Dnevni.ba - PRELOADER

Žena umrla u kapsuli za eutanaziju u Švicarskoj, policija uhitila više ljudi

24 Ruj 2024


Žena umrla u kapsuli za eutanaziju u Švicarskoj, policija uhitila više ljudi
Eutanazija

ŠVICARSKA policija uhitila je više ljudi nakon što je 64-godišnja žena počinila samoubojstvo koristeći takozvanu "kapsulu za eutanaziju".

Kapsula Sarco, koja nikada prije nije korištena, dizajnirana je kako bi omogućila osobi unutra da pritisne gumb koji ubrizgava plin dušik u zatvorenu komoru. Osoba bi tada trebala zaspati i umrijeti gušenjem za nekoliko minuta.

Policija je u priopćenju navela da je tužitelje obavijestila odvjetnička tvrtka da se potpomognuto samoubojstvo koje je uključivalo kapsulu Sarco dogodilo jučer u blizini šumske kolibe u Merishausenu na sjeveru Švicarske.

U srpnju je skupina za potpomognuto umiranje, koja promovira uređaj Sarco, rekla da očekuje da će se uređaj  prvi put koristiti ove godine, prenosi Index.

Zagovornici kažu da pruža opciju koja se ne oslanja na lijekove ili liječnike te da proširuje pristup eutanaziji.

No, mnogi strahuju da moderan dizajn uređaja glorificira samoubojstvo, a činjenica da se njime može upravljati bez liječničkog nadzora je, ističu, zabrinjavajuća.

Inače, potpomognuto umiranje ilegalno je u većini europskih zemalja, ali tisuće su tijekom godina otputovale u Švicarsku kako bi okončale vlastiti život.

Vijesti iz svijeta


Njemački mediji: Posjet Zelenskog Srbiji prvenstveno je politički signal

Ukrajinski  predsjednik Volodimir Zelenski sutra stiže u Beograd. Posjet se dugo planirao i neko...

2 h 22 min

DONALD TRUMP

Trump vjeruje da će rat s Iranom uskoro biti završen

Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je novinarima izjavio kako vjeruje da će rat s Irano...

2 h 43 min

Zašto zajednička obrana jena mijenja pravila igre na valutnim tržištima

Kada središnja banka intervenira na deviznom tržištu, investitori to obično doživljavaju kao krat...

2 h 48 min