Dnevni.ba - PRELOADER

Uborak i Sutina: Zločin bez kazne

13 Lip 2022


Uborak i Sutina: Zločin bez kazne

Tri su ravno desetljeća od pokolja na Uborku i Sutini.

Tih su dana pripadnici Jugoslovenske narodne armije, rezervisti i pripadnici paravojnih formacija, potpomognuti mještanima srpske nacionalnosti, mučili, a potom ubili 114 civila hrvatske i bošnjačke nacionalnosti iz Mostara. Njihova tijela pronađena su u prvoj masovnoj grobnici na lokalitetu Uborak, u neposrednoj blizini deponije.

U vrijeme kada se zločin dogodio, jedinicama JNA izravno je komandirao general Momčilo Perišić. Iako je procesuiran u Haagu, u optužnici protiv njega nije bio Uborak.

Iz Haaga je još 2002. došlo odobrenje Županijskom sudu Mostar da nastavi postupak u odnosu na sedam lica zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a kasnije je predmet prebačen višim razinama.

Šešelj i Perišić

Slučaj Uborak i Sutina spominjao se više puta u suđenju Vojislavu Šešelju pred tribunal u Haagu. Haško tužiteljstvo optužnicu je usmjerilo isključivo na Šešelja, amnestirajući tako generala Perišića, pod čijom, komandom su bile sve jedinice, tvrde bolje upućeni.

Tu se navodno kriju i krunski dokazi srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu. General Perišić u to vrijeme uživo se javljao u program Radio Mostara i najavljivao granatiranja gradskih četvrti. Prvostepenom presudom Perišić je osuđen na 27 godina zatvora, da bi potom drugostepenom bio oslobođen, pri čemu ga uopće nisu teretili za zločine u Mostaru.

Bez obzira na dokaze, svjedočenja velikog broja svjedoka, među njima i onih koji su preživjeli strijeljanja, sudovi u Bosni i Hercegovini do danas nisu podigli nijednu optužnicu za ovaj zločin. Članovi obitelji stradalih kažu kako je ponašanje tužiteljstava i sudova neobjašnjivo, posebno znajući da je to bio prvi veliki zločin u Hercegovini, te da je na ovim lokalitetima pronađena prva velika grobnica u zemlji tijekom rata.

Svjedoci umiru, vrijeme prolazi, a obitelji čekaju pravdu. Poznato je i gdje danas borave i što rade nalogodavci i izvršitelji strašnog zločina.

– Nadamo se da će do kraja godine Tužiteljstvo konačno podići optužnice. Moram naglasiti i kako pouzdano znamo da je dosad preminulo 12 osumnjičenika, rekao je nedavno Adnin Hasić, predsjednik Udruge obitelji stradalnika.

Brojne delegacije i danas će, na 30. obljetnicu posjetiti mjesta stradanja i mučenja na Uborku, u Sutini i kod Atomskog skloništa u Zaliku, gdje su muškarci razdvajani od žena, a odatle odvođeni na mjesta egzekucija.

Dan i spomenik

Nedavnom odlukom Gradskog vijeća, koja će uskoro zaživjeti, današnji 13. lipanj, ubuduće će biti Dan civilnih žrtava rata Grada Mostara. Inicijativa je to potekla iz udruga koje okupljaju članove obitelji poginulih, koja je jednoglasno usvojena u Vijeću.

U budućim godinama iste udruge će se zalagati za izgradnju jedinstvenog spomenika svim civilima stradalima u Mostaru u vremenu od 1992. do 1995. koji bi se trebao nalaziti u središnjoj gradskoj zoni. U Mostaru je stradalo ukupno 867 civila, među kojima na Uborku i Sutini njih 114.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

7 h 37 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Lis 2024