Dnevni.ba - PRELOADER

Zelenski: U Rusiji je 10.000 sjevernokorejskih vojnika. To je ekstremno opasno

1 h 44 min


Zelenski: U Rusiji je 10.000 sjevernokorejskih vojnika. To je ekstremno opasno
Volodimir Zelenski

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u intervjuu za japansku novinsku agenciju Kyodo News da se na teritoriju Rusije trenutačno nalazi 10.000 sjevernokorejskih vojnika, ocijenivši to "ekstremno opasnim" razvojem situacije.

Kako je rekao, riječ je o vojnicima koji stječu iskustvo u suvremenom ratovanju na temelju borbi koje Rusija vodi protiv Ukrajine.

"Ekstremno je opasno da uče moderno hibridno ratovanje"
"10.000 sjevernokorejskih vojnika sada je na teritoriju Rusije. Ekstremno je opasno to što stječu znanje o modernom hibridnom ratovanju. Znaju kako se braniti od projektila, od različitih vrsta dronova - uključujući dronove na optička vlakna - od FPV do dalekometnih dronova. Sada uče na teritoriju Rusije, jer mi odgovaramo na ruske napade. Tako imaju tu priliku. Što će učiniti s tim znanjem? U najmanju ruku, donijet će to znanje i iskustvo kući u Sjevernu Koreju", rekao je Zelenski.

Njegova izjava dolazi u trenutku kada zapadne obavještajne službe već mjesecima upozoravaju na sve intenzivniju vojnu suradnju Moskve i Pjongjanga, uključujući isporuke oružja i streljiva.

"Spremni smo na kompromise, ali ne na ultimatume"
Govoreći o mogućnosti mirovnih pregovora, Zelenski je naglasio da je Ukrajina spremna na "stvarne kompromise", ali ne po cijenu neovisnosti i suvereniteta.

"Spremni smo na stvarne kompromise. Ali ne na kompromise po cijenu naše neovisnosti i suvereniteta. Spremni smo razgovarati o kompromisima sa Sjedinjenim Državama. Ali ne da opet i opet dobivamo ultimatume od Rusa. Oni su agresor. Svi su to priznali. To se nije promijenilo. Mnoge zemlje koje su bile posrednici ili su pokušale biti posrednici od samog početka ovog rata, posebno na Bliskom istoku i u Aziji, kao i druge zemlje, sve priznaju da je Rusija agresor", rekao je.

Dodao je da je već i sama činjenica da Ukrajina razgovara s Moskvom o kompromisima svojevrsni ustupak.

"Zato je već i naš kompromis to što razgovaramo s agresorom o kompromisima. ‘Stanite i mi ćemo stati gdje jesmo’ - to je veliki kompromis. Oni su uzeli gotovo 20% našeg teritorija. I mi smo spremni u ovom trenutku razgovarati o miru na temelju ‘Stanite i mi ćemo stati gdje jesmo’. To je veliki kompromis", rekao je.

"Rusi ne nude kompromis, nego ultimatum"
Zelenski je potom kritizirao rusku poziciju.

"Što nam Rusija nudi kao kompromis? Na što su oni spremni? Rekli su: ‘Spremni smo ne okupirati vaše druge regije’. Ali to je terorizam. Već i taj jezik je terorizam. ‘Spreman sam ne ubiti te - daj nam sve’. Što to znači? To nije kompromis. To je ultimatum. Zato sam rekao: spremni smo na kompromise koji poštuju ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet, našu vojsku, naš narod i našu djecu. Ali nismo spremni na ultimatume", poručio je.

Zelenski Japanu: Obrambena suradnja mogla bi biti povijesna
U razgovoru za Kyodo News Zelenski se osvrnuo i na odnose s Japanom, istaknuvši dobru koordinaciju s japanskom vladom na energetskom i humanitarnom planu, kao i na razini veleposlanstva u Kijevu.

"Imamo dobru koordinaciju s japanskom vladom na energetskom i humanitarnom planu, kao i na razini veleposlanstva ovdje u Ukrajini. Japan uvijek podupire naše odnose. Ali ako želimo otvoriti novo poglavlje - obrambenu suradnju između naših zemalja - mislim da to može biti povijesno. Mislim da bismo to mogli učiniti na razini ministara, vlade, na razini gospođe premijerke i mene, ili na razini obrambenih institucija", rekao je.

Naglasio je da Japan ima licence ili vlastitu proizvodnju projektila i sustava protuzračne obrane koji mogu presretati balističke prijetnje.

"Japan je jedna od zemalja koja ima licence ili vlastitu proizvodnju projektila i sustava protuzračne obrane koji mogu odgovoriti na balističke prijetnje. I naravno, želimo surađivati, imati neku vrstu zajedničke proizvodnje ili dijeliti znanje. Spremni smo otvoriti naše tehnologije. Na primjer, pomorske dronove za obranu obale. Nemajući vlastitu flotu, uspjeli smo uništiti dio ruske flote u Crnom moru s našim pomorskim dronovima. Oni nikada ne dolaze do naših obala zbog naših sposobnosti pomorskih dronova", rekao je Zelenski.

Dodao je da Ukrajina Japanu može ponuditi i znanje iz područja kibernetičke sigurnosti, presretačkih dronova te upravljanja energetikom i kritičnom infrastrukturom u kriznim uvjetima.

"Dođite u Ukrajinu"
"Postoje i druge stvari koje bi mogle biti korisne za Japan: kibernetička sigurnost, presretački dronovi, upravljanje energetikom i kritičnom infrastrukturom u vrijeme kriza, opsežno znanje o modernom ratovanju. Možemo podijeliti ono što smo naučili iz ovog rata", rekao je.

Zelenski je pozvao japansku premijerku da posjeti Ukrajinu.

"Premijerka je vrlo dobrodošla u Ukrajinu. Mislim da bi to bilo vrlo važno za naše dvije zemlje. Spreman sam susresti se u bilo kojem formatu, na bilo kojoj platformi ili tijekom velikih sastanaka ili summita. Ali mislim da bi bilo korisnije susresti se izravno i usredotočiti se na naše bilateralne odnose. Vrlo je dobrodošla. A ja sam također spreman doći u Japan. Imao sam priliku posjetiti vašu zemlju i bio sam vrlo ponosan na to", poručio je Zelenski, piše index.

Vijesti iz svijeta


Kineski geolozi tvrde da su otkrili superležište zlata vrijedno milijarde dolara

Duboko ispod brda u središnjoj Kini, geolozi su identificirali što bi moglo biti jedno od najveći...

1 h 38 min

SNIJEG

Snijeg koji pada u Sloveniji lomi stabla, kod Maribora ostali bez struje i vode

Obilan  i težak snijeg koji od jutra pada u Sloveniji uzrokovao je velike probleme u opskrbi ele...

1 h 41 min

Cijene nafte 72 dolara: rast zbog Bliskog istoka

Cijene nafte 72 dolara dosegnule su na međunarodnim tržištima nakon novog vala geopolitičkih nape...

2 h 26 min