Dnevni.ba - PRELOADER

Zbog ovoga Njemačka strahuje od Trumpovih carina: Perjanice bilježe rekorde u SAD-u

02 Tra 2025


Zbog ovoga Njemačka strahuje od Trumpovih carina: Perjanice bilježe rekorde u SAD-u
Njemačka

BMW i Volkswagen objavili su da su zamjetno povećali prodaju na američkom tržištu u prvom tromjesečju, naznačivši velike uloge u trgovinskim napetostima u transatlantskim odnosima

Volkswagenova američka podružnica objavila je da je u prvom tromjesečju prodala 87.915 vozila, za 7,1 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, javlja HINA. 

Prodaja sportskih terenaca porasla je za 3,9 posto, na 67.455 vozila. Prodaja osobnih automobila poskočila je pak za 19 posto, oslonjena na 36,5-postotni skok isporuka Jetta Sdn-a, pokazalo je izvješće objavljeno u utorak.

VW-ova podružnica Audi zabilježila je pak pad prodaje za tri posto, uz nagli oporavak pred kraj tromjesečja, prema povećanju broja isporučenih automobila u ožujku za osam posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec.

BMW uspijeva plasirati i električna vozila
BMW je pak u utorak objavio da je u razdoblju od siječnja do ožujka na američkom tržištu prodao 43.619 automobila pod matičnim brendom, za 12,7 posto više nego u prvom prošlogodišnjem tromjesečju.

Kada se uključe i laka komercijalna vozila pod BMW-ovim brendom, prodaja je uvećana za 3,7 posto, na 87.615 vozila. Prodaja električnih vozila na baterije poskočila je za 26,4 posto, uz isporučenih 13.538 vozila, pokazuju podaci.

Prijetnja 10 puta većim carinama
Američki predsjednik Donald Trump najavio je da će uvesti dodatne carine od 25 posto na uvoz automobila iz EU-a, koje bi trebale stupiti na snagu ubrzo nakon njegovog večerašnjeg govora.

Trenutno SAD naplaćuje carinu na uvoz automobila iz EU-a od 2,5 posto. Carine na kamionete i teška vozila iznose pak 25 posto.

SAD je lani bio glavno izvozno tržište za automobile iz EU-a, s vrijednošću isporuka od 38,9 milijardi eura, objavio je u utorak europski statistički ured. Vrijednost uvoza američkih automobila u EU iznosila je pak samo 8,4 milijarde eura, izračunali su statističari. EU je u 2024. bilježio višak u trgovini automobilima od 89,3 milijarde eura, pokazalo je izvješće.

Vijesti iz svijeta


ANDREAS GLARNER

Švicarski političar izgubio imunitet zbog objave lažnog videa

ZASTUPNIK Andreas Glarner iz desničarske Švicarske narodne stranke izgubio je parlamentarn...

28 Lip 2025

IRAN

Iran otvoren za mogućnost premještaja uranija u drugu zemlju, ali uz uvjet

Iran bi mogao premjestiti svoje zalihe obogaćenog uranija u drugu zemlju u slučaju sporazuma sa S...

28 Lip 2025

Otkriveni detalji: Izraelski špijuni boravili u Iranu od 2010. godine i čekali znak za napad

Britanski mediji otkrivaju da je Izrael godinama imao svoje operativce u Iranu koji se u toj drža...

28 Lip 2025