojasnila da će Budimpešta podržati njezinu daljnju integraciju u EU isključivo na temelju "striktnog nacionalnog interesa". Dodala je da će Mađarska nastaviti zahtijevati dodatna prava za mađarsku manjinu u Ukrajini.
Ove izjave dolaze nakon promjene vlasti u Mađarskoj. Na izborima je poražen Viktor Orban, koji je vladao Mađarskom 16 godina.
Péter Magyar, čelnik donedavno oporbene stranke Tisa, položio je prisegu prekjučer i službeno preuzeo dužnost. Prije toga, na konstituirajućoj sjednici parlamenta izabrana je nova predsjednica, a jedna od njezinih prvih odluka bila je vraćanje zastave Europske unije na zgradu parlamenta, piše index.