Dnevni.ba - PRELOADER

Zapovjednik EUFOR-a nakon presude Dodiku: Nema prijetnji miru u BiH

26 Velj 2025


Zapovjednik EUFOR-a nakon presude Dodiku: Nema prijetnji miru u BiH
Florian-Marian Barbu

ZAPOVJEDNIK europskih vojnih snaga u Bosni i Hercegovini (EUFOR) general bojnik Florian-Marian Barbu izjavio je danas da ne postoje prijetnje miru u toj zemlji nakon izricanja prvostupanjske presude čelniku bosanskohercegovačkih Srba Miloradu Dodiku.

Nakon susreta s ministrom obrane Bosne i Hecegovine Zukanom Helezom, najviši časnik na čelu misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini rekao je kako 'EUFOR pozorno prati situaciju u BiH te da nema naznaka niti konkretnih postupaka koji bi ugrozili mir u zemlji'.

EUFOR: Imamo dovoljno vojnika
Dodao je kako EUFOR ima dovoljno raspoređenih vojnika u BiH, uključujući pričuvne snage spremne za brzu reakciju. “Naša prisutnost osigurava stabilnost i sigurnost u cijeloj BiH”, izjavio je Barbu.

Prema dostupnim informacijama, EUFOR-ova misija u Bosni i Hercegovini trenutačno broji oko 1.500 vojnika iz 22 zemlje, uključujući članice Europske unije i druge države koje doprinose snagama. Ove snage su raspoređene u više gradova širom zemlje, s glavnim sjedištem u kampu Butmir u Sarajevu.

Posljednjih dana, uoči izricanja prvostupanjske presude čelniku bosanskohercegovačkih Srba Miloradu Dodiku, ophodnje EUFOR-a su vidljive u većem dijelu zemlje, a napose u Republici Srpskoj.

Tamo večeras stiže i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kojega je danas u posjet pozvao Dodik, izvijestila je Radio televizija Republike Srpske bliska vladajućim strukturama, javlja HINA.

 

BIH


Imenovan prvi čovjek FUP-a nakon sedam godina: Igor Marić direktor, a Vahidin Šahinpašić njegov zamjenik

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine zasjedala je danas, a jedna od tačaka dnevnog reda bilo je i...

1 h 59 min

N1 HRVATSKA UGOSTILA IZRAELSKOG VELEPOSLANIKA, A N1 BIH IRANSKOG

Rat na Bliskom istoku i suprotstavljeni stavovi izraelskog i iranskog veleposlanika

Priredila: V.S.Herceg mostar@dnevni-list.ba Izraelski veleposlanik u Hrvatskoj Gary Koren bio j...

4 h 45 min

Soreca obišao GP Bijača: FRONTEX i Granična policija BiH jačaju suradnju na sigurnosti granica

Šef Delegacije Europske unije i specijalni predstavnik EU-a u BiH, veleposlanik Luigi Sore...

6 h 25 min